Dla PiS stanowiska w spółkach Skarbu Państwa to "ich prawa nabyte". Stąd złagodzenie ustawy Kukiz'15

15.10.2021 | Dla PiS stanowiska w spółkach Skarbu Państwa to "ich prawa nabyte". Stąd złagodzenie ustawy Kukiz'15
15.10.2021 | Dla PiS stanowiska w spółkach Skarbu Państwa to "ich prawa nabyte". Stąd złagodzenie ustawy Kukiz'15
Arleta Zalewska | Fakty TVN
15.10.2021 | Dla PiS stanowiska w spółkach Skarbu Państwa to "ich prawa nabyte". Stąd złagodzenie ustawy Kukiz'15Arleta Zalewska | Fakty TVN

Parlamentarzyści i samorządowcy będą dalej mogli zarabiać setki tysięcy złotych w spółkach Skarbu Państwa. Ustawa antykorupcyjna, która miała być warunkiem współpracy Kukiz'15 i PiS, została złagodzona. Politycy Kukiz'15 usłyszeli, że jak się na to nie zgodzą, to ich projekt trafi do Trybunału Konstytucyjnego, bo synekury dla zasłużonych polityków obozu rządzącego to "ich prawa nabyte", które zdaniem PiS chroni polska konstytucja.

Sejm w czwartek przyjął część poprawek do tak zwanej ustawy antykorupcyjnej. Ustawa była warunkiem politycznej umowy Pawła Kukiza z Jarosławem Kaczyńskim. W ustawie jest budzący kontrowersje przepis, zgodnie z którym samorządowcy i posłowie nie będą mogli pracować w spółkach Skarbu Państwa, ale dopiero od przyszłej kadencji parlamentu.

- Dla nas, jako Kukiz'15, można byłoby to zrobić od razu. Nie mamy żadnych takich apanaży, ani łączenia tej pracy - zaznacza Jarosław Sachajko z koła poselskiego Kukiz'15.

Polityk wyjaśnia, że w trakcie prac nad ustawą w komisji padło stwierdzenie, że jest niebezpieczeństwo, iż "przepisy będą mogły być zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego".

Tłuste koty spadły na cztery łapy

Posłowie Kukiz'15 mieli do wyboru dwie opcje - albo ustawa antykorupcyjna wchodzi w życie w złagodzonej wersji, albo trafia do Trybunału Konstytucyjnego. Wybrali pierwszą opcję.

W efekcie ustawy antykorupcyjnej poseł Lech Kołakowski z klubu Prawa i Sprawiedliwości nie musi rezygnować z pracy w państwowym banku. Nie musi też - pomimo wielu prób dziennikarzy - odpowiadać na pytanie o swoje zarobki.

Z drugiej strony są na przykład dwaj radni Prawa i Sprawiedliwości - Ireneusz Rogowski oraz Marcin Pawlicki - którzy musieliby zrezygnować z zasiadania w zarządach państwowych spółek.

Z oświadczenia majątkowego radnego Rogowskiego wynika, że w 2020 roku w państwowej spółce Enea Serwis sp. z o.o. zarobił prawie pół miliona złotych.

W przypadku radnego Pawlickiego sytuacja jest bardziej skomplikowana. Za zasiadanie w radzie nadzorczej Grupy Azoty S.A. Tarnów radny zarobił w 2020 roku ponad 160 tysięcy złotych, a za pracę w zarządzie spółki ENEA S.A Poznań przez dwa miesiące zarobił ponad 60 tysięcy złotych.

Stanowiska w spółkach Skarbu Państwa to "prawa nabyte"

Jak posłowie PiS uzasadniali możliwość zaskarżenia przepisu do Trybunału Konstytucyjnego? - W związku z tym, że to są prawa nabyte, a w trakcie kadencji zmieniamy te prawa nabyte. Dla mnie jest to bulwersujące - powiedział Jarosław Sachajko.

- Ta ustawa ma ich po prostu omijać. Oni dalej będą doić - uważa Miłosz Motyka, rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Politycy PSL przygotowali, podobnie jak trzy lata temu, listę samorządowców zatrudnionych na państwowych posadach.

- Do polityki nie idzie się dla pieniędzy. Ci, którzy funkcjonują w spółkach, (...) nie będą kandydowali na żadnym szczeblu samorządu - tak w 2018 roku komentował listę PSL prezes PiS Jarosław Kaczyński. Po wyborach sytuacja się zmieniła.

Jeśli prezydent podpisze ustawę antykorupcyjną, to sytuacja samorządowców i parlamentarzystów nie zmieni się do następnej kadencji Sejmu.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS