"W ciągu dnia obsługiwaliśmy kilkadziesiąt grup. W tym roku nie obsługujemy żadnej"

04.06.2020 | "W ciągu dnia obsługiwaliśmy kilkadziesiąt grup. W tym roku nie obsługujemy żadnej"
04.06.2020 | "W ciągu dnia obsługiwaliśmy kilkadziesiąt grup. W tym roku nie obsługujemy żadnej"
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
04.06.2020 | "W ciągu dnia obsługiwaliśmy kilkadziesiąt grup. W tym roku nie obsługujemy żadnej"Jan Błaszkowski | Fakty TVN

Przewodnicy wycieczek wciąż nie mają co robić. Wprawdzie gospodarka jest odmrażana, ale wycieczek wciąż nie ma. Boją się ich szkoły, boją się Polacy, a granice są zamknięte. Sezon już za pasem, w Polsce moc atrakcji, ale przyszłość przewodników pozostaje niepewna.

Miejsce, gdzie w Gdańsku zawsze cumowały wielkie wycieczkowce, dziś świeci pustkami. Na razie turyści do Polski nie przypłyną.

- Nie mamy zleceń. Zwłaszcza przewodnicy obsługujący turystów międzynarodowych. Zlecenia odwołały się praktycznie do końca sierpnia. Wrzesień również jest zagrożony - tłumaczy Arkadiusz Zygmunt, przewodnik turystyczny po Gdańsku.

Ekipa "Faktów" TVN poprosiła kilkoro przewodników z różnych miejsc Polski o krótką wycieczkę po ich aktualnym życiu zawodowym. Jest w nim dziś wszystko poza atrakcjami.

- 15 marca zatrzymano turystykę. Jak to mówimy "odwołano wiosnę". Potem pan minister zdrowia skasował lato - mówi Piotr Kruczek, przewodnik turystyczny po Krakowie.

Epidemia wybuchła w połowie marca, a kwiecień-czerwiec to czas wycieczek szkolnych, które się nie odbyły. Za to wakacje to kolonie, obozy i grupy zagraniczne. Ale granice pozostają zamknięte.

Przez ulicę Długą w Gdańsku rok temu trudno się było przecisnąć. Obecnie to tylko rzadko odwiedzany reprezentacyjny deptak.

- W ciągu dnia obsługiwaliśmy kilkadziesiąt grup. W tym roku nie obsługujemy żadnej - tłumaczy Stanisław Sikora, przewodnik turystyczny po Gdańsku. Podobne pustki są w innych miastach.

"Większość z nas to są pasjonaci"

Z badań, które zaraz po wybuchu epidemii przeprowadził przewodnik Piotr Kruczek, wynika, że w całej Polsce w branży pracuje około 25 tysięcy osób. Dla prawie 2/3 z nich to główne źródło zarobków. Utracili je niemal w całości.

- Przez ten kwartał pandemii ja miałam blisko 170 anulowanych grup na łączną kwotę około 42 tysięcy złotych - wylicza Paulina Ratkowska, przewodnik turystyczny po Poznaniu.

Pani Paulina zastrzega, że przez pół roku w ogóle nie zarabia i wtedy zawiesza działalność.

A to duży problem, bo warunkiem otrzymania pomocy z tarcz antykryzysowych były jakiekolwiek dochody w marcu, czyli w martwym sezonie dla przewodników.

- Ci, którzy byli zawieszeni, bardzo szybko dostali informację zwrotne. Absolutnie wszystkie były odmowne - mówi pani Paulina.

Wakacje nie przynoszą przewodnikom nadziei, bo kolonie i obozy wprawdzie mogą się odbywać, ale rząd zaleca, by młodzież nie ruszała na wycieczki.

- Sporo doświadczonych przewodników niestety zmieni zawód - twierdzi Maciej Bielawski, przewodnik tatrzański.

Dziś radzą sobie jak mogą. Pół biedy, gdy mają inna pracę. Próbują oprowadzać w sieci, ale choć grupę tam łatwo zgromadzić, to za bilety nikt nie płaci.

- Większość z nas to są pasjonaci, którzy tę pracę kochają, ale z pasji się nie wyżyje - mówi Piotr Kruczek, przewodnik turystyczny po Krakowie.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS