Ustawa Niedzielskiego wraca. Co na to lekarze? "Chcielibyśmy dialogu"

Źródło:
Fakty TVN
Ustawa Niedzielskiego wraca. Co na to lekarze? "Chcielibyśmy dialogu"
Ustawa Niedzielskiego wraca. Co na to lekarze? "Chcielibyśmy dialogu"
Fakty TVN
Adam Niedzielski prezentuje nową ustawę. "Próbuje pewnie ratować swój honor"Fakty TVN

Na pierwszej wersji projektu ustawy suchej nitki nie zostawili lekarze, a ustawa przepadła w Sejmie. Ale minister zdrowia nie poddaje się. Wraca z drugą wersją ustawy o jakości w ochronie zdrowia i kolejnym projektem. Oba będą zgłoszone jako projekty poselskie. Porozumienie Organizacji Lekarskich zamierza rozpocząć debatę o jakości ochrony zdrowia.

Niecały miesiąc po tym, jak posłowie wyrzucili do kosza ustawę forsowaną przez Adama Niedzielskiego, minister zdrowia przedstawił nowe rozwiązania dotyczące jakości w ochronie zdrowia. Ma być nowa ustawa. - Sprowadza się w zasadzie do tego, że będziemy mierzyli tę jakość w systemie opieki zdrowotnej i będzie ona podstawą premiowania tych podmiotów, które są lepsze - wyjaśniał Adam Niedzielski.

Pierwsza wersja ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta przepadła w Sejmie jednym głosem. Wtedy zabrakło mobilizacji nawet w Klubie Parlamentarnym PiS. - Ministrowi nie udało się wejść drzwiami, to próbuje oknem - ocenia Dariusz Klimczak, poseł PSL.

- Teraz (Adam Niedzielski - przyp. red) próbuje pewnie ratować swój honor, bo on po prostu chce startować w kampanii wyborczej - ocenia Bartosz Arłukowicz, europoseł PO i były minister zdrowia.

Wątpliwości posłanki rozwiane

W kwietniu sześcioro posłów KP PiS nie głosowało, a dwie posłanki wstrzymały się, w tym była wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, która we wtorek pojawiła się na konferencji prasowej obok Adama Niedzielskiego. - Miałam pewne wątpliwości, ale te wątpliwości zostały wyjaśnione - wytłumaczyła.

Obecność posłów PiS na konferencji nie była przypadkowa. Nowa ustawa ma być projektem poselskim, i to nie jednym. Drugi projekt - właśnie zapowiedziany we wtorek - ma powołać fundusz kompensacyjny zdarzeń medycznych. Tryb poselski nie przewiduje szerokich konsultacji społecznych. - Wygląda to, jakby chodziło o budowanie pomnika dla ministerstwa, a my nie chcemy budowania pomników. My chcemy wprowadzenia rzeczywistej jakości i bezpieczeństwa pacjenta. Chcielibyśmy dialogu - oświadcza Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Niedzielski: przesądzili, że ustawa nie będzie dalej procedowana
Niedzielski: przesądzili, że ustawa nie będzie dalej procedowanaTVN24

Ostrożny optymizm

Trzecią propozycją ministra jest to, żeby specjalnie powołany zespół zajął się tak zwaną klauzulą "no fault". - Żeby dyskusja na temat tego, na jakich zasadach zwolnienia z odpowiedzialności karnej w wyniku pomyłki, w wyniku błędu medycznego, będą robione. Chcemy, żeby o tym rozmawiali eksperci - powiedział na konferencji Niedzielski.

Wobec pierwszej wersji ustawy - obok sprzeciwu politycznego - pojawił się sprzeciw samych lekarzy. Jak jest dzisiaj? - To jest pierwszy krok do odpowiedzi na nasze zastrzeżenia. Ta ustawa, która pierwotnie została skierowana do Sejmu, została pocięta na mniejsze fragmenty - ocenia Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

Lekarze czekają na szczegółowe rozwiązania, bo projektów jeszcze nie pokazano. - To jest dobry kierunek. Nie mogło to być zrobione tak jak poprzednio, że wszystkie rzeczy próbowano w jednym pakiecie, wszystkie problemy dosyć istotne, rozwiązać - uważa Jacek Krajewski, prezes Federacji "Porozumienie Zielonogórskie".

Porozumienie Organizacji Lekarskich zaplanowało na środę pierwsze posiedzenie forum poświęconego jakości i bezpieczeństwu pacjenta. Zaproszenie wysłano także do Ministerstwa Zdrowia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W poszukiwaniach "drugiego Andrzeja Dudy" prezes PiS-u na razie jest niezdecydowany. Lista ma się zawężać, a niemal rzutem na taśmę do gry wchodzi samorządowiec. To Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. On sam przekonuje, że nie ma takiej ambicji, ani planów.

Do gry w PiS wchodzi nowy kandydat na kandydata na prezydenta? Zapytaliśmy go o to

Do gry w PiS wchodzi nowy kandydat na kandydata na prezydenta? Zapytaliśmy go o to

Źródło:
Fakty TVN

To może być niebezpieczne dla jego zleceniodawców - Paweł S. mówi już drugi dzień, wiele godzin, a to jeszcze nie koniec. Nie wiadomo, czy w prokuraturze zaprzecza oskarżeniom, czy może kogoś sypie. Wiadomo, że chodzi o wiele milionów złotych z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych za czasów PiS-u. Najpierw były szef tej agencji, Michał K., został zatrzymany w Londynie, a potem Pawła S. deportowano z Dominikany.

Paweł S. drugi dzień w prokuraturze. Jego słowa "mogą spowodować, że cała Zjednoczona Prawica zadrży"

Paweł S. drugi dzień w prokuraturze. Jego słowa "mogą spowodować, że cała Zjednoczona Prawica zadrży"

Źródło:
Fakty TVN

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Hiszpanii jest szokująca. To już 205 osób, a kilkadziesiąt jest wciąż poszukiwanych. "Mąż wyszedł po samochód i już nie wrócił". "Uciekłam z domu, gdy wodę miałam po szyję". Przerażające relacje. Gwałtowna ulewa i nagła powódź. Mieszkańcy pytają, dlaczego nikt ich nie ostrzegł o powodzi z wystarczającym wyprzedzeniem.

Powódź w Hiszpanii zabiła ponad 200 osób. "Tam, gdzie mieszkam, nic nie może dojechać"

Powódź w Hiszpanii zabiła ponad 200 osób. "Tam, gdzie mieszkam, nic nie może dojechać"

Źródło:
Fakty TVN

2 listopada to Dzień Zaduszny. Dla wielu osób odwiedzających groby bliskich tak samo ważny jak 1 listopada. Na polskich cmentarzach, podobnie jak w piątek, zapłonęły znicze, pojawiły się wiązanki kwiatów. To także okazja do podsumowania pierwszych dni policyjnej akcji "Znicz". Nie obyło się bez wypadków i ofiar śmiertelnych. Zatrzymanych zostało blisko 500 nietrzeźwych kierowców.

W Zaduszki ruch jest mniejszy, ale na drogach wciąż trwa akcja "Znicz". Policjanci podali pierwsze dane o wypadkach

W Zaduszki ruch jest mniejszy, ale na drogach wciąż trwa akcja "Znicz". Policjanci podali pierwsze dane o wypadkach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kamala Harris i Donald Trump kończą swoje kampanie wyborcze. To właśnie głosy mieszkańców tzw. stanów wahających się, jak Arizony, Georgii czy Karoliny Północnej, zdecydują, kto będzie urzędował w Białym Domu. Jakie argumenty mogą przekonać na ostatniej prostej? Demokraci zorganizowali kampanijne rodeo, a sztab Donalda Trumpa postanowił wciągnąć w swoją kampanię osoby niebinarne i transpłciowe.

Ostatnie dni kampanii wyborczej w USA. Co mówią Amerykanie, którzy zagłosowali wcześniej?

Ostatnie dni kampanii wyborczej w USA. Co mówią Amerykanie, którzy zagłosowali wcześniej?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kiedy widzę taki projekt budżetu, mogę albo milczeć i udawać, że nic się nie dzieje, albo głośno i otwarcie mówić, że to nie tak miało wyglądać. Wybrałem drugą drogę - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł Adrian Zandberg (Razem). Europoseł KO Andrzej Halicki powiedział, że Zandberg "ma złote recepty, ale tak naprawdę nic z tego nie wychodzi, dlatego, że nie realizuje ich".

Zandberg: wystarczy zagłosować za poprawkami Razem. Halicki: najpierw ustalcie, jakie macie

Zandberg: wystarczy zagłosować za poprawkami Razem. Halicki: najpierw ustalcie, jakie macie

Źródło:
TVN24

Mit smoleńskiego morderstwa jest jedną z podstawowych cegieł w murze PiS. Wyciągnięcie tej cegły powoduje, że on się zawali - powiedział w "Faktach po Faktach" europoseł i były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. - Jarosław Kaczyński, nawet jeśli będzie miał czarno na białym napisane, co się stało z dowodami, to powie, że to jest propaganda - dodał.

"Oni zrobili mur. Wyciągnięcie jednej cegły powoduje, że się zawali"

"Oni zrobili mur. Wyciągnięcie jednej cegły powoduje, że się zawali"

Źródło:
TVN24

Wraz z nadchodzącymi wyborami Amerykanie są coraz bardziej zestresowani polityką. Kamala Harris i Donald Trump prezentują dwie odmienne wizje Stanów Zjednoczonych. Ponad połowa obywateli uważa, że ich prawa są zagrożone. Niepokój budzi między innymi kwestia prawa do aborcji, imigracja czy koszty życia. Obywatele są zmęczeni polityką i podziałami w kraju. Wielu dorosłych Amerykanów przyznaje, że ogranicza kontakty z rodziną ze względu na różnice w poglądach.

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nigdy nie uznał wyborczej porażki w 2020 roku i zawsze chciał wrócić do Białego Domu. Może mu się to udać, bo wyścig wyborczy jest niezwykle wyrównany. Donald Trump, choć obraża wielu przeciwników i różne grupy polityczne, to nie traci swoich zwolenników, którzy znów chcą go widzieć na urzędzie prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS