Mur na granicy polsko-białoruskiej niemal gotowy

Mur na granicy z Białorusią jest prawie skończony. Ma już 170 kilometrów długości, a ostatecznie będzie miał 180 kilometrów. W odprawie w Kuźnicy wziął udział premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz komendant Straży Granicznej Tomasz Praga. Mur ma zabezpieczyć granicę przed nielegalnymi migrantami, którzy chcą dostać się do UE przez Białoruś.

"Skazuje na śmierć". Transpłciowa działaczka znała Lecha Kaczyńskiego, krytykuje Jarosława

Ewa Hołuszko dwa razy dostawała państwowe odznaczenia - od prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy. Działaczka opozycji w PRL-u, która przeszła operacyjną korektę płci, jest wstrząśnięta słowami Jarosława Kaczyńskiego o osobach transpłciowych. Z kolei Stowarzyszenie "My, rodzice" wystosowało list do prezesa PiS. Domagają się sprostowania, przeprosin i przypominają, co na temat transpłciowości mówi nauka.

Piorun poraził turystę na Giewoncie. 21-latek zmarł w szpitalu

21-letni turysta schodził z Giewontu, był kilka metrów od krzyża na wierzchołku, gdy został porażony piorunem. Ratownicy TOPR reanimowali mężczyznę, ale zmarł on w szpitalu. Gwałtowne burze z piorunami są latem w górach bardzo częste. Dlatego służby apelują o ostrożność.

Prognoza pogody na piątek 1 lipca

W piątek w zachodniej części kraju deszcz i burze (z 10-20 mm opadu i porywami wiatru o prędkości do 60-80 km/h). Wschodnia część kraju słoneczna, ale i tu możliwe lokalne izolowane burze. Temperatura maksymalna od 30 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 36 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni skręcający na północno-zachodni.

Pytania prejudycjalne sędziów Markiewicza i Żurka przed TSUE. Chodzi o neo-KRS

Kolejny dzień Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu zajmował się sprawami polskich sędziów. Tym razem chodziło o pytania prejudycjalne od sędziów Waldemara Żurka i Krystiana Markiewicza. Dotyczyły one legalności powołania sędziów, którzy dostali rekomendację Krajowej Rady Sądownictwa obsadzonej w większości przez członków wybranych przez Sejm.

Prognoza pogody na czwartek 30 czerwca

W środę w ciągu dnia pochmurna aura z opadami deszczu oraz zanikającymi burzami prognozowana jest początkowo w północno-zachodniej części kraju. W ciągu dnia strefa odsuwać się będzie w kierunku północno-wschodnim i będzie tracić na aktywności, jednakże w godzinach popołudniowych i wieczornych pojawią się pojedyncze chmury z przelotnymi opadami deszczu i burzami - zjawiska towarzyszące mogą być gwałtowne (opad deszczu do 20-40 mm, ryzyko gradu oraz porywów wiatru o prędkości do 70-90 km/h). Na wschodzie przewaga pogodnej, słonecznej i upalnej aury. Temperatura maksymalna wyniesie od 23 stopni Celsjusza w Szczecinie do 36 stopni Celsjusza na południowym-wschodzie i w centrum Polski. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, na zachodzie południowo-zachodni, na wschodzie południowo-wschodni.

Ekstremalne temperatury groźne dla zdrowia, ale także dla gospodarki

Za oknem mamy już coś więcej niż upał, a w prognozach jeszcze co najmniej kila dni z temperaturami grubo powyżej 30 stopni Celsjusza. Stąd apele o zdrowy rozsadek - w korzystaniu ze słońca na wakacjach i w korzystaniu z klimatyzacji w domach i biurach. W czarnym scenariuszu mogą być problemy z prądem.

Prognoza pogody na środę 29 czerwca

W środę na północy i na zachodzie przelotne opady deszczu i burze (z 10-20 mm opadu i porywami wiatru o prędkości do 60-80 km/h). Południowo-wschodnia część kraju pogodna, ale i tu możliwe lokalne izolowane burze. Temperatura maksymalna od 27 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 34 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr przeważnie słaby, zmienny.