Polscy i amerykańscy lekarze pomagają ukraińskim dzieciom. "To były całe miesiące ciężkich przygotowań"

Źródło:
Fakty TVN
Polscy i amerykańscy lekarze pomagają ukraińskim dzieciom. "To były całe miesiące ciężkich przygotowań"
Polscy i amerykańscy lekarze pomagają ukraińskim dzieciom. "To były całe miesiące ciężkich przygotowań"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Polscy i amerykańscy lekarze pomagają ukraińskim dzieciom. "To były całe miesiące ciężkich przygotowań"Marek Nowicki/Fakty TVN

9-letni Sasza i 13-letni Artem mają ciężkie poparzenia i szpecące blizny - w szpitalu w Łęcznej takie dzieci mają szansę na pomoc, bo w Ukrainie w tej chwili tej szansy by nie dostały. Są w rękach świetnych lekarzy z Polski i Stanów Zjednoczonych.  

Pierwsze dzieci już przeszły operacje. Większość jest po ciężkich wypadkach. Wszystkie nie miały szans na normalne leczenie w Ukrainie. 9-letniemu Saszce lekarze usuną blizny. Gdy miał półtora roku, wylał na siebie wrzące mleko. - Jeździliśmy do Lwowa. Plany leczenia jednak legły w gruzach przez "dobrych sąsiadów" z Rosyjskiej Federacji - mówi Oksana Leskiw, mama Saszy.

Przed wojną też nie zawsze były warunki do leczenia. Artem bardzo długo czekał na zabieg. Ma 13 lat i od niemowlęctwa żyje z bliznami po ciężkim oparzeniu klatki piersiowej i ręki. - Jak miał jedenaście miesięcy, postawiłam czajnik z wrzącą wodą, a on za niego pociągnął - wspomina Nina Nikonorowa, mama Artema.

Jest też inny nastolatek - również o imieniu Artem. - Wyszedł z kolegą przed dom rozpalić ognisko i żeby lepiej się paliło, dolał benzyny, która wybuchła mu na twarz, szyję i ręce - mówi Ola Netreba, mama Artema.

Inny chłopiec ma tak duże poparzenia trzeciego stopnia, że nie chce się pokazywać. - Ogień wypalił mu skórę i włosy na głowie. Kiedy go przywieźli, był cały czerwony. Jego młodszy brat nawet go nie rozpoznał - mówi Irina Haleta.

"Widziały takie rzeczy, których nie powinny oglądać". Dzieci z Ukrainy schronienie znalazły w Polsce
"Widziały takie rzeczy, których nie powinny oglądać". Dzieci z Ukrainy schronienie znalazły w Polsce Marta Kolbus | Fakty po południu

Międzynarodowa współpraca

Wszystkim tym dzieciom lekarze usuną blizny, aby mogły normalnie rosnąć i się rozwijać. Szpital w Łęcznej ma dobry oddział leczenia oparzeń, a do tego Polakom przyjechali pomagać Amerykanie z Bostonu. - Cała akcja jest organizowana wspólnie przez szpital w Łęcznej i Klinikę Chirurgii Plastycznej w Bostonie. Ona wzięła się z naszej wcześniejszej współpracy w transporcie i opiece nad dziećmi, które z Ukrainy były transportowane do leczenia w Stanach Zjednoczonych - mówi Krzysztof Bojarski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łęcznej.

- To były całe miesiące ciężkich przygotowań, rozmów, organizowania transportu i zgrywania części medycznej ukraińskiej z polską i amerykańską - dodaje doktor Gennadiy Fuzaylov, lekarz medycyny ratunkowej, anestezjolog dziecięcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bostonie.

Dzieci pochodzą z różnych stron Ukrainy. Maria Owdijenko na przykład z Kijowa. W jej przypadku nie chodzi akurat o usuwanie blizn po oparzeniu. - Urodziłam się z wadą wrodzoną. Mam zrośnięte palce na lewej ręce no i marzę o tym, żeby mieć dwa oddzielne, równe palce - tłumaczy Maria.

Niezależnie od trudnej historii każdego z tych dzieci - tak naprawdę chodzi o to samo. O powrót do normalnego życia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policja ostatnio zatrzymała w Żurominie dwóch mężczyzn, u których znaleziono plastry przeciwbólowe, z których można pozyskać fentanyl. Na wolności nadal jest jednak mężczyzna, na którego w Żurominie mówią "Duch". Matka jednej z ofiar dilerów mówi, że "Duch" zachowuje się, jakby był nietykalny, choć to on uważany jest w mieście za organizatora handlu fentanylem. Dlaczego lokalni mieszkańcy zdają się wiedzieć więcej niż policja? Ma to sprawdzić Biuro Spraw Wewnętrznych Policji.

Handlarze fentanylu czują się w Żurominie jak królowie życia. Zwłaszcza "Duch" zachowuje się jak nietykalny

Handlarze fentanylu czują się w Żurominie jak królowie życia. Zwłaszcza "Duch" zachowuje się jak nietykalny

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce jest odnotowywanych coraz więcej zachorowań na raka szyi i głowy. Pacjenci często się zgłaszają, kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium. Bardzo powszechny wirus HPV przyczynia się do zachorowań. Jak można sobie pomóc? Ból gardła, chrypka, zaburzenia w połykaniu, niedrożność nosa, ból ucha - które trwają kilka tygodni i dłużej - powinny nas skłonić do wykonania dodatkowych badań. Można przeciwko wirusowi się zaszczepić, ale szczepionka nie usunie już istniejącej infekcji.

Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"

Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"

Źródło:
Fakty TVN

"Fundusz, który miał im pomóc, któremu zaufały, zachował się jak ich sprawca przemocy" - ta wypowiedź członkini Stowarzyszenia Intro oddaje nastroje w organizacjach, które nie dostały pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Z ujawnionych nagrań urzędników poprzedniego rządu wyłania się obraz instytucji, w której konkursy były po prostu ustawione.

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Źródło:
Fakty TVN

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Paryżu rozpoczął się tenisowy turniej Roland Garros, a we Wrocławiu najmłodsi tenisiści mogli spróbować swoich sił w rozpoczętym Hubi Cup - turnieju w kategorii wiekowej Skrzatów, czyli dzieci do lat dwunastu. Patronem zawodów jest nie kto inny, jak Hubert Hurkacz, który ma już za sobą pierwszy mecz w Paryżu.

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Trybunał Konstytucyjny przekracza swoje uprawnienia. Działa na wyraźne zlecenia - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" sędzia Wojciech Hermeliński. Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że obecne działania TK "są pozbawione podstawy prawnej". - Trybunał wydaje postanowienia, które nie mają żadnego związku z kompetencjami - stwierdził.

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

Źródło:
TVN24

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS