Przywódcy ponad 100 państw zgodzili się skończyć z niszczeniem lasów


W Glasgow przywódcy ponad 100 państw zgodzili się za dziewięć lat skończyć z niszczeniem lasów. Sama Unia Europejska przez najbliższe 5 lat przeznaczy na ten cel miliard euro. Niemal sto krajów zadeklarowało też ograniczenie emisji metanu - jednego z najgroźniejszych gazów cieplarnianych.

Przywódcy ponad 100 państw w Glasgow zgodzili się za 9 lat skończyć z niszczeniem lasów i na poważnie zająć się ich ponownym zalesianiem.

- Nigdy wcześniej tak wielu przywódców nie zaangażowało się w ochronę lasów - państwa Północy i Południa z lasami strefy umiarkowanej i tropikalnymi - w tym najbardziej zalesione kraje na świecie jak Chiny, Rosja i Brazylia - mówił podczas trzeciego dnia szczytu klimatycznego Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii.

To pierwsza i - jak mają nadzieję ekolodzy - nie ostatnia dobra wiadomość ze szczytu w Glasgow - tym lepsza, że za deklaracjami idą pieniądze. Sama Unia Europejska przez najbliższe 5 lat ma przeznaczyć na ochronę lasów miliard euro.

- To porozumienie brzmi miło, brzmi jak jakiś sukces, ale znowu to może być kolejny przykład tego, że mamy miłe obietnice, które brzmią dobrze, ale za nimi nie stoją realne działania - podkreśla Dominika Lasota z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Przywódcy zgodzili się na przyjazne klimatowi budowle. Niemal sto krajów zadeklarowało też ograniczenie emisji metanu - jednego z najgroźniejszych gazów cieplarnianych.

- Stany Zjednoczone chcą pracować z każdym, by osiągnąć ten cel - zmniejszenia emisji o 30 procent. Zachęcam kolejne kraje, by przyłączyły się do nas - mówił na szczycie prezydent USA Joe Biden.

Apel królowej Elżbiety II

W poniedziałek, na zakończenie drugiego dnia szczytu w Glasgow, odbył się bankiet wydany przez królową Elżbietę II. 95-letnia monarchini ze względów zdrowotnych nie mogła być na przyjęciu. W nagranym oświadczeniu zaapelowała, by w czasie szczytu politycy stali się prawdziwymi, patrzącymi w przyszłość przywódcami.

- Nikt z nas nie będzie żyć wiecznie. Działać musimy nie dla samych siebie, ale dla naszych dzieci i ich dzieci oraz kolejnych pokoleń - mówiła na nagraniu królowa Elżbieta II.

W czasie wieczornego spotkania premier Mateusz Morawiecki miał okazję chwilę porozmawiać w kuluarach z amerykańskim prezydentem. Szef rządu w mediach społecznościowych relacjonował, że z Joe Bidenem mówił o bezpieczeństwie - także energetycznym - i wyzwaniach klimatycznych.

- Transformacja musi być sprawiedliwa dlatego, aby Polska mogła w porównywalny sposób, jak inne kraje, partycypować w osiąganiu ambitnych celów klimatycznych, musimy być także zasilani w odpowiednie środki - mówił w trakcie szczytu premier Mateusz Morawiecki.

Klimatyczni aktywiści ostrzegają, że dobrze może być tylko, jeśli przyjęte na szczycie w Glasgow porozumienia staną się czymś więcej niż słowami na papierze.

Prezydenci i premierzy wyjeżdżają ze szczytu w Szkocji, ale na miejscu zostawiają swoich ekspertów i negocjatorów. To od ich ciężkiej pracy i tego, co uzgodnią, zależeć będzie, czy 26. spotkanie w sprawie klimatu będzie tym, po którym wreszcie się coś zmieni.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS