Rynek nieruchomości ożywia się. Przybywa kredytobiorców

Źródło:
Fakty TVN
Rynek nieruchomości ożywia się. Przybywa kredytobiorców
Rynek nieruchomości ożywia się. Przybywa kredytobiorców
Fakty TVN
Rynek nieruchomości ożywia się. Przybywa kredytobiorcówFakty TVN

Bardzo wyraźnie widać ożywienie na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy wracają do pracy na wstrzymanych od miesięcy budowach. Klienci stają w kolejce po kredyty, a banki chętnie pożyczają. Ożywia się także rynek materiałów budowlanych. Spadają spekulacyjnie wysokie ceny drewna i stali, ale rosną cementu.

Na rynkach budowlanym i mieszkaniowym panuje sytuacja, jakiej nie było od co najmniej roku, a może i dwóch lat. Odmrażane są wstrzymane inwestycje budowlane, rośnie sprzedaż wciąż drogich mieszkań, wzrasta także zainteresowanie kredytami hipotecznymi.

- Liczba osób wnioskujących przekroczyła drugi raz, drugi miesiąc z rzędu, 20 tysięcy, więc mamy naprawdę duże ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych, co zresztą widać w akcji kredytowej, bo w marcu mieliśmy wartość akcji 3,5 miliarda złotych, i to jest wartość niewidziana od czerwca - mówi profesor Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Wielu kupujących - zwłaszcza w dużych miastach - nie czeka na tańszy kredyt na pierwsze mieszkanie obiecany przez rządzących, bo kwota, jaką mogą dostać, i tak wystarczy tylko na mały lokal często gdzieś na obrzeżach. Stopy procentowe od miesięcy się nie zmieniają, 10 maja RPP po raz kolejny je utrzymała, a po liberalizacji zasad przez KNF wiele osób odzyskało zdolność kredytową. Zaczął się ruch.

- Dane Otodom Analytics sugerują, że w kwietniu sprzedaż mieszkań na siedmiu największych rynkach u deweloperów była ponaddwukrotnie większa niż w najgorszym miesiącu ubiegłego roku - wyjaśnia Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment.

Joanna Makowiecka-Gatza o sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce
Joanna Makowiecka-Gatza o sytuacji na rynku mieszkaniowym w PolsceTVN24

Rosną ceny nieruchomości

Średnie ceny sprzedaży - zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym - wciąż rosną. W Warszawie dawno przekroczyły trzynaście tysięcy złotych za metr kwadratowy, w Krakowie zbliżają się do dwunastu tysięcy złotych, a we Wrocławiu do jedenastu tysięcy złotych. Jak słyszymy od deweloperów, tanio to już było.

- Ceny mieszkań drożeją, wpływ na to mają głównie duży popyt i mała podaż. Na ten moment mało budów jest rozpoczynanych - mówi Joanna Wojterska z firmy Ronson Development. - Nie można zapominać o inflacji, o cenie materiałów budowlanych, czyli w ogóle o koszcie realizacji, który wzrósł - zaznacza Marcin Kowalski, prezes firmy EKO-INVEST.

Wzrosły wynagrodzenia pracowników, ceny gruntów, ale można się też zastanawiać, czy skoro inwestycje były zamrożone, to nie powinno to oznaczać spadku cen materiałów budowlanych. - Stal, styropian, płyta OSB, które miały ceny bardzo wysokie, wręcz spekulacyjne, potaniały i to znacznie - twierdzi Mirosław Sawicki, pracownik hurtowni materiałów budowlanych.

Według danych Grupy PSB Handel S.A. płyty OSB i drewno są rzeczywiście tańsze niż rok temu, a część materiałów podrożała średnio o wskaźnik inflacji, jednak to, czego najbardziej potrzeba na budowie - czyli cement i wapno - podrożało o ponad czterdzieści procent. - Dość dużym producentem cementu była Białoruś i my ściągaliśmy właśnie dużo cementu z Białorusi, a także pewne materiały budowlane z Ukrainy - mówi profesor Waldemar Rogowski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS