"To, co robi Zjednoczona Prawica, to jest sabotaż i zdrada stanu"

07.05.2023 | "To, co robi Zjednoczona Prawica, to jest sabotaż i zdrada stanu"
07.05.2023 | "To, co robi Zjednoczona Prawica, to jest sabotaż i zdrada stanu"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
07.05 | "To, co robi Zjednoczona Prawica, to jest sabotaż i zdrada stanu"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Odblokować TK, żeby odblokować pieniądze z Unii. PiS w pośpiechu próbuje obejść paraliż - zmniejszając pełny skład orzekający. Tyle że spór w Trybunale to według opozycji efekt sporu w obozie władzy. Polska od dwóch lat nie dostaje środków na KPO i wbrew temu, co mówi premier - to nie jest bez znaczenia.

Pieniądze na KPO mogłyby już dziś poprawiać sytuacje wielu miast i mieszkańców. - Najgorsza informacja to jest taka, że nadal tych środków nie ma. Proszę pamiętać, że mamy dzisiaj już dwa lata opóźnienia - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

- Nie stoimy w miejscu, ale my cofamy się nie mogąc dalej rozwijać naszego miasta, nie wchodząc w innowacyjność - dodaje Iwona Dąbek z Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Łódzkim.

Premier twierdzi jednak, że inwestycje i programy i tak są realizowane. I to bez względu na to, czy unijne miliardy do Polski trafiły, czy nie. - Projekty z KPO mogą być realizowane. Pieniądze wcześniej czy później trafią do Polski - uważa Mateusz Morawiecki.

To nie jest cała prawda - odpowiadają premierowi samorządowcy. - Nie realizujemy tych inwestycji z uwagi na to, że my liczymy na wkład 80 procent. W tej chwili realizujemy drobniejsze inwestycje - tłumaczy Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Kłótnie i podziały

Pierwsze zaliczki i kolejne transze KPO do mieszkańców wielu europejskich państw trafiały i trafiają od sierpnia 2021 roku. Do Polaków wciąż nie.

Wiceminister finansów środki z KPO nazywa "tlenem dla polskiej gospodarki" i wylicza korzyści. - Oznaczają szybszy wzrost gospodarczy, oznaczają mniejszy deficyt, bo są to środki zewnętrzne. Mniejszy deficyt oznacza większa stabilność gospodarki i finansów publicznych, tym samym silniejszego złotego i silniejsza kondycję gospodarki. Silniejszy złoty, silniejsza kondycja gospodarki, to na przykład tańsze paliwo na stacji paliw - wylicza Artur Soboń, wiceminister finansów z PiS.

- Gdyby ustawa zaproponowana przez pana prezydenta Andrzeja Dudę, jeszcze przed wojną, uzyskała szybkie poparcie w polskim parlamencie, dzisiaj już mielibyśmy środki z Krajowego Planu Odbudowy - przypomina Łukasz Rzepecki z Kancelarii Prezydenta. Prezydencki minister potwierdza to, że gdyby nie spór w rządzie, a teraz konflikt w Trybunale Konstytucyjnym, to Polacy nie traciliby takich szans na rozwój. - Cała Europa korzysta z tych środków. Dla mnie jest to niezrozumiałe, dla mieszkańców Jeleniej Góry jest to niezrozumiałe, dlaczego rząd postępuje w ten sposób - mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

- To, co robi Zjednoczona Prawica, to z mojego punktu widzenia jest sabotaż i zdrada stanu, za którą powinni odpowiedzieć - uważa Marcin Bugajski, radny sejmiku województwa łódzkiego, PO.

Kolejne problemy

Na zmiany w ustawach sądowych zdecydował się nawet Viktor Orban. Trudna sytuacja gospodarcza w kraju sprawiła, że i on musiał iść na ustępstwa wobec Komisji Europejskiej, by unijne środki dostać. Politycy PiS-u w Polsce wciąż wolą winić opozycje.

"Gazeta Wyborcza" ujawniła też, że unijni urzędnicy tropiący defraudacje wcześniej już przyznanych nam unijnych środków, zajmą się aferą w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Pozostałe wiadomości

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, wydał wnioski o aresztowanie trzech przywódców Hamasu, a także premiera i ministra obrony Izraela. Benjamin Netanjahu stwierdził, że to "jak moralne zrównanie po atakach z 11 września prezydenta Busha i Osamy bin Ladena". Wnioski może odrzucić lub zaakceptować Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Źródło:
Fakty TVN

- Projekt żelaznej kopuły nad Europą nie powinien wywoływać sprzeciwu u nikogo, kto myśli o naszym bezpieczeństwie - przekonuje premier Donald Tusk. Mariusz Błaszczak, były minister obrony, twierdzi, że to jest tylko niemiecki projekt biznesowy. Tak samo wcześniej mówił prezydent Andrzej Duda, ale już przestał to powtarzać. Donald Tusk przekonuje, że europejska tarcza nie polega na zastępowaniu istniejących już programów budowy obrony powietrznej w Polsce, którymi są Wisła, Narew i Pilica.

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

14-letni Bartek Wasilewski z Płocka jest zwycięzcą 15. edycji programu TVN "Mam Talent!" Do programu zgłosił się tajemnicy przed mamą. - Synuś, ja nigdzie nie jadę, co ty narobiłeś, tam są dzieci z talentami, ty jesteś zwykłym chłopcem, który śpiewa sobie w pokoju - powiedziała Bartkowi, jak się dowiedziała. 14-latek wygrał 300 tysięcy złotych i nie tylko ma dalsze plany na karierę muzyczną, ale także zamierza zabrać mamę na wakacje.

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie pozostało raptem kilkanaście kolonii. Jedną z nich jest położona na Pacyfiku Nowa Kaledonia, kontrolowana przez Francję. Od kilku dni na archipelagu trwają gwałtowne zamieszki. Rdzenna ludność domaga się niepodległości. Sytuacja stała się tak poważna, że na miejsce wybiera się prezydent Emmanuel Macron. Francja oskarża Azerbejdżan o podsycanie antyfrancuskich nastrojów - to nie pomyłka, tak, chodzi o kraj na Kaukazie.

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Iran rozpoczął uroczystości pogrzebowe po tragicznej śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego i szefa irańskiej dyplomacji. Duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei ogłosił pięciodniową żałobę, ale nie wszyscy Irańczycy uznają, że mają do tego powód. Ci, którzy mogą mówić o tym otwarcie, bo wyjechali z kraju, nazywają zmarłego prezydenta "Rzeźnikiem z Teheranu". Jedni przypominają o jego zbrodniach w latach 80., inni o krwawym tłumieniu protestów po morderstwie Mahsy Amini.

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN