Najnowsze

Najnowsze

Polacy ewakuowani z Chin. "Nie stwierdziliśmy obecności koronawirusa"

Było oczekiwanie na wyniki i jest pewność. U żadnej z 30 osób ewakuowanych z Chin nie wykryto koronawirusa. Cała grupa pozostanie we wrocławskim szpitalu jeszcze przez tydzień. Wciąż w izolacji i wciąż pod obserwacją, ale bez powodów do niepokoju. Wszyscy pacjenci czują się bardzo dobrze. Od początku zresztą nie mają żadnych objawów zakażenia. Za kilka dni raz jeszcze będą przebadani.

"Nagła choroba", sprawa spadła z wokandy. Paweł Juszczyszyn nie mógł orzekać

Prokuratura Krajowa bierze pod lupę Pawła Juszczyszyna. Wystąpiła o dokumenty prowadzonych przez niego spraw i podróży służbowych. Sędzia stawił się w środę w pracy. Zawieszenia orzeczonego przez nieuznawaną przez Sąd Najwyższy Izbę Dyscyplinarną nie zamierza respektować, bo, jak mówi, Izba w świetle prawa nie jest sądem. Jednak orzekać nie mógł. Jego sprawa spadła z wokandy. Powód - nagła choroba jednego z sędziów.

"Ustawa represyjna" została podpisana. KE ma ja wnikliwie przeanalizować

Ostateczny tekst podpisanej już ustawy analizuje teraz Komisja Europejska. Wnikliwie i skrupulatnie. Zapis po zapisie. Każdy pod kątem zgodności z prawem unijnym. Jeśli zajdzie taka potrzeba, Komisja bez wahania podejmie odpowiednie działania - zapewnia jej rzecznik. A jakie dokładnie przepisy wprowadza ta nowela i dlaczego prawnicze autorytety mówią o niej "kagańcowa" i "represyjna".

Ostrzeżenia i apele przed skutkami "ustawy represyjnej"

To koniec trójpodziału władzy i zamach stanu na polską praworządność. Głosom opozycji wtórują prawnicze autorytety. Profesor Zoll mówi, że władza wykonawcza przechodzi do samodzielnego rządzenia. Ustawa represyjna za tydzień wejdzie w życie. Wraz z nią - zaostrzone kary dla sędziów, większa władza dla rzeczników dyscyplinarnych oraz zmiany w wyborze I Prezesa Sądu Najwyższego.

"Pragmatyczne rozstrzygnięcie interesów francuskich i polskich"

Prezydent wyraźnie postawił na to, żeby znaleźć pragmatyczne rozstrzygnięcie interesów francuskich i polskich we wspólnym działaniu - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Andrzej Byrt, były ambasador RP w Niemczech i we Francji - To była klastyczna próba resetu. Dobrze przemyślana i dobrze przygotowana, co było widać po doborze argumentów i symbolicznej wypowiedzi prezydenta we wtorek w Krakowie - dodał Byrt. Odniósł się w ten sposób do wizyty Emanuela Macrona w Polsce. Drugi gość programu zwrócił szczególną uwagę na kwestię przygotowania do samej wizyty i pracę jaką wykonał sztab Macrona. - Nie ma co ukrywać, że francuska dyplomacja jest jedną z najlepszych na świecie - powiedział profesor Arkadiusz Stempin z Uniwersytetu we Fryburgu i z Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie.

Są listy, ale bez nazwisk. Sędzia Juszczyszyn ukarany przez Izbę Dyscyplinarną, która "nie jest sądem"

Centrum Informacyjne Sejmu opublikowało listy poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa z cyframi zamiast nazwisk. Z kolei nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna orzekała w sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna. W sprawie nowej KRS i nowych sposobów na dyscyplinowanie sędziów, pojawiają się kolejne wątki, które z praworządnością mają niewiele wspólnego.

"Próbowałam dać znać moim rodzicom o tym, że czuję się źle ze sobą"

Dziecko z depresją to poważny problem, a depresja to choroba, która może oznaczać śmierć. Liczba chorych wśród młodzieży w Polsce przez pięć lat wzrosła dwukrotnie i dlatego dziś słychać głośny alarm. Lekarze i specjaliści apelują do rodziców o czujność i bliskość w rodzinie. Jak to jest, kiedy z problemem młody człowiek jest sam?

Prognoza pogody na środę 5 lutego

W środę w kraju będzie pochmurno z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. W południowej części kraju wystąpią zanikające przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 5 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr umiarkowany i dość silny, północy, okresami w porywach do 60 km/h.  Ciśnienie będzie rosło, w południe w Warszawie wyniesie 1009 hPa.

Pracownik myjni "uległ pokusie". "Konsekwencje są ogromne"

Sportowy, luksusowy, amerykański. Takiej pokusie trudno się oprzeć. Pracownik wrocławskiej myjni wsiadł więc za kółko, choć wartościowe cacko należało do klienta, a on sam nie miał prawa jazdy. Jazda może i była przyjemna, ale krótka i zakończyła się na drzewie.

"Ustawa represyjna" na biurku Andrzeja Dudy. Jaka będzie decyzja?

Prezydent Andrzej Duda przywitał w Warszawie prezydenta Republiki Macedonii Północnej. Jednak w sprawach krajowych wciąż nie ma decyzji prezydenta w kwestii "ustawy represyjnej". Ustawa leży na biurku Andrzeja Dudy od 24 stycznia. Możliwości są trzy - podpis, weto lub skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Nagranie ku przestrodze. W zderzeniu z tramwajem człowiek nie ma szans

W pośpiechu, na czerwonym świetle, wprost pod nadjeżdżający tramwaj. Kobieta w ciąży i towarzyszący jej mężczyzna mieli sporo szczęścia. Skończyło się na niegroźnych obrażeniach. Było naprawdę o włos od tragedii. Częstochowskie MPK ku przestrodze publikuje nagranie i przypomina prostą prawdę - tramwaj waży kilkadziesiąt ton. W zderzeniu z nim człowiek nie ma żadnych szans.

Polacy ewakuowani z Chin czekają na wyniki badań

Ewakuowani z Chin Polacy czekają na wyniki badań na obecność koronawirusa. Czeka też cały personel wrocławskiego szpitala wojskowego, w którym grupa przechodzi kwarantannę. Ale czeka ze spokojem, bo u żadnej z 30 osób nie wystąpiły objawy zakażenia. 

"Niech żyje Polska, niech żyje Francja, niech żyje zjednoczona Europa"

Drugi dzień wizyty prezydenta Francji w Polsce. Podczas wykładu wygłoszonego na Uniwersytecie Jagiellońskim Emmanuel Macron ponownie nawiązał do sytuacji w polskim sądownictwie. - Jesteśmy zaniepokojeni reformą wymiaru sprawiedliwości - powtarza francuski przywódca i jednocześnie dodaje, że obowiązkiem państw jest obrona europejskich wartości.

Sędzia Juszczyszyn zawieszony, ale "Izba Dyscyplinarna nie jest sądem"

Zawieszenie w obowiązkach i obniżenie wynagrodzenia. Sędzia Paweł Juszczyszyn ukarany przez nieuznawaną przez Sąd Najwyższy Izbę Dyscyplinarną. - Wypowiada wojnę własnemu państwu - uzasadniał zastępca rzecznika dyscyplinarnego. Sędzia nie może orzekać, nie może podejmować żadnych czynności. Jeśli to zrobi - narazi się na kolejne zarzuty. A zrobić to zamierza. Jego pełnomocnik podtrzymuje, że Izba Dyscyplinarna "nie jest sądem" i jej decyzja nie ma znaczenia.

Wszedł do sklepu i zaatakował trzy osoby. 20-letni napastnik niedawno wyszedł z więzienia

Tak zwane Państwo Islamskie przyznało się do zamachu, do którego doszło w niedzielę w Londynie. Jego sprawcą był 20-letni Sudesh Aman, który tydzień wcześniej wyszedł z więzienia. Mężczyzna skazany był za przestępstwa związane z terroryzmem, między innymi za rozpowszechnianie publikacji wzywających do dżihadu. Skazano go na ponad trzy lata więzienia, ale wyszedł po niecałych dwóch. Od chwili opuszczenia więzienia był pod obserwacją służb, którym nie udało się zapobiec zamachowi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Moim zdaniem cywilizowane państwa są bezradne"

- Więcej przestępstw z nienawiści popełnia się w Wielkiej Brytanii niż w Stanach Zjednoczonych - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Niemczyk, ekspert do spraw bezpieczeństwa i były dyrektor Biura Analiz i Informacji UOP. - Moim zdaniem cywilizowane państwa są bezradne - dodał mecenas Zbigniew Roman, adwokat. Goście pytani byli o zamach w Londynie, którego sprawcą był 20-letni Sudesh Aman, który tydzień wcześniej wyszedł z więzienia.