"Sąd zignorował prawo". Politycy coraz częściej używają tego argumentu

Zbigniew Ziobro okazuje lekceważenie wyrokom sądów, z którymi się nie zgadza. Minister sprawiedliwości twierdzi, że nie uznaje wyroku TSUE w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa, ale to nie on jest jego adresatem. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na pytanie prejudycjalne Naczelnego Sądu Administracyjnego - i to NSA zdecyduje, czy zastosuje prawo Unii z pominięciem prawa krajowego. Rząd uważa, że TSUE orzekł o wyższości prawa Unii nad konstytucją i chce, żeby wypowiedział się w tej sprawie Trybunał Konstytucyjny.

Były senator PO prawomocnie skazany za przyjęcie łapówki

Józef Pinior, niegdyś jeden z przywódców podziemnej Solidarności, został prawomocnie skazany na półtora roku więzienia bez zawieszenia. Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok niższej instancji. Były senator klubu PO oraz jego asystent Jarosław Wardęga zostali ukarani za przyjęcie 40 tysięcy łapówki.

Prognoza pogody na czwartek 4 marca

W czwartek pochmurno z przemieszczającymi się z północy w głąb kraju opadami deszczu ze śniegiem do 3 mm, przechodzącymi na północy w śnieg do 1-3 cm. Ślisko! Natomiast na Ziemi Lubuskiej, Śląsku oraz w Małopolsce opady deszczu do 1-5 mm, a wysoko w Sudetach opady śniegu do 5-10 cm. Tylko na Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu na ogół bez opadów. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 13 stopni Celsjusza na południu. Wiatr północno-zachodni i zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach na północy i wschodzie osiągający prędkość do 60 km/h.

"Konsekwencją wyroku TSUE powinno być rozwiązanie Krajowej Rady Sądownictwa"

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że nowe przepisy o KRS i zasady powoływania sędziów Sądu Najwyższego mogą być sprzeczne z prawem europejskim. Dotyczyć to może także obecnej Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego. Konsekwencje tego orzeczenia mogłyby być rewolucyjne, ale odpowiedź na pytanie - "co się teraz stanie?" - nie jest łatwa.

Donald Tusk skomentował sprawę Daniela Obajtka. Sam prezes Orlenu też zabrał głos

W "Faktach po Faktach" TVN24 Donald Tusk wątpił, czy powierzyłby Danielowi Obajtkowi prowadzenie stacji benzynowej - tak komentował nagrania rozmów byłego wójta Pcimia. Prezes Orlenu twierdzi, że spółka radzi sobie lepiej za rządów PiS niż za rządów PO-PSL. Ujawnione wypowiedzi wymagają nie tylko komentarza, ale i decyzji prokuratury. Daniel Obajtek zeznał w sądzie, że nie łączył funkcji wójta z prowadzeniem działalności gospodarczej.

"Część z tych pacjentów nie dotrwa". Spada liczba operacji bariatrycznych w Polsce

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku lekarze operowali każdego roku ponad czterystu pacjentów z otyłością olbrzymią. To jednak przeszłość. Teraz operują o 75 procent mniej. Podobnie jest w całym kraju. Skutki tej sytuacji już są tragiczne, bo operacje bariatryczne, polegające między innymi na zmniejszeniu żołądka, są zabiegami ratującymi zdrowie i życie chorych.

Wydobyto 17 kilogramów bursztynu. A plany były ogromne

Wydawało się, że przekop Mierzei Wiślanej będzie bardziej niezwykły niż budowa Kanału Panamskiego - bo przy okazji kopania miał być wydobywany bursztyn w ogromnej ilości. Marek Gróbarczyk, ówczesny minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, mówił o "tonie i czterystu kilogramach". Dotychczas wydobyto 17 kilogramów.

Prognoza pogody na środę 3 marca

W środę, po porannych mgłach, zachmurzenie duże z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Podlasiu do 13 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

"Mit Zjednoczonej Prawicy upadł. Mamy prawicę podzieloną"

Trudno teraz znaleźć ważny rządowy projekt, co do którego wszyscy się w Zjednoczonej Prawicy zgadzają. Solidarna Polska nie poprze unijnego planu odbudowy po pandemii i strategii energetycznej, a Porozumienie daniny nałożonej na media. - Mit Zjednoczonej Prawicy upadł. Mamy prawicę podzieloną, mamy prawicę, która się kłóci - mówią politycy opozycji.

"Nawet po najdłuższej nocy nadejdzie dzień"

Sąd Apelacyjny w Warszawie stwierdził, że Igor Tuleya jest sędzią w stanie czynnym. Sędzia w poniedziałek rano przyszedł do Sądu Okręgowego w Warszawie, żeby pracować. Nie został dopuszczony do orzekania, bo jego przełożony trzyma się decyzji Izby Dyscyplinarnej. Komisja Europejska uważa, że Izba Dyscyplinarna nie powinna orzekać w sprawach sędziów ze względu na decyzję TSUE o środkach tymczasowych.

Wszczęto śledztwo w sprawie tragedii w Dziwnowie

Służby wyciągnęły na brzeg samochód, który w niedzielę wjechał do rzeki Dziwny w Dziwnowie. W wypadku zginęła kobieta, mężczyzna i dwoje małych dzieci. Świadkowie zostali już przesłuchani. Śledczy potwierdzają jedynie, że osoby, które zginęły, to prawdopodobnie rodzina.

Polska Fundacja Narodowa przypomina o filmie "Poland: The Royal Tour"

"Przeciwstawił się swoim prześladowcom i przyczynił się do upadku 'imperium zła'" - to cytat o Mateuszu Morawieckim z opublikowane ponad rok temu filmu "Poland: The Royal Tour". Teraz Polska Fundacja Narodowa postanowiła przypomnieć ten wyprodukowany w 2019 roku film "w odpowiedzi na liczne prośby i zapytania dotyczące informacji, gdzie w Polsce można obejrzeć wyżej wymieniony film".

Prognoza pogody na wtorek 2 marca

We wtorek pochmurno z większymi przejaśnieniami, na południu z rozpogodzeniami. Rano miejscami na zachodzie, południu i w centrum Polski mgły i zamglenia. Temperatura maksymalna od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 12 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej oraz w Małopolsce. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami dość silny, w porywach osiągający prędkość do 50 km/h.

Czesi mają pretensje do kopalni Turów. Złożyli skargę do TSUE

Kopalnia Turów jest kością niezgody między Polską a Czechami. Czesi w skardze do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej twierdzą, że kopalnia Turów doprowadza do pustynnienia terenów po czeskiej stronie. Czesi boją się także hałasu i zapylenia powietrza z powodu działalności kopalni. Kopalnia Turów chce przedłużyć kończącą się za pięć lat koncesję na wydobycie do 2044 roku.