Rocznica 4 czerwca z udziałem Cichanouskiej i wpis Terleckiego: "powinna szukać pomocy w Moskwie"

4 czerwca 1989 roku odbyły się przełomowe wybory, w których demokratyczna opozycja złamała monopol komunistycznej władzy. 32 lata później w Warszawie odsłonięto nowy pomnik Solidarności. W uroczystości wzięła udział przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Wicemarszałek Sejmu i szef Klubu Parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki napisał na Twitterze, że powinna szukać pomocy w Moskwie.

Wybory w Rzeszowie już 13 czerwca. Miasto odwiedził prezes PiS

Pozostał jeszcze tydzień kampanii wyborczej przed wyborami na prezydenta miasta Rzeszowa, które mają odbyć się 13 czerwca. Do miasta przyjechał Jarosław Kaczyński, żeby wesprzeć kandydatkę PiS ewę Leniart. 5 czerwca w TVN24 odbędzie się druga już debata kandydatów na prezydenta Rzeszowa. Początek o 20:00.

Prognoza pogody na sobotę 5 czerwca

W sobotę na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce pogodnie. Na pozostałym obszarze Polski opady deszczu, a na wschodzie burze (5-10 mm opadów). Temperatura maksymalna w dzień od 21 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 26 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach burzowych osiągający prędkość do 80 km/h, południowo-wschodni.

"Tam zostały moje koty". Białoruskie dzieci marzą o Łukaszence w więzieniu

Na Białorusi strach zmienia człowieka w zaszczute zwierzę - mówią opozycjoniści, którym udało się wyrwać z rąk reżimu Łukaszenki. - Biją ich, znęcają się nad nimi, ich unicestwiają. Mówią im w twarz "jesteś polityczny, więc zdechniesz" - opowiada Swiatłana Cichanouska. Niektórzy Białorusini i ich dzieci znajdują azyl w Polsce.

Prognoza pogody na piątek 4 czerwca

W piątek zachmurzenie małe i umiarkowane. Na Podlasiu i Mazurach przelotny deszcz i burze z 10-20 mm opadu i porywami wiatru o prędkości do 60-80 km/h. Po południu słaby deszcz możliwy także na Nizinie Szczecińskiej. Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 25 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i północno-wschodni.

Premier potwierdza: Janusz Cieszyński wraca do rządu

Janusz Cieszyński zrezygnował ze stanowiska wiceministra zdrowia po skandalu związanym z nieudanym zakupem respiratorów przez Ministerstwo Zdrowia od byłego handlarza bronią. Teraz wraca do rządu. Premier Mateusz Morawiecki powołał Cieszyńskiego na stanowisko sekretarza stanu odpowiedzialnego za informatyzację. Stanowisko ma objąć 8 czerwca.

Sławomir Nowak musi wpłacić milion złotych poręczenia majątkowego

Sąd apelacyjny zdecydował, że były minister Sławomir Nowak do 18 czerwca ma wpłacić milion złotych poręczenia majątkowego na konto Prokuratury Okręgowej w Warszawie, inaczej wróci do aresztu. 12 kwietnia decyzją warszawskiego sądu okręgowego Nowak wyszedł z aresztu, gdzie przebywał od lipca zeszłego roku. Prokuratura, która zarzuca mu korupcję, chce by wrócił do aresztu bez możliwości poręczenia.

Nowe przepisy przegrywają z nawykami. "Musimy jeszcze długo uważać"

Nowe przepisy drogowe przegrywają z nawykami, ale policja ostrzega, że wkrótce przestanie pouczać i zacznie wlepiać mandaty. Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym kierowca ma się zatrzymać, gdy pieszy chce wejść na przejście. Z kolei pieszy ma zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Ponadto kierowców obowiązuje zakaz tak zwanej jazdy na zderzak.

Prognoza pogody na czwartek 3 czerwca

W czwartek zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Na Suwalszczyźnie i Podlasiu wystąpią słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 19 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podkarpaciu, 21 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 24 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr południowo-wschodni i wschodni będzie słaby i umiarkowany.

Szczepienia dzieci od 12. roku życia mają ruszyć już 7 czerwca

Od 7 czerwca mają rozpocząć się szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Rada Medyczna przy premierze przekonuje, by szczepić dzieci jeszcze przed wakacjami. Tym bardziej, że osoby już zaszczepione mogą od wtorku 1 czerwca pobierać z internetowego konta pacjenta unijne certyfikaty covidowe, które mają umożliwić podróżowanie.

"Paweł Kukiz będzie zastępnikiem Jarosława Gowina"

Prawo i Sprawiedliwość podpisało porozumienie o współpracy programowej z Kukiz'15. Paweł Kukiz zaznacza, że nie jest to umowa koalicyjna. Nieoficjalne rozmowy z Kukizem Jarosław Kaczyński prowadził od wyborów prezydenckich, czyli od czasu potężnego konfliktu z Jarosławem Gowinem.

Janusz Cieszyński wróci do rządu? "Jest znakomitym ekspertem"

Były wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński ma według nieoficjalnych informacji wrócić do rządu. Ma być odpowiedzialny za cyfryzację w ramach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Po rezygnacji z pracy w resorcie zdrowia Cieszyński został wiceprezydentem Chełma. Cieszyński na razie nie odniósł się do doniesień.

Izba Dyscyplinarna nie uchyliła immunitetu sędziemu Wróblowi

Nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna nie wyraziła zgody na uchylenie immunitetu sędziemu Izby Karnej SN profesorowi Włodzimierzowi Wróblowi. Prokuratura będzie się odwoływać, chce postawić sędziemu zarzuty "nieumyślnego niedopełnienia obowiązku rozstrzygania spraw zgodnie z obowiązującymi przepisami".