Polscy i amerykańscy lekarze pomagają ukraińskim dzieciom. "To były całe miesiące ciężkich przygotowań"

Źródło:
Fakty TVN
Polscy i amerykańscy lekarze pomagają ukraińskim dzieciom. "To były całe miesiące ciężkich przygotowań"
Polscy i amerykańscy lekarze pomagają ukraińskim dzieciom. "To były całe miesiące ciężkich przygotowań"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Polscy i amerykańscy lekarze pomagają ukraińskim dzieciom. "To były całe miesiące ciężkich przygotowań"Marek Nowicki/Fakty TVN

9-letni Sasza i 13-letni Artem mają ciężkie poparzenia i szpecące blizny - w szpitalu w Łęcznej takie dzieci mają szansę na pomoc, bo w Ukrainie w tej chwili tej szansy by nie dostały. Są w rękach świetnych lekarzy z Polski i Stanów Zjednoczonych.  

Pierwsze dzieci już przeszły operacje. Większość jest po ciężkich wypadkach. Wszystkie nie miały szans na normalne leczenie w Ukrainie. 9-letniemu Saszce lekarze usuną blizny. Gdy miał półtora roku, wylał na siebie wrzące mleko. - Jeździliśmy do Lwowa. Plany leczenia jednak legły w gruzach przez "dobrych sąsiadów" z Rosyjskiej Federacji - mówi Oksana Leskiw, mama Saszy.

Przed wojną też nie zawsze były warunki do leczenia. Artem bardzo długo czekał na zabieg. Ma 13 lat i od niemowlęctwa żyje z bliznami po ciężkim oparzeniu klatki piersiowej i ręki. - Jak miał jedenaście miesięcy, postawiłam czajnik z wrzącą wodą, a on za niego pociągnął - wspomina Nina Nikonorowa, mama Artema.

Jest też inny nastolatek - również o imieniu Artem. - Wyszedł z kolegą przed dom rozpalić ognisko i żeby lepiej się paliło, dolał benzyny, która wybuchła mu na twarz, szyję i ręce - mówi Ola Netreba, mama Artema.

Inny chłopiec ma tak duże poparzenia trzeciego stopnia, że nie chce się pokazywać. - Ogień wypalił mu skórę i włosy na głowie. Kiedy go przywieźli, był cały czerwony. Jego młodszy brat nawet go nie rozpoznał - mówi Irina Haleta.

"Widziały takie rzeczy, których nie powinny oglądać". Dzieci z Ukrainy schronienie znalazły w Polsce
"Widziały takie rzeczy, których nie powinny oglądać". Dzieci z Ukrainy schronienie znalazły w Polsce Marta Kolbus | Fakty po południu

Międzynarodowa współpraca

Wszystkim tym dzieciom lekarze usuną blizny, aby mogły normalnie rosnąć i się rozwijać. Szpital w Łęcznej ma dobry oddział leczenia oparzeń, a do tego Polakom przyjechali pomagać Amerykanie z Bostonu. - Cała akcja jest organizowana wspólnie przez szpital w Łęcznej i Klinikę Chirurgii Plastycznej w Bostonie. Ona wzięła się z naszej wcześniejszej współpracy w transporcie i opiece nad dziećmi, które z Ukrainy były transportowane do leczenia w Stanach Zjednoczonych - mówi Krzysztof Bojarski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łęcznej.

- To były całe miesiące ciężkich przygotowań, rozmów, organizowania transportu i zgrywania części medycznej ukraińskiej z polską i amerykańską - dodaje doktor Gennadiy Fuzaylov, lekarz medycyny ratunkowej, anestezjolog dziecięcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bostonie.

Dzieci pochodzą z różnych stron Ukrainy. Maria Owdijenko na przykład z Kijowa. W jej przypadku nie chodzi akurat o usuwanie blizn po oparzeniu. - Urodziłam się z wadą wrodzoną. Mam zrośnięte palce na lewej ręce no i marzę o tym, żeby mieć dwa oddzielne, równe palce - tłumaczy Maria.

Niezależnie od trudnej historii każdego z tych dzieci - tak naprawdę chodzi o to samo. O powrót do normalnego życia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

W najbliższą niedzielę w Poznaniu wystartuje bieg Wings for Life. Odbędzie się on także w innych lokalizacjach w Polsce. Od lat biegi pod tą nazwą cieszą się dużą popularnością.

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS