Konwencja programowa PiS. Kaczyński i Morawiecki dużo się chwalili, ale mijali się z prawdą

Źródło:
Fakty TVN
Konwencja programowa PiS. Kaczyński i Morawiecki dużo się chwalili, ale mijali się z prawdą
Konwencja programowa PiS. Kaczyński i Morawiecki dużo się chwalili, ale mijali się z prawdą
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Konwencja programowa PiS. Kaczyński i Morawiecki dużo się chwalili, ale mijali się z prawdąKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Dwudniowa konwencja programowa PiS-u w zamyśle Jarosława Kaczyńskiego ma być jak ul. Prezes PiS twierdził, że rząd Zjednoczonej Prawicy naprawił demokrację, a premier Mateusz Morawiecki mówił o sukcesach w walce z biedą. W rzeczywistości Trybunał Konstytucyjny jest sparaliżowany, a bieda w Polsce rośnie.

Już kilka kilometrów przed miejscem, gdzie odbywała się konwencja PiS, pojawiły się patrole policji. Z kolei im bliżej budynku, tym więcej policjantów, patroli, zamkniętych przejazdów i kontroli samochodów, które tamtędy przejeżdżały. 

Kontrole policji przed konwencją PiS

Droga, którą wjeżdżali politycy, była całkowicie niedostępna. Dziennikarze nie mieli do niej żadnego dostępu. Miejsce, dokąd przyjeżdżali uczestnicy konwencji, było otwarte, ale każdy, kto wjeżdżał na drogę innym pojazdem niż partyjny autokar, był drobiazgowo sprawdzany. Kontakt z kimkolwiek był utrudniany. Sami uczestnicy też nie byli rozmowni.

Konwencja PiS została przez organizatorów nazwana "ulem programowym". - Ul jest symbolem pracy, ciężkiej pracy, a my tej pracy bardzo, ale to bardzo potrzebujemy - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Formuła konwencji to 10 paneli programowych prowadzonych przez najważniejszych polityków PiS z politykami i ekspertami przychylnymi PiS. W taki sposób ma powstać program partii i wedle takich założeń. 

Przechwałki kontra rzeczywistość

Prezes Jarosław Kaczyński na konwencji podkreślał sukcesy rządów jego partii, w tym walkę z pandemią i "putininflacją". Do sukcesów zaliczył także "naprawę demokracji" w Polsce.

W trakcie rządów PiS Trybunał Konstytucyjny został przejęty przez polityków i sparaliżowany. Trwa ostateczne przejmowanie Sądu Najwyższego i sądów powszechnych. Władza przejęła media publiczne i część prywatnych, a te, które się nie udało przejąć, chciała zniszczyć. W Sejmie debata publiczna stała się fikcją. Oponentów politycznych podsłuchiwano Pegasusem. Prezes jednak nie to miał na myśli, ale niedotrzymywanie obietnic wyborczych, które nazwał manipulacją. Zapowiedział dalsze "naprawianie demokracji". - My tę demokrację chcemy rozbudowywać, umacniać - podkreślał Jarosław Kaczyński.

Premier Mateusz Morawiecki także wyliczał sukcesy 8 lat rządów PiS - większe inwestycje, wyższe zarobki, wsparcie dla seniorów, sukcesy w walce ze społecznymi nierównościami i biedą. - W naszych czasach, w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości, skończyły się zakupy na zeszyt - stwierdził szef rządu.

Z raportu Szlachetnej Paczki wynika, że po prawie 8 latach rządów PiS w skrajnym ubóstwie żyje około dwóch i pół miliona osób, a ich liczba zwiększyła się w ciągu roku o ponad 800 tysięcy.

Donaldem Tuskiem i rządami liberalnej demokracji na konwencji PiS straszono umiarkowanie, a na pewno mniej niż dotychczas. - Taki Donald "burczymucha" ciągle jeździ, narzeka i jęczy. Nic mu się nie podoba, wszystko krytykuje, a w zamian niewiele proponuje - mówiła Beata Szydło, eurodeputowana PiS.

W każdym wystąpieniu politycy chwalili się osiągnięciami, choć premier przyznał, że inflacji nie da się zdusić szybko. Żadne nowe propozycje programowe w sobotę nie padły - w niedzielę ma je przedstawić Jarosław Kaczyński. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS