Lider AgroUnii: rządzący działają dzisiaj na rzecz dużych firm skupowych

08.05.2023 | Lider AgroUnii: rządzący działają dzisiaj na rzecz dużych firm skupowych
08.05.2023 | Lider AgroUnii: rządzący działają dzisiaj na rzecz dużych firm skupowych
Jacek Tacik | Fakty TVN
Lider AgroUnii: rządzący działają dzisiaj na rzecz dużych firm skupowychJacek Tacik | Fakty TVN

Minister rolnictwa twierdzi, że część silosów została już opróżniona ze zboża. Rolnicy są sceptyczni, czy rząd podoła z reeksportem zboża z Ukrainy. Polskie porty mają ograniczoną przepustowość. Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii, twierdzi, że pomoc finansowa od rządu tak naprawdę działa na korzyść dużych firm skupowych, bo jest przewidziana tylko do 15 czerwca.

Rolnicy znowu pojawili się na ulicach. Znowu blokują drogi i znowu domagają się od rządu PiS załatwienia swoich pilnych spraw. Tym razem nie chodzi o zboże, a o kwestię dotyczącą dzierżawy ziem przez zagranicznych inwestorów, bo w sprawie zboża jakby stracili już nadzieję.

- Jest jakiś plan, że zboże z tego kraju wyjedzie, zobaczymy, czy tak się stanie. Coś nam obiecali, że jest taka szansa - mówi jeden z protestujących rolników, który "średnio" w to wierzy.

Wiarę w działania rządu na pięć miesięcy przed wyborami próbuje podtrzymywać Prawo i Sprawiedliwość. Minister rolnictwa przekonuje, że sytuacja jest pod kontrolą, chociaż wcześniej nie była.

- Mi zależy na tym, żeby opróżnić magazyny u rolników. To robimy. Te trzydzieści-pare procent, które w tej chwili jest już opróżnionych, to już jest dobra informacja - zapewnił na konferencji prasowej Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Rządzący "działają na rzecz dużych firm skupowych"

Zboże jak zalegało, tak zalega w magazynach. Za chwilę przyjdą żniwa. Gdzie je składować? To pytanie, które stawiają rolnicy, ale zamiast odpowiedzi, dostają zapewnienia, że problemu związanego z importem taniego ukraińskiego zboża już dawno nie ma. - Jest pomoc publiczna z dopłatami dla rolników, którzy sprzedadzą teraz zboże, popyt na zboże jest, jest kwestia tylko niskiej ceny - wylicza Janusz Wojciechowski, komisarz unii europejskiej do spraw rolnictwa, polityk związany z PiS.

Kwestia ceny jest dość istotna. Zboże potaniało nawet dwukrotnie, bo - jak przekonuje AgroUnia - rząd zastawił pułapkę na rolników. - Rządowa pomoc przewidziana jest tylko i wyłącznie do 15 czerwca. Rządzący świadomie to zrobili. Działają dzisiaj na rzecz dużych firm skupowych i te firmy zaniżają ceny - twierdzi Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii.

- Ja nie twierdzę, że to będzie przedłużone, ale też nie twierdzę, że nie będzie przedłużone, jeżeli chodzi o datę - powiedział Robert Telus.

Niepewność wśród rolników narasta. Szczególnie teraz - przed zbiorami, kiedy powinni mieć pewność, że ich praca nie pójdzie do kosza, a oni będą mieli za co żyć. - Wiele skupów zamknęło nawet w tym momencie całkowicie zakup płodów rolnych - mówi jeden z protestujących rolników.

Co z portami? Co z silosami?

Zboże z Ukrainy być reeksportowane drogą morską. Tu się pojawia kolejny problem - przepustowości polskich portów. - Miałem spotkanie z panią prezydent Piątkowską na ten temat i pani prezydent potwierdziła, że porty mogą w tym momencie, bez jakiegoś napinania się, ponad milion ton miesięcznie wyeksportować - zapewnił minister rolnictwa.

Robert Telus być może usłyszał to, co chciał usłyszeć, bo Monika Piątkowska - prezes Izby Zbożowo-Paszowej - uważa, że możliwości portów są skromniejsze, dużo skromniejsze. - Ogranicza nas przepustowość polskich portów, o czym cały czas mówię. I nadal estymujemy, że jest to w praktyce około 750 tysięcy ton miesięcznie - tłumaczy Monika Piątkowska.

Odpowiedzią na to mają być dodatkowe pieniądze na budowę silosów. Silosy są potrzebne teraz, przed żniwami.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS