Łukaszenka grozi Unii Europejskiej wstrzymaniem tranzytu gazu

Przywódca reżimu w Mińsku Alaksandr Łukaszenka zapowiada, że w odpowiedzi na unijne sankcje może zablokować tranzyt gazu z Rosji do UE przez terytorium Białorusi. Komisja Europejska odpowiada, że takie działanie ze strony białoruskiej byłoby przejawem agresji.

Wybuchy gazu w Ścinawie i Polskiej Nowej Wsi. Są ranni

W Ścinawie na Dolnym Śląsku w budynku wielorodzinnym doszło do wybuchu, najprawdopodobniej gazu. Rannych zostało pięć osób, w tym jedna ciężko. Z gruzów wyciągnięto też dziecko. Tego samego dnia podobna sytuacja miała miejsce w Polskiej Nowej Wsi. Tam także zostało rannych 5 osób.

Afera mailowa. "Spróbujmy chociaż na jeden weekend pokazać, że to państwo działa"

Światło dzienne ujrzały kolejne maile mające pochodzić z prywatnej skrzynki ministra Michała Dworczyka. Tym razem chodzi o korespondencję, która miała być prowadzona między szefem Centrum Informacyjnego Rządu Tomaszem Matynią a premierem Mateuszem Morawieckim. 25 marca, w szczycie trzeciej fali zachorowań, Tomasz Matynia proponował radykalne działania służb w celu egzekwowania obostrzeń. "Spróbujmy chociaż na jeden weekend pokazać, że to państwo działa i nie przymyka oczu na wszystko" - czytamy.

Zapadł wyrok sądu w sprawie Beaty Kozidrak. Prowadziła samochód pod wpływem alkoholu

Sąd wydał wyrok w sprawie Beaty Kozidrak, która na początku września została zatrzymana, kiedy prowadziła samochód pod wpływem alkoholu. Została skazana na prace społeczne przez sześć miesięcy. Ponadto orzeczono wobec niej zakaz prowadzenia pojazdów przez pięć lat oraz obowiązek zapłacenia 10 tysięcy złotych na rzecz między innymi Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym. Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura zapowiedziała wniesienie sprzeciwu, gdyż uważa karę za zbyt łagodną.

CBŚP i SKW rozbiły gang zajmujący się handlem bronią

CBŚP i Służba Kontrwywiadu Wojskowego doprowadziły do zatrzymania 16 osób, które oskarżone są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel narkotykami i bronią. Funkcjonariusze zabezpieczyli niemal 100 sztuk broni, w tym karabiny maszynowe i 30 tysięcy sztuk amunicji.

Jarosław Kaczyński nieobecny w Sejmie. Premier za niego przeprosił i mu podziękował

We wtorek 9 listopada odbyło się specjalne posiedzenie Sejmu poświęcone sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Jako pierwszy przemawiał premier Mateusz Morawiecki, który przeprosił za nieobecność na posiedzeniu Jarosława Kaczyńskiego, wicepremiera ds. bezpieczeństwa. Powiedział, że prezes PiS jest chory. Jednocześnie podziękował mu za "prowadzone przez niego działania" w rządzie.

Prognoza pogody na czwartek 11 listopada

W czwartek rano miejscami mglisto. W ciągu dnia zachmurzenie małe i umiarkowane, wzrastające na północy i zachodzie do dużego. Miejscami na Wybrzeżu, Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie słabe opady deszczu lub mżawki do 3 mm. Temperatura maksymalna od 7 stopni na Suwalszczyźnie do 12 stopni w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, na Wybrzeżu okresami dość silny, w porywach osiągający prędkość do 50 km/h.

Napięta sytuacja na granicy. "Noc minęła w miarę spokojnie"

Po poniedziałkowych wydarzeniach noc na granicy polsko-białoruskiej była spokojna - informują polskie służby. Migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy Białostockiej. Pilnują ich służby białoruskie. Według szacunków Straży Granicznej po drugiej stronie granicy koczuje około czterech tysięcy osób.

Dziennikarze wciąż bez dostępu do obszarów objętych stanem wyjątkowym

Stan wyjątkowy to szlaban dla dziennikarzy, którzy zostali odcięci od miejsca, w którym migranci starają się przedostać na terytorium Polski. Bez kamer i reporterów jedyne relacje, to relacje władzy. W poniedziałek na antenie TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk zaproponował, żeby Polscy dziennikarze racjonowali kryzys na granicy będąc na terytorium Białorusi.

Marsz Niepodległości będzie miał charakter państwowy

Marsz Niepodległości będzie państwowy - ogłosiła we wtorek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska, a wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki dodał, że "wszystkie wątpliwości zostały w ten sposób rozwiane". Wcześniej dwie instancje sądu, a także Sąd Apelacyjny, orzekły, że marsz narodowców nie może odbyć się jako wydarzenie cykliczne. - Pełna odpowiedzialność jest na barkach rządzących - komentuje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Prognoza pogody na środę 10 listopada

We wtorek w ciągu dnia wystąpią małe zachmurzenie na południu w centrum kraju i wschodzie oraz umiarkowane, przejściowo duże zachmurzenie na północy i zachodzie. Temperatura maksymalna wyniesie od 7 stopni Celsjusza w rejonie Suwałk i Białegostoku, przez 9 stopni Celsjusza na zachodzie i w centrum, do 12 stopni Celsjusza na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy.

Kryzys na granicy z Białorusią narasta. Migranci próbowali sforsować zabezpieczenia graniczne

Polskie władze opublikowały w poniedziałek nagrania przedstawiające sytuację na granicy polsko-białoruskiej w rejonie Kuźnicy. Widać na nich, jak setki migrantów znajdujących się po białoruskiej stronie granicy, próbuje sforsować graniczne zabezpieczenia. W związku z tymi wydarzeniami rząd zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego, a w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła narada się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Polscy sędziowie wygrali przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Trybunał w Strasburgu o polskim sądzie, czyli orzeczenie, które miażdży zmiany wprowadzone przez PiS. Sprawa w Europejskim Trybunale Praw Człowieka dotyczy dwojga sędziów i przy jej okazji pada jasny komunikat: Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie jest niezależnym i niezawisłym sądem, bo system powoływania sędziów jest niewłaściwy.