Rynek nieruchomości ożywia się. Przybywa kredytobiorców

Źródło:
Fakty TVN
Rynek nieruchomości ożywia się. Przybywa kredytobiorców
Rynek nieruchomości ożywia się. Przybywa kredytobiorców
Fakty TVN
Rynek nieruchomości ożywia się. Przybywa kredytobiorcówFakty TVN

Bardzo wyraźnie widać ożywienie na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy wracają do pracy na wstrzymanych od miesięcy budowach. Klienci stają w kolejce po kredyty, a banki chętnie pożyczają. Ożywia się także rynek materiałów budowlanych. Spadają spekulacyjnie wysokie ceny drewna i stali, ale rosną cementu.

Na rynkach budowlanym i mieszkaniowym panuje sytuacja, jakiej nie było od co najmniej roku, a może i dwóch lat. Odmrażane są wstrzymane inwestycje budowlane, rośnie sprzedaż wciąż drogich mieszkań, wzrasta także zainteresowanie kredytami hipotecznymi.

- Liczba osób wnioskujących przekroczyła drugi raz, drugi miesiąc z rzędu, 20 tysięcy, więc mamy naprawdę duże ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych, co zresztą widać w akcji kredytowej, bo w marcu mieliśmy wartość akcji 3,5 miliarda złotych, i to jest wartość niewidziana od czerwca - mówi profesor Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Wielu kupujących - zwłaszcza w dużych miastach - nie czeka na tańszy kredyt na pierwsze mieszkanie obiecany przez rządzących, bo kwota, jaką mogą dostać, i tak wystarczy tylko na mały lokal często gdzieś na obrzeżach. Stopy procentowe od miesięcy się nie zmieniają, 10 maja RPP po raz kolejny je utrzymała, a po liberalizacji zasad przez KNF wiele osób odzyskało zdolność kredytową. Zaczął się ruch.

- Dane Otodom Analytics sugerują, że w kwietniu sprzedaż mieszkań na siedmiu największych rynkach u deweloperów była ponaddwukrotnie większa niż w najgorszym miesiącu ubiegłego roku - wyjaśnia Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment.

Joanna Makowiecka-Gatza o sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce
Joanna Makowiecka-Gatza o sytuacji na rynku mieszkaniowym w PolsceTVN24

Rosną ceny nieruchomości

Średnie ceny sprzedaży - zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym - wciąż rosną. W Warszawie dawno przekroczyły trzynaście tysięcy złotych za metr kwadratowy, w Krakowie zbliżają się do dwunastu tysięcy złotych, a we Wrocławiu do jedenastu tysięcy złotych. Jak słyszymy od deweloperów, tanio to już było.

- Ceny mieszkań drożeją, wpływ na to mają głównie duży popyt i mała podaż. Na ten moment mało budów jest rozpoczynanych - mówi Joanna Wojterska z firmy Ronson Development. - Nie można zapominać o inflacji, o cenie materiałów budowlanych, czyli w ogóle o koszcie realizacji, który wzrósł - zaznacza Marcin Kowalski, prezes firmy EKO-INVEST.

Wzrosły wynagrodzenia pracowników, ceny gruntów, ale można się też zastanawiać, czy skoro inwestycje były zamrożone, to nie powinno to oznaczać spadku cen materiałów budowlanych. - Stal, styropian, płyta OSB, które miały ceny bardzo wysokie, wręcz spekulacyjne, potaniały i to znacznie - twierdzi Mirosław Sawicki, pracownik hurtowni materiałów budowlanych.

Według danych Grupy PSB Handel S.A. płyty OSB i drewno są rzeczywiście tańsze niż rok temu, a część materiałów podrożała średnio o wskaźnik inflacji, jednak to, czego najbardziej potrzeba na budowie - czyli cement i wapno - podrożało o ponad czterdzieści procent. - Dość dużym producentem cementu była Białoruś i my ściągaliśmy właśnie dużo cementu z Białorusi, a także pewne materiały budowlane z Ukrainy - mówi profesor Waldemar Rogowski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS