Kampania oficjalnie ruszyła. Kandydaci zapowiadają podróż po kraju

03.06.2020 | Kampania oficjalnie ruszyła. Kandydaci zapowiadają podróż po kraju
03.06.2020 | Kampania oficjalnie ruszyła. Kandydaci zapowiadają podróż po kraju
Arleta Zalewska | Fakty TVN
03.06.2020 | Kampania oficjalnie ruszyła. Kandydaci zapowiadają podróż po krajuArleta Zalewska | Fakty TVN

Po ogłoszeniu przez marszałek Sejmu kalendarza wyborczego może ruszyć oficjalna kampania wyborcza. Będzie krotka, intensywna i wciąż jeszcze ostrożna ze względu na pandemię. Jak wyglądał pierwszy dzień walki o prezydenturę?

W środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła termin wyborów prezydenckich. Oznacza to, że teraz kandydaci już oficjalnie rozpoczynają walkę o głosy.

- Polska potrzebuje zmian. Potrzebuje silnego prezydenta, który będzie patrzył władzy na ręce - mówił w swoim pierwszym wystąpieniu po ogłoszeniu daty wyborów Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski.

- Ja nie chcę Zjednoczonej Prawicy, ja nie chcę zjednoczonej opozycji, ja chcę zjednoczonej Polski - podkreślał z kolei Szymon Hołownia, kandydat niezależny.

Władysław Kosiniak-Kamysz mówił o "czasie próby", a Robert Biedroń przekonywał, że nadchodzące wybory będą ważne i będą "wyborami cywilizacyjnymi". Z kolei Krzysztof Bosak podkreślił, że "każda data wyborów jest dobra pod warunkiem, że wybory będą poprzedzone uczciwą kampanią".

Sztab Andrzeja Dudy na środowej konferencji wystąpił bez urzędującego prezydenta, który tego dnia wręczał nagrody dla rolników i agrobiznesów, a rano mówił o planowanym Centralnym Porcie Komunikacyjnym.

Od teraz każde wystąpienie urzędującego prezydenta będzie trafiać pod lupę sztabowców kandydatów opozycji. Gdy prezydent, a potem premier, mówili o szansach, jakie polskiej gospodarce dałby Centralny Port Komunikacyjny, to opozycja pytała o konkretne daty i wydatki.

- Nie może być tak, że PiS-owscy nominaci za zarządzanie polem dostają miesięcznie po 50 tysięcy złotych - przekonywał poseł PO Arkadiusz Marchewka.

W pogoni za Dudą

Najbliższe trzy tygodnie będą gorącym czasem debaty, w której opozycja będzie próbowała zderzać prezydenta z jednej strony z pytaniami o trudne dla rządzących sprawy ministra zdrowia, a z drugiej z obietnicami, które składa Andrzej Duda.

Takim przykładem może być program "Moja woda", który we wtorek ogłosił prezydent.

- Na poważny problem, jakim jest susza, proponuje "oczko plus". To nie wiem, czy w zestawie będą rybki jeszcze i fontanna - komentuje pomysł rządzących Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat na prezydenta z PSL.

W odpowiedzi politycy PiS już mają gotową listę swoich zarzutów wobec Rafała Trzaskowskiego jako prezydenta Warszawy.

Dla liderów Platformy zadaniem numer jeden na ten moment jest to, żeby Rafał Trzaskowski wszedł do drugiej tury wyborów. Goniący Trzaskowskiego Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz stawiają z jednej strony na bezpartyjną prezydenturę, a z drugiej na prezydenturę kompromisu.

Wszyscy kandydaci zapowiadają, że od czwartku rozpoczną podróż po kraju.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS