Balkony przy ślepej ścianie. Minister Buda oskarża władze Warszawy o "patodeweloperkę", ale to wojewoda z PiS wydał zgodę

Źródło:
Fakty TVN
Balkony przy ślepej ścianie. Waldemar Buda kontra władze Warszawy
Balkony przy ślepej ścianie. Waldemar Buda kontra władze Warszawy
Maciej Mazur/Fakty TVN
Balkony przy ślepej ścianie. Waldemar Buda kontra władze WarszawyMaciej Mazur/Fakty TVN

Na warszawskim osiedlu powstał 11-piętrowy blok, którego balkony niemal stykają się ze ślepą ścianą domu obok. Minister Waldemar Buda o zgodę na tę "patodeweloperkę" oskarżył władze Warszawy. Mocno się pomylił, bo decyzję - wbrew ratuszowi - wydał wojewoda z PiS.

Imponującej wielkości nowy blok na warszawskim osiedlu, obok mały segment, między nimi szczelina, a w tę szczelinę wmontowane balkony. Kto na to pozwolił? - W tej sprawie najważniejsze jest to, że została wydana decyzja o warunkach zabudowy. To ona spowodowała, że prezydent miasta Warszawy pozwolił na zabudowę tej działki w 40 procentach - wyjaśnia Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Minister Buda osobiście odwiedził budowę, sfotografował się, a o swoich przemyśleniach poinformował za pośrednictwem Twittera. "To jest pazerność połączona z głupotą! Coś takiego buduje się w Warszawie. Skontrolujmy tę inwestycje i analizujemy przepisy pod kątem zmian i zablokowania tego typu sytuacji" - napisał.

Głos w sprawie zabrał wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, który podkreśla, że w tym przypadku kluczowa jest odpowiedź na pytanie o to, kto wydał zgodę na budowę. - Prezydent miasta dwukrotnie odmówił wydania pozwolenia na budowę - zaznacza Olszewski. Zgodę na budowę wydano w kwietniu 2018 roku. Wówczas wojewodą mazowieckim był Zdzisław Sipiera.

Co na to deweloper?

Są już są efekty ministerialnych wezwań. Waldemar Buda poinformował, że "Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w trybie natychmiastowym rozpoczął kontrolę na terenie budowy". - Nie chcę jeszcze uprzedzać faktów, ale sporo ciekawych informacji, myślę, że po tej kontroli będę mógł państwu przekazać - zaznacza minister.

Wiceprezydent Warszawy - jak mówi - nie może się doczekać efektów kontroli. - Ja się tylko zastanawiam nad tym, czy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który w 2019 roku nie dopatrzył się uchybień po stronie wojewody, teraz się ich dopatrzy? - pyta Michał Olszewski.

Deweloper natomiast sprzedaje mieszkania i bardzo się cieszy. "Inwestycja jest realizowana zgodnie z obowiązującymi przepisami na podstawie dokumentacji projektowej posiadającej wszystkie niezbędne uzgodnienia oraz zatwierdzonej prawomocną decyzją udzielającą pozwolenia na budowę" - czytamy w piśmie przesłanym przez spółkę. 

- Tutaj, w tym jednym miejscu, wepchnięto takie szkaradztwo. Mi się ten budynek nie podoba - ocenia dr Łukasz Drozda z Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki "Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce" i podkreśla, że na problem tej inwestycji trzeba jednak spojrzeć szerzej. - To chodzi o decyzje wydawane w ostatnim czasie, ale i o brak takich decyzji strategicznych związanych z planowaniem przestrzennym - dodaje.

Jak się okazało, pracownicy budowy zasłonili szczelinę, w której widać balkony, płachtą.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czy najbogatsza partia polityczna w Polsce powinna zwoływać konferencję prasową, by pokazać, co wysyła powodzianom? Przy okazji prezes PiS krytykował obecność przedstawicieli władz państwowych na terenach powodziowych. W dniu, w którym akurat pojechał tam prezydent Andrzej Duda.

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Źródło:
Fakty TVN

To historia aptekarzy z Głuchołazów - jednej z pierwszych miejscowości zniszczonych przez powódź. Nie mają wody, nie mają jak sprzątnąć swoich lokali, ale walczą o leki dla swoich pacjentów. Wielu straciło je w powodzi, a to dla nich kwestia zdrowia, a czasem nawet życia.

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw była ludzka solidarność w ratowaniu przed katastrofą, a teraz jest solidarność w sprzątaniu. Na miejscu pomagają także wolontariusze, nie tylko wojsko i służby. Wielu ludzi wysyła też dary. W całej Polsce zbierane są pieniądze dla powodzian.

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Procedury mają być maksymalnie uproszczone, a biurokracja ograniczona do minimum. Premier punktuje i urzędników, i samorządowców. Przypomina, by byli wśród ludzi. Słuchali i informowali, na jakie pieniądze mogą liczyć, gdzie mają się zgłaszać, jakie dokumenty przedstawiać. Zebraliśmy komplet takich podstawowych informacji.

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Powódź w Polsce uderzyła także w szkolnictwo. Dzisiaj nieczynnych było 431 szkół, przy czym część zdecydowała się na działanie online. Zniszczonych placówek, gdzie nie mogą się odbywać zajęcia, jest według naszych szacunków ponad dwieście - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra edukacji Barbara Nowacka.

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Źródło:
TVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy planuje zaopatrzenie szpitali, które wcześniej otrzymały różnego typu urządzenia od WOŚP, w nowy sprzęt medyczny. - Fundacja kupi sprzęt między innymi za pieniądze, które teraz zbieramy - wyjaśnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jurek Owsiak.

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Źródło:
TVN24

Prezydent Wołodymyr Zełenski nie chce zdradzić, jaki to plan, dopóki osobiście nie przedstawi go Joe Bidenowi i Kamali Harris. Do Waszyngtonu Zełenski leci w przyszłym tygodniu. W tym tygodniu w Kijowie była szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obiecała, że UE wesprze Ukrainę finansowo.

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To cios w serce rosyjskiej ofensywy. Eksplozje wywołały dosłownie trzęsienie ziemi, ale Rosjanie też atakują celnie, niszcząc ukraińską infrastrukturę. Tymczasem ukraińskie firmy coraz częściej zatrudniają kobiety, żeby uzupełnić wakaty w zawodach zazwyczaj wykonywanych przez mężczyzn.

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw eksplodowały pagery członków Hezbollahu, potem ich krótkofalówki. Ludzie w Libanie masowo zaczęli pozbywać się urządzeń elektronicznych. Zniknęły one też z większości sklepów.

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS