Euro najdroższe od 12 lat. "Złotówka traci zaufanie"

Euro jest najdroższe od dwunastu lat, frank - jeśli nie liczyć chwilowego zawirowania po uwolnieniu kursu - jest najdroższy w historii. Polska waluta skokowo traci na wartości i to są rekordy, które biją po kieszeni nie tylko kredytobiorców. Mogą one pokrzyżować wiele świątecznych planów.

Prognoza pogody na sobotę 20 listopada

W sobotę w pierwszej części dnia wystąpi umiarkowane zachmurzenie - bez opadów deszczu - na północy, północnym-wschodzie oraz częściowo w centrum i na wschodzie Polski. W ciągu dnia w tych rejonach zachmurzenie będzie wzrastać do całkowitego oraz pojawią się słabe, przejściowo umiarkowane opady deszczu. Na pozostałym obszarze kraju dominować będzie duże i całkowite zachmurzenie, miejscami ze słabym opadem deszczu i mżawki. Padać nie powinno jedynie w rejonie Dolnego Śląska – tam również są szanse na rozpogodzenia i przejaśnienia w godzinach wieczornych. Temperatura maksymalna wyniesie od 8 stopni Celsjusza w rejonie Suwałk do 12 stopni Celsjusza w rejonie Szczecina. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, zachodni.

Blisko 25 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Niedzielski: nie ma potrzeby, żeby zaostrzać restrykcje

Resort zdrowia w czwartek odnotował blisko 25 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem oraz 370 zgonów z powodu COVID-19. Tymczasem według prognoz szczyt czwartej fali pandemii wciąż przed nami. Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego "wszystkie obiektywne warunki pozwalają nieco odważniej i bardziej liberalnie podchodzić do zarządzania epidemią".

Do szpitala trafiła z COVID-19, w systemie figurowała jako zaszczepiona. "Ostatkiem sił'' wyznała, że jej certyfikat był fałszywy

W systemie figurowała jako zaszczepiona, tak też mówiła lekarzom. Dopiero, gdy stan 50-letniej pacjentki znacznie się pogorszył, przyznała, że zaświadczenie o szczepieniu przeciwko COVID-19 jest fałszywe. To historia z Bolesławca, ale policjanci ostrzegają i przypominają, że fałszowanie certyfikatu jest karalne i śmiertelnie niebezpieczne.

Fotoreporterzy zatrzymani przez żołnierzy. "Zagonili nas pod płot"

Trzech fotoreporterów zostało we wtorek zatrzymanych przez żołnierzy, kiedy chcieli zrobić zdjęcia obozu wojskowego w pobliżu granicy z Białorusią, ale nie w strefie stanu wyjątkowego. Głos w tej sprawie zabrał Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Tomasz Piotrowski. Według niego działanie służb było prawidłowe. Co innego wynika jednak z relacji jednego z zatrzymanych fotoreporterów i nagrania zarejestrowanego w czasie zatrzymania.

Unijny komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders z wizytą w Warszawie

Unijny komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders swoją dwudniową wizytę w Warszawie rozpoczął w czwartek rano. Spotkał się między innymi z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. Wziął także udział w posiedzeniu połączonych sejmowych komisji: sprawiedliwości i praw człowieka oraz do spraw UE, na których przedstawił raport Komisji Europejskiej dotyczący praworządności w Polsce.

Prognoza pogody na piątek 19 listopada

W piątek zachmurzenie będzie duże z przejaśnieniami i opadami deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 8 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 13 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, zachodni.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej

Sejm w środę uchwalił nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej. Przepisy regulują sytuację na granicy z Białorusią po zakończeniu stanu wyjątkowego. Zgodnie z ustawą zgodę na przebywanie dziennikarzy w obszarze strefy nadgranicznej będzie mógł wydać właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej.

Kryzys na granicy. "Polska nie uzna ustaleń, które zostaną podjęte ponad naszymi głowami"

Polityczne rozwiązanie kryzysu na granicy Polski z Białorusią to odpowiedzialność rządu Polski. Jednak najważniejsze rozmowy odbywają się bez udziału polskiego prezydenta, premiera czy szefa dyplomacji. Dlatego opozycja mówi o międzynarodowej izolacji. Prezydent Andrzej Duda, który przebywał z wizytą w Czarnogórze, powiedział dziennikarzom, że rozmawiał telefonicznie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Miał przekazać, że " Polska nie uzna ustaleń, które zostaną podjęte ponad naszymi głowami".

Organizatorzy antysemickiego wiecu w Kaliszu aresztowani na 3 miesiące

Sześć godzin trwało posiedzenie sądu, który zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla Piotra R., Wojciecha O. i Marcina O. - organizatorów zgromadzenia w Kaliszu w Narodowe Święto Niepodległości. Mężczyźni usłyszeli zarzuty nawoływania do nienawiści, znieważenia na tle narodowościowym oraz publicznego nawoływania do popełniania przestępstw przeciwko osobom z powodu ich przynależności narodowej i wyznaniowej.

Potrącił pieszego, a potem wjechał w inne auto. 47-letni kierowca bmw zatrzymany

Policjanci zatrzymali 47-letniego sprawcę groźnego wypadku w Częstochowie. Kierowca bmw najpierw przejechał przez skrzyżowanie na czerwonym świetle, potrącił pieszego na przejściu i uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później uderzył w tył innego auta osobowego. Okazało się, że to karany pirat drogowy i nie miał prawa jeździć. Pieszy ciągle walczy o życie. Sprawcy grozi do 12 lat więzienia.

Prognoza pogody na czwartek 18 listopada

W czwartek pochmurno z przejaśnieniami. Przemieszczające się nad krajem dwie strefy opadów deszczu i mżawki do 1-5 mm. Tylko na południowym-zachodzie na ogół bez opadów. Temperatura maksymalna od 6 stopni na Suwalszczyźnie do 10 stopni na Dolnym Śląsku. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach osiągający prędkość do 50-70 km/h.

Co z dodatkowymi obostrzeniami?

Ministerstwo Zdrowia w środę odnotowało 24 239 nowych zakażeń koronawirusem oraz 463 zgony z powodu COVID-19. Rok temu przy takich danych rząd wprowadzał obostrzenia. Teraz jednak nie dzieje się nic w tym kierunku, a od polityków władzy można usłyszeć, że Polacy są inni niż reszta narodów Europy. Więcej na ten temat dziś w materiale Pawła Płuski w "Faktach" TVN o godzinie 19:00.

Macron rozmawiał z Putinem, Merkel z Łukaszenką. Polskie władze się przyglądają

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sprawie kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy. Działać postanowiła też kanclerz Niemiec Angela Merkel, która zadzwoniła do dyktatora Białorusi Alaksandra Łukaszenki. Do ugaszenia pożaru jeszcze daleko, ale są deklaracje o potrzebie obniżenia napięcia i prowadzenia rozmów. Polskie władze z dystansu przyglądają się, jak bez ich udziału prowadzona jest polityka zagraniczna, która dotyczy także Polski.

Ograniczenia stanu wyjątkowego bez stanu wyjątkowego. Burzliwa debata w Sejmie

We wtorek nowelizacja Ustawy o ochronie granicy państwowej trafiła pod obrady komisji sejmowej. Ustawa ma regulować sytuację na granicy polsko-białoruskiej po zakończeniu obowiązywania stanu wyjątkowego. W strefie nadgranicznej minister spraw wewnętrznych będzie mógł ustanowić strefę objętą zakazem przebywania. Przepisy są łudząco podobne do tych, które obowiązują na obecnym obszarze objętym stanem wyjątkowym. Nie będzie wyjątku ustawowego dla dziennikarzy - będą oni mogli liczyć jedynie na uzyskanie pozwolenia.

TSUE orzekł, że uprawnienia polskiego ministra sprawiedliwości są niezgodne z prawem Unii

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na pytania prejudycjalne zadane przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Chodzi o zgodność z prawem Unii niektórych przepisów prawa krajowego, które przyznają ministrowi sprawiedliwości, będącemu zarazem prokuratorem generalnym, uprawnienia do delegowania sędziów do sądów wyższej instancji na czas nieokreślony oraz do odwołania sędziego z takiej delegacji w każdym czasie. Zdaniem TSUE "prawo Unii stoi na przeszkodzie" takiemu systemowi obowiązującemu w Polsce.