Złote algi w Kanale Gliwickim. Eksperci alarmują, że katastrofa na Odrze może się powtórzyć

Źródło:
Fakty TVN
Złote algi w Kanale Gliwickim. Eksperci alarmują, że katastrofa na Odrze może się powtórzyć
Złote algi w Kanale Gliwickim. Eksperci alarmują, że katastrofa na Odrze może się powtórzyć
Renata Kijowska/Fakty TVN
Złote algi w Kanale Gliwickim. Eksperci alarmują, że katastrofa na Odrze może się powtórzyćRenata Kijowska/Fakty TVN

Złote algi znowu trują ryby i nie można tego zrzucić na upał i przyduchę, bo jeszcze ich nie ma. Ekolodzy i wędkarze alarmują, że nic się nie zmieniło od czasu zeszłorocznej katastrofy na Odrze i może się ona powtórzyć. - Mieliśmy rok. Mogliśmy wybudować zbiorniki na tę solankę, mogliśmy cokolwiek zrobić. Nie zrobiliśmy nic - ocenia Grzegorz Marcinkiewicz, youtuber i twórca kanału "Wyhaczone".

Eksperci ostrzegają, że może powtórzyć się sytuacja z ubiegłego roku, kiedy z Odry wyławiano tony śniętych ryb. - W zeszłym roku dostaliśmy ostrzeżenie. Ryby nagle wypłynęły, nagle próbowały łapać oddech. Dostaliśmy sygnał i nic z tym nie zrobiliśmy. W tym roku sygnału ostrzegawczego nie dostaniemy, wszystko pójdzie do Odry i powtórzy się tragedia - zwraca uwagę Grzegorz Marcinkiewicz, youtuber i twórca kanału "Wyhaczone".

Ryby nie ostrzegą, bo w Kanale Gliwickim, który wpływa do Odry, zeszłorocznej katastrofy nie przeżyła prawie żadna. Sonar pana Grzegorza nie wykrywa życia, w miejscu, z którego on żyje. Po Kanale Gliwickim i po Odrze pływa codziennie, ale nie odważyłby się wejść do wody. Jak mówi, w kwietniu przeraził się tym, co zobaczył.

Naukowcy, którzy badają nieżywe ryby, potwierdzają najgorsze przypuszczenia. - Nasze próby wykazały, że w Kanale Gliwickim występowały bardzo duże stężenia toksyn produkowanych przez złote algi - informuje dr hab. Bogdan Wziątek, przewodniczący Rady naukowej Polskiego Związku Wędkarskiego, ekspert Parlamentarnego Zespołu ds. Renaturyzacji Odry. Tzw. złote algi to glony, które doprowadziły do zeszłorocznej katastrofy na Odrze. Gdy zakwitły i wydzieliły toksyny, zdewastowały rzekę, a setki tysięcy ryb skazały na śmierć.

- Można to porównać do chorego w ostatnim stadium COVID-19. (Ryba - przyp. red.) próbowała walczyć o oddech i w końcu opadła na dno - tłumaczy Wziątek. - Miały wyżarte listki skrzelowe i popalone wątroby - dodaje Grzegorz Marcinkiewicz, youtuber i twórca kanału "Wyhaczone".

Seria kontroli poselskich w związku z kryzysem ekologicznym w Odrze
Seria kontroli poselskich w związku z kryzysem ekologicznym w OdrzeTVN24

"Nie zrobiliśmy nic"

Ryby, które przetrwały ubiegłoroczną katastrofę, teraz zginęły w starorzeczu Odry przy ujściu Kanału Gliwickiego - niedaleko Kędzierzyna-Koźla i dalej w zbiorniku Czernica, który znajduje się niedaleko Wrocławia.

- Złota alga to jest glon, który lubi słoną, ciepłą wodę. Zatem jeśli teraz wzrasta temperatura, wzrastają zrzuty solanki, to ta złota alga się namnaża - wyjaśnia Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik.

Złote algi lubią upał, ale go nie potrzebują, za to najbardziej je cieszy stała dostawa zanieczyszczonej, słonej wody z kopalń i hut. - Musimy zatrzymać zrzut wód zasolonych, starać się odsalać te wody. Być może dofinansować kopalnie, żeby wprowadziły jak najszybciej takie systemy odsalania wody - mówi dr Alicja Pawelec z WWF Polska.

Śnięte ryby w starorzeczu OdryWojewoda opolski/Facebook

W raporcie analizującym skutki odrzańskiej katastrofy wskazano na istnienie ponad 10 tysięcy rur, którymi - zgodnie z prawem - odprowadzane są do Odry i jej dopływów różnego rodzaju ścieki. Są tam dalej. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że monitoruje sytuację. - Zabezpieczamy też miejsca, gdzie została stwierdzona obecność złotej algi przed dopływem kolejnych ryb. To są zbiorniki w pobliżu Odry - mówi Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska.

Wiceminister nie dodał jednak, że o siatki zabezpieczające walczyli wędkarze i rozłożono je po 9 dniach od ich alarmu. Przedsiębiorstwo Wody Polskie, które wydaje pozwolenia na zrzuty, od czwartku ignoruje prośby "Faktów" TVN o spotkanie i rozmowę. - Mieliśmy rok. Mogliśmy wybudować zbiorniki na tę solankę, mogliśmy cokolwiek zrobić. Nie zrobiliśmy nic - ocenia Grzegorz Marcinkiewicz, youtuber i twórca kanału "Wyhaczone".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS