Polacy coraz mocniej odczuwają inflację. Wzrost cen najbardziej uderza w najbiedniejszych

Polacy coraz mocniej odczuwają inflację. Wzrost cen najbardziej uderza w najbiedniejszych
Polacy coraz mocniej odczuwają inflację. Wzrost cen najbardziej uderza w najbiedniejszych
Fakty TVN
Polacy coraz mocniej odczuwają inflację. Wzrost cen najbardziej uderza w najbiedniejszychFakty TVN

Rosnące ceny coraz mocniej dają się we znaki Polakom. Przede wszystkim drożeje żywność i paliwo. Jak mówią ekonomiści, wzrost cen podstawowych produktów jest najboleśniejszy dla najbiedniejszych. Dlatego opozycja proponuje, by czasowo zawiesić VAT na paliwo, prąd i gaz. Rząd jednak remedium widzi w Polskim Ładzie.

Ceny w Polsce galopują, a na rynkach trudno wskazać to, co nie podrożało, bo drożeje praktycznie wszystko.

- Jajka drożeją, jarzyny drożeją - wylicza klientka krakowskiego targowiska. - Masło, mąka, podstawowe produkty - dodaje kolejna.

Wzrost cen podstawowych produktów - jak mówią ekonomiści - jest najboleśniejszy dla najbiedniejszych.

- Struktura wydatków tych ludzi jest taka, że oni kupują dużo artykułów, które drożeją najbardziej - tłumaczy prof. Stefan Krajewski, ekonomista.

Wzrost cen taki jak obecnie oznacza - w niektórych przypadkach - że najbiedniejsi klienci już tych podstawowych artykułów nie kupują lub kupują znacznie mniej.

Polacy w portfelach odczuwają również podwyżki ceny paliwa. - Dla mnie osobiście podstawowym produktem jest paliwo, paliwo drożeje ogromnie - mówi jeden z klientów. - Nawet nie mogę jeździć w tej chwili, bo nie mam za co - dodaje kolejny.

W ciągu tego roku paliwa - mocniej niż w Polce - podrożały tylko w trzech państwach Unii Europejskiej: Luksemburgu, Rumunii i Słowenii.

6,8 procent inflacji w październiku rok do roku

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk w związku ze wzrostem cen proponuje, by czasowo zawiesić VAT na paliwo, prąd i gaz. Według rządzących odpowiedzią na pomysł Tuska jest Polski Ład.

- Skoro skorzysta na tym większość Polaków to chyba dobrze - stwierdził poseł PiS Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Na ceny paliw Polski Ład na pewno nie wpłynie, a to one miały największy wpływ na wzrost inflacji. Jeszcze w maju minister finansów Tadeusz Kościński był optymistą.

- My kibicujemy, że inflacja zejdzie zgodnie z naszymi prognozami do około 3-3,5 procent w tym roku - mówił minister finansów w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w październiku inflacja wyniosła 6,8 procent rok do roku. To wzrost dwukrotnie wyższy od ministerialnych prognoz i największy od 20 lat.

Jednak od polityków rządzących od dawna słyszymy, że te wzrosty cen trzeba patrzeć szerzej.

- O 25 procent zdrożał chleb i o 25 procent zdrożał cukier, ale z kolei w ogromnym stopniu potaniał olej - mówił w grudniu 2019 roku prezydent Andrzej Duda.

Obecnie zwykły olej rzepakowy kosztuje prawie 10 złotych za litr.

Inflacja rośnie, ale odpowiedzią na nią jest jeszcze większy wzrost płac - to kolejne tłumaczenie rządzących. - Inflacja jest kwestią, którą należy odnosić do wzrostu wynagrodzeń - podkreślał w lipcu premier Mateusz Morawiecki

Z danych z września 2021 roku wynika, że wzrost średniego wynagrodzenia jest tylko w przedsiębiorstwach - o 8,74 procent rok do roku, czyli niewiele wyższy od inflacji. Ekonomiści więc pytają, czy politycy - w tym premier - wiedzą, co to spirala inflacyjna.

- Jak rosną płace, to rosną koszty przedsiębiorstw. Jak rosną koszty, to przedsiębiorcy podwyższają ceny, a jak rosną ceny to pracownicy idą do przedsiębiorców: dajcie nam wyższe płace - zwraca uwagę prof. Marian Noga, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS