"Przez ostatnie miesiące żyliśmy w niepewności". Uczciwi przedsiębiorcy mają w końcu dostać granty od NCBR

08.05.2023 | "Przez ostatnie miesiące żyliśmy w niepewności". Uczciwi przedsiębiorcy mają w końcu dostać granty od NCBR
08.05.2023 | "Przez ostatnie miesiące żyliśmy w niepewności". Uczciwi przedsiębiorcy mają w końcu dostać granty od NCBR
Arleta Zalewska | Fakty TVN
"Przez ostatnie miesiące żyliśmy w niepewności". Uczciwi przedsiębiorcy mają w końcu dostać granty od NCBRArleta Zalewska | Fakty TVN

Śledczy Europejskiego Urzędu do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) rozpoczęli kontrolę w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. To pokłosie afery, w wyniku której stanowisko stracił Jacek Żalek. Tymczasem na granty wciąż czekają uczciwi przedsiębiorcy, którzy z politycznymi układami nie mają nic wspólnego. - Już raz zaufaliśmy, że ta współpraca będzie przebiegać płynnie, a tak się nie stało - mówi prezeska jednej z takich firm.

"Cena większości" - oglądaj reportaż "Czarno na Białym" w TVN24 GO

- Polska dzisiaj przez działania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju będzie miała w Europie łatę złodzieja - uważa Krzysztof Gawkowski, poseł Nowej Lewicy.

Po wybuchu afery dotyczącej wyłudzeń grantów przez ludzi związanych z politykami władzy, po serii dymisji w NCBR i w rządzie, i w końcu po kontrolach przeprowadzanych przez polskie instytucje, teraz do akcji wchodzą śledczy Europejskiego Urzędu do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych. Sprawdzą, czy i kto popełnił przestępstwo, przydzielając firmom, które nie spełniały warunków, unijne granty.

- OLAF nie wchodzi po to, żeby skontrolować i powiedzieć "wszystko jest fajnie, wszystko jest w porządku". OLAF wchodzi po to, żeby pokazać raport, z którego wynika, że pieniądze europejskie zostały wydatkowane niezgodnie z przeznaczeniem - mówi Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy.

To rząd sprawuje bezpośredni nadzór nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i to politycy władzy mieli wpływ na obsadzanie tam kluczowych stanowisk. Najpierw robił to wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek, który po wybuchu afery musiał podać się do dymisji.

Teraz za NCBR odpowiada minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. - Robimy wszystko, aby wyjaśnić, w jaki sposób doszło do ewentualnych nieprawidłowości. Oczywiście, o wynikach możemy państwa informować na bieżąco - zapewnia Grzegorz Puda.

Różne kontrole i śledztwa trwają już od prawie trzech miesięcy i na razie nic konkretnego nie ustalono. Politycy władzy mówią dziś jednym głosem, że nieprawidłowości zawsze się zdarzały, a po to są organy ścigania i procedury, żeby się nimi zająć. - Ten system sam się nie zrodził. Ten system został zbudowany przez polityków PiS, przez ludzi Kaczyńskiego, i za ich przyzwoleniem - uważa Dariusz Joński, poseł Inicjatywy Polska.

Uczciwi przedsiębiorcy bez wsparcia

Cały program dotyczył 117 firm, którym przyznano granty na łączną kwotę 800 milionów złotych. Po ujawnieniu przez media i opozycję nieprawidłowości w co najmniej kilku przypadkach w marcu wypłaty do wszystkich firm zostały wstrzymane. Teraz NCBR poinformowało, że w przypadku pięciu stwierdzono nieprawidłowości, 25 wniosków skierowano do kolejnej oceny, dwie firmy się wycofały, a 85 projektów zweryfikowano pozytywnie. Ta ostatnia grupa, choć z opóźnieniem, ma granty dostać.

Zarówno firma 1strike pani Lucyny, która jest producentem oprogramowania antyhakerskiego, jak i aplikacja pana Marka, która kierowana jest do pacjentów onkologicznych wymagających psychoterapii, to projekty w pełni innowacyjne i społecznie ważne. Oba bez unijnych grantów nie mogą być rozwijane.

- Mamy obietnicę, że w ciągu najbliższych dni pojawi się umowa i będziemy mogli projekt dalej rozwijać. Zdecydowanie przez ostatnie miesiące żyliśmy w niepewności - przyznaje Marek Ostrowski, założyciel spółki Prosoma.

To wszystko oznacza, że firmy na realizację i rozliczenie projektów dostaną nie rok, a sześć miesięcy. Do tego nie ma jeszcze pewności, jak te środki będą im wypłacane. - Najpewniej nie będą możliwe zaliczki wypłacane do firm, które dostały ten grant, tylko całość rozliczenia projektu będzie w większości odbywać się na zasadzie refundacji. Co jest niezwykle trudne w przypadku, kiedy już raz zaufaliśmy, że ta współpraca będzie przebiegać płynnie, a tak się nie stało - mówi Lucyna Szaszkiewicz, prezeska firmy 1strike.

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS