Specustawa w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią trafiła do Sejmu

13.10.2021 | Specustawa w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią trafiła do Sejmu
13.10.2021 | Specustawa w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią trafiła do Sejmu
Maciej Knapik | Fakty TVN
13.10.2021 | Specustawa w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią trafiła do SejmuMaciej Knapik | Fakty TVN

Sejmowym ekspresem ruszyła specustawa o budowie muru na granicy z Białorusią - projekt trafił do Sejmu, po kilku godzinach zajęli się nim posłowie z komisji, a już jutro może zostać przegłosowany. Budowa ma kosztować 1 miliard 600 milionów złotych. Projekt będzie prowadzony bez przetargu i pod nadzorem CBA.

Rząd nie zmienia zdania - mediów na granicy ciągle ma nie być. - Państwo możecie nas dopytywać o różnego rodzaju szczegóły, jak rozumiem, Straż Graniczna też odpowiada na państwa pytania - powiedział w rozmowie z dziennikarzami rzecznik rządu Piotr Mueller.

Na granicy polsko-białoruskiej ma pojawić się mur i stąd pierwsze zastrzeżenia opozycji. - (Ustawa - przyp. red) nie jest transparentna. Ma być budowany jakiś mur za bardzo wielkie pieniądze, w trybie specjalnym - ocenia Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu z Koalicji Obywatelskiej.

Zwykle zasieki nie wystarczają - czytamy w projekcie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy Polski z Białorusią. Koszt nowej, fizycznej bariery ma wynosić w sumie 1 miliard 615 milionów złotych. - Na ten moment Rada Ministrów zabezpieczyła w budżecie państwa 500 milionów złotych - przekazał rzecznik rządu.

Co zawiera projekt ustawy?

Zgodnie z zapisami projektu ustawy do budowy zabezpieczenia nie będą stosowane przepisy Prawa zamówień publicznych. Nie będzie pozwolenia na budowę, decyzji lokalizacyjnych, innych pozwoleń czy opinii. Kontrolą budowy zajmie się Centralne Biuro Antykorupcyjne. Projekt ustawy błyskawicznie przechodzi przez Sejm. - Pieniądze gdzieś się rozpłyną, mur nie powstanie podobnie jak elektrownia Ostrołęka, jak CPK - wskazuje Bartłomiej Sienkiewicz, poseł Koalicji Obywatelskiej. - To nie będzie wielki mur, tylko naprawdę wielki wał na publicznych pieniądzach - dodaje Robert Kropiwnicki, także poseł KO. Innego zdania jednak są politycy Konfederacji, co może dać sejmową większość dla przyjęcia ustawy. - Będziemy oczywiście naciskali do tego, żeby ten mur powstał jak najszybciej - przyznaje Artur Dziambor z koła poselskiego Konfederacji.

Jaki mur będzie?

Informacje dotyczące konstrukcji nie stanowią informacji publicznej - czytamy w projekcie ustawy. W dalszej części przepisów jest jednak mowa o konieczności budowy "solidnego, wysokiego ogrodzenia, wyposażonego również w system monitoringu oraz detekcji ruchu". Jaka będzie zatem długość muru? W projekcie można przeczytać, że najbardziej narażony odcinek granicy ma 187 kilometrów. Wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej na początku września ocenił, że solidny mur jest "jedyną skuteczną metodą". Nie zgadza się z tym jednak były komendant Straży Granicznej i dodaje, że obecny kryzys na granicy polsko-białoruskiej wcale nie jest pierwszym. - W 2009 roku mieliśmy od maja do sierpnia około pięciu tysięcy Gruzinów, którzy przeszli w jednym w zasadzie miejscu - w Terespolu. I tragedii nie było - mówi gen. bryg. Leszek Elas. Wdrożono wtedy procedury - muru nie budowano. Nie było tez strefy zamkniętej ani stanu wyjątkowego. Projekt ustawy zakłada możliwy zakaz przebywania w pasie do 200 metrów od granicy państwowej.

Historia 2-letniej Syryjki

Historię dwuletniej Syryjki znalezionej w lesie z bardzo chora babcią, opisuje program "Czarno na białym".

Zobacz reportaż "Granica życia i śmierci", historia 2-letniej Syryjki w TVN24 GO. Co dalej dzieje się w sprawie dziecka? - Pełnomocnik jednej z fundacji zgłosił się, żeby reprezentować to dziecko - poinformowała ppor. Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej. Czy budowa muru to dobry pomysł? - Pytanie, czy to jest model na XXI wiek, czy nie lepsze są rożnego rodzaju cyfrowe zabezpieczenia, które dałyby szanse - zaznacza Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Życzę wykonawcom i projektodawcom jak najlepiej - mówi poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 (zdjęcie sprzed wprowadzenia stanu wyjątkowego)

Pozostałe wiadomości

Bohaterowie pierwszej linii frontu. Nie ma w tym określeniu przesady, bo ich służba w czasie walki z żywiołem wymaga odwagi i poświęcenia - i wiąże się z realnym ryzykiem. Ratują, ewakuują, zabezpieczają i jeszcze długo nie będą mogli odpocząć.

Strażacy, ratownicy, policjanci i żołnierze razem wobec żywiołu. Stawiają czoła nie tylko wielkiej wodzie

Strażacy, ratownicy, policjanci i żołnierze razem wobec żywiołu. Stawiają czoła nie tylko wielkiej wodzie

Źródło:
Fakty TVN

W komunikatach służb widać skalę dramatu. W historiach konkretnych ludzi - jego bezmiar. Mosty można odbudować, domy - wyremontować. Na nowe marzenia na razie za wcześnie.

"Wszystkie nasze marzenia wypłynęły stąd, zostały zniszczone"

"Wszystkie nasze marzenia wypłynęły stąd, zostały zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

W Czechach woda w niektórych miejscach zaczyna opadać. Kłopoty ma wciąż Ostrawa. Pęknięte wały udało się naprawić, woda już się nie wlewa do miasta, ale służby musiały naprędce ewakuować setki osób, które były uwięzione we własnych domach. Tam najgorsze już minęło, choć południe Czech dalej jest objęte alertami powodziowymi.

Dramat mieszkańców Ostrawy. "Mogliśmy tylko czekać, aż dotrą do nas ratownicy"

Dramat mieszkańców Ostrawy. "Mogliśmy tylko czekać, aż dotrą do nas ratownicy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W wielu miejscach w Polsce zbierane są dary dla poszkodowanych przez powódź. Potrzeby są ogromne i przyda się dosłownie wszystko. W pomoc włączają się osoby prywatne, firmy i fundacje. Magazyny darów uruchomione w wielu miejscach zapełniają się, bo pomóc chce wiele osób. Powodzian można wesprzeć także wpłatami na specjalnie założone zbiórki.

"Z czym zostajemy? Z niczym". W całym kraju trwają zbiórki darów dla powodzian

"Z czym zostajemy? Z niczym". W całym kraju trwają zbiórki darów dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powódź w Polsce doprowadziła do uruchomienia w niedzielę nad ranem suchego zbiornika Racibórz Dolny, który jest w stanie przyjąć do 185 milionów metrów sześciennych wód wezbraniowych Odry. Zbiornik ma chronić przed powodzią Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle oraz mniejsze miejscowości. O bezpieczeństwie miast tego regionu mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik Komendanta Głównego PSP.

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Źródło:
TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Potężne tajfuny przetoczyły się przez Chiny, Wietnam i Nigerię. Są liczne ofiary śmiertelne i zniszczenia. Jest zagrożenie katastrofą humanitarną.

Gwałtowne ulewy i powodzie nie tylko w Europie. Ucierpiały Chiny, Birma i Nigeria

Gwałtowne ulewy i powodzie nie tylko w Europie. Ucierpiały Chiny, Birma i Nigeria

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS