Opozycja chce dymisji Mariusza Błaszczaka. "Kiedy przychodzi chwila próby, kompromitują Ministerstwo Obrony Narodowej"

Źródło:
Fakty TVN
Opozycja chce dymisji Mariusza Błaszczaka. "Kiedy przychodzi chwila próby, kompromitują Ministerstwo Obrony Narodowej"
Opozycja chce dymisji Mariusza Błaszczaka. "Kiedy przychodzi chwila próby, kompromitują Ministerstwo Obrony Narodowej"
Jakub Sobieniowski/ Fakty TVN
Opozycja chce dymisji Mariusza Błaszczaka. "Kiedy przychodzi chwila próby, kompromitują Ministerstwo Obrony Narodowej"Jakub Sobieniowski/ Fakty TVN

Opozycja chce dymisji ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka po tym, jak coraz więcej wiadomo o losach rosyjskiej rakiety znalezionej w lesie pod Bydgoszczą. Czwartkowe słowa Mariusza Błaszczaka brzmiały jak zapowiedź dymisji wśród generałów, ale według Biura Bezpieczeństwa Narodowego w tej chwili nie ma o tym mowy.

Czytaj więcej: Doniesienia o rakiecie pod Bydgoszczą. Kalendarium wydarzeń

Na stronie Wojska Polskiego opublikowano w piątek oświadczenie Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała broni Tomasza Piotrowskiego. - Chciałem zwrócić się z apelem o rozsądek, o to abyśmy w nadchodzących dniach bardzo ważyli emocje, abyśmy byli rozsądni w tym, co robimy - zaapelował generał.

Generał Piotrowski wystąpił w piątek, czyli dzień po ministrze obrony narodowej Mariuszu Błaszczaku, który też w oświadczeniu bez pytań postawił mu poważny zarzut w sprawie rakiety znalezionej pod koniec kwietnia pod Bydgoszczą. - Dowódca operacyjny zaniechał swoich obowiązków, nie informując mnie o obiekcie - oświadczył w czwartek minister Błaszczak.

- Oczekiwałbym raczej, że minister razem z panem generałem przedstawia wspólnie komunikat, a nie komunikują w formie oświadczeń - komentuje płk rez. Maciej Matysiak, były zastępca szefa Służb Kontrwywiadu Wojskowego, ekspert Fundacji Stratpoints.

Błaszczak: zgodnie z ustaleniami kontroli dowódca operacyjny zaniechał swoich instrukcyjnych obowiązków
Błaszczak: zgodnie z ustaleniami kontroli dowódca operacyjny zaniechał swoich instrukcyjnych obowiązkówTVN24

Opozycja domaga się dymisji szefa MON

Jest jeszcze jedno oświadczenie w tej sprawie - Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Stwierdzono w nim, że informacje, które ma prezydent, nie uzasadniają podjęcia decyzji personalnych dotyczących najwyższej kadry dowódczej Wojska Polskiego. W czwartek minister Błaszczak już zapowiadał konsultowanie decyzji personalnych z prezydentem, co zabrzmiało jak żądanie dymisji generała Tomasza Piotrowskiego.

- W sprawozdaniu operacyjnym Dowództwa Operacyjnego z 16 grudnia, które otrzymałem, znalazła się informacja, że w dniu 16 grudnia nie odnotowano naruszenia ani przekroczenia przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej, co jak później się okazało, było nieprawdą - oświadczył w czwartek szef MON.

- Jeżeli byłoby tak, że generał Piotrowski faktycznie nie dopełnił swoich obowiązków, to moje pytanie brzmi: co on jeszcze robi na stanowisku? - pyta gen. Mirosław Różański, były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, prezes Fundacji Stratpoints. - Dlaczego z hasła "murem za polskim mundurem" pozostał tylko ponury spektakl ucieczki od odpowiedzialności? - pyta Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej.

Opozycja domaga się dymisji ministra Błaszczaka bez względu na to, czy minister ma rację, oskarżając generała, czy nie. Bo jest jego przełożonym i za jego kadencji Tomasz Piotrowski został dowódcą operacyjnym. Zresztą obaj przy uroczystych okazjach często się pokazywali razem i rozmawiali.

Tusk: Błaszczak chce zrobić kozłów ofiarnych z oficerów Wojska Polskiego
Tusk: Błaszczak chce zrobić kozłów ofiarnych z oficerów Wojska PolskiegoZdjęcia organizatora

Głos prezydenta

Głos w sprawie rakiety, która doleciała pod Bydgoszcz i została znaleziona dopiero po czterech miesiącach - nie przez wojsko a przypadkowo przez cywila - zabrał także prezydent Andrzej Duda. - Nie było tam żadnej eksplozji, nie było tam żadnego ładunku wybuchowego. W istocie nie stworzyło żadnego poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej - mówił prezydent.

- Kiedy przychodzi chwila próby, kompromitują siebie, kompromitują Ministerstwo Obrony Narodowej i narażają przede wszystkim nasze bezpieczeństwo, bezpieczeństwo Polski, na szwank - ocenia Donald Tusk.

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczak zapewnia, że informował zwierzchników w sprawie rakiety pod Bydgoszczą "wtedy, kiedy miało to miejsce". Natomiast w oświadczeniu Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych nie znalazła się odpowiedź na pytanie, dlaczego wojsko nie znalazło najprawdopodobniej rosyjskiej rakiety i dlaczego nie szukano jej do skutku.

Opozycja składa doniesienie do prokuratury w sprawie rakiety i możliwości niedopełnienia obowiązków przez ministra obrony narodowej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Lada dzień w koalicji rządowej ma się dokonać przełom w sprawie związków partnerskich. Tego oczekuje premier Donald Tusk. Po wyborach europejskich partie rządzące chcą przyspieszyć, ale spierają się, w czym i zaczynają się nawzajem blokować. Lewica może w Sejmie zatopić projekt przywrócenia niedziel handlowych, a PSL - projekt związków partnerskich.

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma pewności, czy w Sejmie jest większość potrzebna do uchwalenia zmian znoszących zakaz handlu w niedziele. Na razie Lewica razem z Prawem i Sprawiedliwością są przeciwne, a Konfederacja jest w tej sprawie podzielona. Jak wygląda liczenie politycznych szabel przed głosowaniem?

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Źródło:
Fakty TVN

Nowy obiekt na przekopie Mierzei Wiślanej. Specjalny statek to pogłębiarka. Ma zadbać o to, żeby dno było na głębokości pięciu metrów, a nie półtora metra. Będzie miała sporo pracy, bo odcinek toru wodnego od Bałtyku do portu w Elblągu ma 20 kilometrów długości.

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Źródło:
Fakty TVN

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Koszalinie trwa Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Publiczność będzie mogła obejrzeć aż 130 filmów, w tym kilkanaście premier. Laureatów konkursu poznamy w sobotę.

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze wszystkich cech i dokonań pana posła Mateckiego to, że chadza sobie po dachach wydaje mi się najmniej kłopotliwe - skomentował w "Faktach po Faktach" Adrian Zandberg z partii Razem. - Od polityków wymaga się więcej - stwierdziła Urszula Pasławska z Trzeciej Drogi.

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Źródło:
TVN24

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego ruszyła giełda nazwisk do obsadzenia najważniejszych stanowisk w UE. Układanka trudna, bo musi uwzględniać interesy narodowe i partyjne. A czasu coraz mniej, bo już 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej obejmują Węgry. I można się obawiać, że Viktor Orban chciałby utrudnić wybory na kluczowe unijne stanowiska. 

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To wielki dzień dla fanów grupy, która rozsławiła k-pop na całym globie. Najstarszy z członków zespołu BTS, który jako pierwszy rozpoczął obowiązkową służbę wojskową pod koniec 2022 roku, w środę oficjalnie ją zakończył. To trudne czasy dla fanów grupy, bo ich trasy koncertowe zaplanowano dopiero na 2025 i 2026 rok, kiedy wszyscy członkowie zespołu opuszczą armię. W Korei Południowej służba wojskowa jest obowiązkowa z powodu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS