Polacy coraz mocniej odczuwają inflację. Wzrost cen najbardziej uderza w najbiedniejszych

Polacy coraz mocniej odczuwają inflację. Wzrost cen najbardziej uderza w najbiedniejszych
Polacy coraz mocniej odczuwają inflację. Wzrost cen najbardziej uderza w najbiedniejszych
Fakty TVN
Polacy coraz mocniej odczuwają inflację. Wzrost cen najbardziej uderza w najbiedniejszychFakty TVN

Rosnące ceny coraz mocniej dają się we znaki Polakom. Przede wszystkim drożeje żywność i paliwo. Jak mówią ekonomiści, wzrost cen podstawowych produktów jest najboleśniejszy dla najbiedniejszych. Dlatego opozycja proponuje, by czasowo zawiesić VAT na paliwo, prąd i gaz. Rząd jednak remedium widzi w Polskim Ładzie.

Ceny w Polsce galopują, a na rynkach trudno wskazać to, co nie podrożało, bo drożeje praktycznie wszystko.

- Jajka drożeją, jarzyny drożeją - wylicza klientka krakowskiego targowiska. - Masło, mąka, podstawowe produkty - dodaje kolejna.

Wzrost cen podstawowych produktów - jak mówią ekonomiści - jest najboleśniejszy dla najbiedniejszych.

- Struktura wydatków tych ludzi jest taka, że oni kupują dużo artykułów, które drożeją najbardziej - tłumaczy prof. Stefan Krajewski, ekonomista.

Wzrost cen taki jak obecnie oznacza - w niektórych przypadkach - że najbiedniejsi klienci już tych podstawowych artykułów nie kupują lub kupują znacznie mniej.

Polacy w portfelach odczuwają również podwyżki ceny paliwa. - Dla mnie osobiście podstawowym produktem jest paliwo, paliwo drożeje ogromnie - mówi jeden z klientów. - Nawet nie mogę jeździć w tej chwili, bo nie mam za co - dodaje kolejny.

W ciągu tego roku paliwa - mocniej niż w Polce - podrożały tylko w trzech państwach Unii Europejskiej: Luksemburgu, Rumunii i Słowenii.

6,8 procent inflacji w październiku rok do roku

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk w związku ze wzrostem cen proponuje, by czasowo zawiesić VAT na paliwo, prąd i gaz. Według rządzących odpowiedzią na pomysł Tuska jest Polski Ład.

- Skoro skorzysta na tym większość Polaków to chyba dobrze - stwierdził poseł PiS Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Na ceny paliw Polski Ład na pewno nie wpłynie, a to one miały największy wpływ na wzrost inflacji. Jeszcze w maju minister finansów Tadeusz Kościński był optymistą.

- My kibicujemy, że inflacja zejdzie zgodnie z naszymi prognozami do około 3-3,5 procent w tym roku - mówił minister finansów w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w październiku inflacja wyniosła 6,8 procent rok do roku. To wzrost dwukrotnie wyższy od ministerialnych prognoz i największy od 20 lat.

Jednak od polityków rządzących od dawna słyszymy, że te wzrosty cen trzeba patrzeć szerzej.

- O 25 procent zdrożał chleb i o 25 procent zdrożał cukier, ale z kolei w ogromnym stopniu potaniał olej - mówił w grudniu 2019 roku prezydent Andrzej Duda.

Obecnie zwykły olej rzepakowy kosztuje prawie 10 złotych za litr.

Inflacja rośnie, ale odpowiedzią na nią jest jeszcze większy wzrost płac - to kolejne tłumaczenie rządzących. - Inflacja jest kwestią, którą należy odnosić do wzrostu wynagrodzeń - podkreślał w lipcu premier Mateusz Morawiecki

Z danych z września 2021 roku wynika, że wzrost średniego wynagrodzenia jest tylko w przedsiębiorstwach - o 8,74 procent rok do roku, czyli niewiele wyższy od inflacji. Ekonomiści więc pytają, czy politycy - w tym premier - wiedzą, co to spirala inflacyjna.

- Jak rosną płace, to rosną koszty przedsiębiorstw. Jak rosną koszty, to przedsiębiorcy podwyższają ceny, a jak rosną ceny to pracownicy idą do przedsiębiorców: dajcie nam wyższe płace - zwraca uwagę prof. Marian Noga, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mają za sobą próby samobójcze, problemy z agresją, nadpobudliwością czy samoakceptacją - potrzebują pomocy tu i teraz. W otwartej kilka tygodni temu Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie wszystkie łóżka są zajęte. Są dni, że drugie tyle pacjentów śpi na materacach.

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS