Polityk ze Słupska nie bał się koronawirusa. Przez COVID-19 dostał duszności. "Czy to normalne?"

31.10.2021 | Polityk ze Słupska nie bał się koronawirusa. Przez COVID-19 dostał duszności. "Czy to normalne?"
31.10.2021 | Polityk ze Słupska nie bał się koronawirusa. Przez COVID-19 dostał duszności. "Czy to normalne?"
Michał Tracz | Fakty TVN
31.10.2021 | Polityk ze Słupska nie bał się koronawirusa. Przez COVID-19 dostał duszności. "Czy to normalne?"Michał Tracz | Fakty TVN

Bogdan Wątor, polityk ze Słupska, publicznie nie tylko głosił, że koronawirusa się nie boi, ale że zna na niego skuteczne leki. W czwartek polityk trafił do szpitala na oddział covidowy z dusznościami i zmianami w płucach. Zachorował na COVID-19. Na oddziałach covidowych leżą niemal wyłącznie osoby niezaszczepione. Na COVID-19 często chorują, a nierzadko nawet umierają, koronasceptycy i przeciwnicy obowiązku noszenia maseczek. Przykłady można mnożyć.

Na Pomorzu Bogdan Wątor znany jest głównie z tego, jak ostatnio negował pandemię. Nie wierzył, że koronawirus może być zabójczy. Krytykował również nakaz noszenia maseczek. Jeszcze w czerwcu polityk ogłosił w mediach społecznościowych, że nie zaszczepi się przeciwko COVID-19.

"Mówią, że skoro się nie szczepię, to boję się "szczepionki". Nie! Tak jak nie boję się wirusa, tak samo nie boję się preparatu, który ma przed nim ratować. Po prostu nie wstrzykuję sobie każdego gówna, które się reklamuje, a na wirusa znam skuteczne leki" - napisał na Twitterze Wątor (pisownia poprawiona - przyp. red.).

Wpis Bogdana WątoraTwitter@BogdanWator

Polityk jednak zachorował i trafił do szpitala, co również opisał na Twitterze.

"Od 16:00 czekam w izolatce w szpitalu w Słupsku na przyjęcie na jakikolwiek oddział covidowy. Bez jakiegokolwiek leczenia! Badanie TK (tomografii komputerowej - przyp. red.) wykazało 50 procent zmiany w płucach... Duszę się. Czy to normalne?" - napisał polityk (pisownia poprawiona - przyp. red.).

Wpis Bogdana WątoraTwitter@BogdanWator

Wątor niecierpliwił się po zaledwie 8 minutach czekania na pomoc. Obecnie twierdzi, że czuje się lepiej, ale odmówił komentarza.

- To jest doskonały dowód na to, że pandemia nie wybiera, że wszyscy musimy się absolutnie szczepić - skomentował Zbigniew Konwiński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Koronasceptycy wśród polityków

Pandemia jest, a na COVID-19 każdego dnia umierają ludzie i muszą o tym pamiętać przede wszystkim tzw. koronasceptycy. Jak mówią lekarze, szpitale są ich pełne.

- Praktycznie 99 procent tych pacjentów to są osoby niezaszczepione - informuje prof. Maria Gańczak, epidemiolog.

Gdy już trafią do szpitala, najczęściej szybko zmieniają zdanie.

- Ci, którzy są w stanie mówić, zasadniczo żałują. Myśleli, że ich to nie dotyczy - powiedział dr Konstanty Szułdrzyński z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Takim koronasceptykiem był choćby były premier Słowacji. Robert Fico był przeciwnikiem szczepień i noszenia maseczek, dopóki nie zakaził się wirusem na wakacjach na Krecie. Po tym, gdy lekarze uratowali mu życie, miał mówić znajomym, że "to straszna choroba, a przecież nie chorował tak ciężko".

Znany ukraiński bloger też negował pandemię. Jego internetowe wpisy podważające zagrożenie obserwowało ponad 800 tysięcy osób. W końcu sam trafił do szpitala.

"Nie wierzyłem, że COVID-19 istnieje. Aż sam zachorowałem. To nie jest błaha choroba" - napisał Dmitriy Stuzhuk na Instagramie.

To był ostatni wpis blogera. Niedługo później zmarł.

- Ta mentalność jest trochę podobna do mentalności dziecka, które mówi: nie, bo nie - ocenił dr Leszek Mellibruda, psycholog.

Poseł Konfederacji Artur Dziambor był jednym z tych, którzy głośno mówili, że maseczki nie założą. Później polityk ciężko zachorował i trafił do szpitala.

- Nie polecam. Jest to choroba załatwiająca właściwie wszystkie chęci do tego, by się ruszać - powiedział w niedzielę w rozmowie z TVN24 poseł Konfederacji.

Poseł Dziambor pozostaje jednak przeciwnikiem obowiązku noszenia maseczek.

Poseł PiS Jerzy Polaczek nigdy nie był koronasceptykiem. Jest przykładem polityka, który COVID-19 przeszedł bardzo ciężko. Widział śmierć i sam walczył o życie, jak mówi. Teraz apeluje, by się szczepić.

- Każdy z nas jest odpowiedzialny nie tylko za siebie i bliskich, ale też za wspólnotę lokalną - podkreślł poseł Polaczek.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zabijali starsze kobiety, o których wiedzieli, że nie będą się bronić. Pierwsza z nich zginęła, by mogli jej ukraść niecałe 100 złotych. Gdy dokonywali zabójstw, mieli 19 i 17 lat. W piątek sąd wydał w tej sprawie wyrok surowszy, niż chciał prokurator.

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Źródło:
Fakty TVN

- Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze - mówią lekarze pytani o to, dlaczego program dla chorych na chorobę Parkinsona nie działa tak, jak powinien. Bez finansowania z NFZ są bezradni, a wielu chorym mogliby pomóc od razu. Ta pomoc jest potrzebna w najprostszych sytuacjach życiowych.

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar odtajnił dokumenty w sprawie zakupu przez rząd PiS systemu szpiegowskiego Pegasus. Zakup został sfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, oficjalnie przeznaczonego dla ofiar przestępstw, a umowę podpisał Michał Woś, ówczesny wiceminister sprawiedliwości. PiS w odpowiedzi na to odtajnienie grozi ministrowi prokuraturą i składa doniesienie. 

Minister Adam Bodnar odtajnia dokumenty w sprawie zakupu Pegasusa. Jest też podpis Zbigniewa Ziobry

Minister Adam Bodnar odtajnia dokumenty w sprawie zakupu Pegasusa. Jest też podpis Zbigniewa Ziobry

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20. w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS