Ustawa Niedzielskiego wraca. Co na to lekarze? "Chcielibyśmy dialogu"

Źródło:
Fakty TVN
Ustawa Niedzielskiego wraca. Co na to lekarze? "Chcielibyśmy dialogu"
Ustawa Niedzielskiego wraca. Co na to lekarze? "Chcielibyśmy dialogu"
Fakty TVN
Adam Niedzielski prezentuje nową ustawę. "Próbuje pewnie ratować swój honor"Fakty TVN

Na pierwszej wersji projektu ustawy suchej nitki nie zostawili lekarze, a ustawa przepadła w Sejmie. Ale minister zdrowia nie poddaje się. Wraca z drugą wersją ustawy o jakości w ochronie zdrowia i kolejnym projektem. Oba będą zgłoszone jako projekty poselskie. Porozumienie Organizacji Lekarskich zamierza rozpocząć debatę o jakości ochrony zdrowia.

Niecały miesiąc po tym, jak posłowie wyrzucili do kosza ustawę forsowaną przez Adama Niedzielskiego, minister zdrowia przedstawił nowe rozwiązania dotyczące jakości w ochronie zdrowia. Ma być nowa ustawa. - Sprowadza się w zasadzie do tego, że będziemy mierzyli tę jakość w systemie opieki zdrowotnej i będzie ona podstawą premiowania tych podmiotów, które są lepsze - wyjaśniał Adam Niedzielski.

Pierwsza wersja ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta przepadła w Sejmie jednym głosem. Wtedy zabrakło mobilizacji nawet w Klubie Parlamentarnym PiS. - Ministrowi nie udało się wejść drzwiami, to próbuje oknem - ocenia Dariusz Klimczak, poseł PSL.

- Teraz (Adam Niedzielski - przyp. red) próbuje pewnie ratować swój honor, bo on po prostu chce startować w kampanii wyborczej - ocenia Bartosz Arłukowicz, europoseł PO i były minister zdrowia.

Wątpliwości posłanki rozwiane

W kwietniu sześcioro posłów KP PiS nie głosowało, a dwie posłanki wstrzymały się, w tym była wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, która we wtorek pojawiła się na konferencji prasowej obok Adama Niedzielskiego. - Miałam pewne wątpliwości, ale te wątpliwości zostały wyjaśnione - wytłumaczyła.

Obecność posłów PiS na konferencji nie była przypadkowa. Nowa ustawa ma być projektem poselskim, i to nie jednym. Drugi projekt - właśnie zapowiedziany we wtorek - ma powołać fundusz kompensacyjny zdarzeń medycznych. Tryb poselski nie przewiduje szerokich konsultacji społecznych. - Wygląda to, jakby chodziło o budowanie pomnika dla ministerstwa, a my nie chcemy budowania pomników. My chcemy wprowadzenia rzeczywistej jakości i bezpieczeństwa pacjenta. Chcielibyśmy dialogu - oświadcza Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Niedzielski: przesądzili, że ustawa nie będzie dalej procedowana
Niedzielski: przesądzili, że ustawa nie będzie dalej procedowanaTVN24

Ostrożny optymizm

Trzecią propozycją ministra jest to, żeby specjalnie powołany zespół zajął się tak zwaną klauzulą "no fault". - Żeby dyskusja na temat tego, na jakich zasadach zwolnienia z odpowiedzialności karnej w wyniku pomyłki, w wyniku błędu medycznego, będą robione. Chcemy, żeby o tym rozmawiali eksperci - powiedział na konferencji Niedzielski.

Wobec pierwszej wersji ustawy - obok sprzeciwu politycznego - pojawił się sprzeciw samych lekarzy. Jak jest dzisiaj? - To jest pierwszy krok do odpowiedzi na nasze zastrzeżenia. Ta ustawa, która pierwotnie została skierowana do Sejmu, została pocięta na mniejsze fragmenty - ocenia Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

Lekarze czekają na szczegółowe rozwiązania, bo projektów jeszcze nie pokazano. - To jest dobry kierunek. Nie mogło to być zrobione tak jak poprzednio, że wszystkie rzeczy próbowano w jednym pakiecie, wszystkie problemy dosyć istotne, rozwiązać - uważa Jacek Krajewski, prezes Federacji "Porozumienie Zielonogórskie".

Porozumienie Organizacji Lekarskich zaplanowało na środę pierwsze posiedzenie forum poświęconego jakości i bezpieczeństwu pacjenta. Zaproszenie wysłano także do Ministerstwa Zdrowia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS