Specustawa w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią trafiła do Sejmu

13.10.2021 | Specustawa w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią trafiła do Sejmu
13.10.2021 | Specustawa w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią trafiła do Sejmu
Maciej Knapik | Fakty TVN
13.10.2021 | Specustawa w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią trafiła do SejmuMaciej Knapik | Fakty TVN

Sejmowym ekspresem ruszyła specustawa o budowie muru na granicy z Białorusią - projekt trafił do Sejmu, po kilku godzinach zajęli się nim posłowie z komisji, a już jutro może zostać przegłosowany. Budowa ma kosztować 1 miliard 600 milionów złotych. Projekt będzie prowadzony bez przetargu i pod nadzorem CBA.

Rząd nie zmienia zdania - mediów na granicy ciągle ma nie być. - Państwo możecie nas dopytywać o różnego rodzaju szczegóły, jak rozumiem, Straż Graniczna też odpowiada na państwa pytania - powiedział w rozmowie z dziennikarzami rzecznik rządu Piotr Mueller.

Na granicy polsko-białoruskiej ma pojawić się mur i stąd pierwsze zastrzeżenia opozycji. - (Ustawa - przyp. red) nie jest transparentna. Ma być budowany jakiś mur za bardzo wielkie pieniądze, w trybie specjalnym - ocenia Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu z Koalicji Obywatelskiej.

Zwykle zasieki nie wystarczają - czytamy w projekcie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy Polski z Białorusią. Koszt nowej, fizycznej bariery ma wynosić w sumie 1 miliard 615 milionów złotych. - Na ten moment Rada Ministrów zabezpieczyła w budżecie państwa 500 milionów złotych - przekazał rzecznik rządu.

Co zawiera projekt ustawy?

Zgodnie z zapisami projektu ustawy do budowy zabezpieczenia nie będą stosowane przepisy Prawa zamówień publicznych. Nie będzie pozwolenia na budowę, decyzji lokalizacyjnych, innych pozwoleń czy opinii. Kontrolą budowy zajmie się Centralne Biuro Antykorupcyjne. Projekt ustawy błyskawicznie przechodzi przez Sejm. - Pieniądze gdzieś się rozpłyną, mur nie powstanie podobnie jak elektrownia Ostrołęka, jak CPK - wskazuje Bartłomiej Sienkiewicz, poseł Koalicji Obywatelskiej. - To nie będzie wielki mur, tylko naprawdę wielki wał na publicznych pieniądzach - dodaje Robert Kropiwnicki, także poseł KO. Innego zdania jednak są politycy Konfederacji, co może dać sejmową większość dla przyjęcia ustawy. - Będziemy oczywiście naciskali do tego, żeby ten mur powstał jak najszybciej - przyznaje Artur Dziambor z koła poselskiego Konfederacji.

Jaki mur będzie?

Informacje dotyczące konstrukcji nie stanowią informacji publicznej - czytamy w projekcie ustawy. W dalszej części przepisów jest jednak mowa o konieczności budowy "solidnego, wysokiego ogrodzenia, wyposażonego również w system monitoringu oraz detekcji ruchu". Jaka będzie zatem długość muru? W projekcie można przeczytać, że najbardziej narażony odcinek granicy ma 187 kilometrów. Wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej na początku września ocenił, że solidny mur jest "jedyną skuteczną metodą". Nie zgadza się z tym jednak były komendant Straży Granicznej i dodaje, że obecny kryzys na granicy polsko-białoruskiej wcale nie jest pierwszym. - W 2009 roku mieliśmy od maja do sierpnia około pięciu tysięcy Gruzinów, którzy przeszli w jednym w zasadzie miejscu - w Terespolu. I tragedii nie było - mówi gen. bryg. Leszek Elas. Wdrożono wtedy procedury - muru nie budowano. Nie było tez strefy zamkniętej ani stanu wyjątkowego. Projekt ustawy zakłada możliwy zakaz przebywania w pasie do 200 metrów od granicy państwowej.

Historia 2-letniej Syryjki

Historię dwuletniej Syryjki znalezionej w lesie z bardzo chora babcią, opisuje program "Czarno na białym".

Zobacz reportaż "Granica życia i śmierci", historia 2-letniej Syryjki w TVN24 GO. Co dalej dzieje się w sprawie dziecka? - Pełnomocnik jednej z fundacji zgłosił się, żeby reprezentować to dziecko - poinformowała ppor. Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej. Czy budowa muru to dobry pomysł? - Pytanie, czy to jest model na XXI wiek, czy nie lepsze są rożnego rodzaju cyfrowe zabezpieczenia, które dałyby szanse - zaznacza Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Życzę wykonawcom i projektodawcom jak najlepiej - mówi poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 (zdjęcie sprzed wprowadzenia stanu wyjątkowego)

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS