Chcieli "zatrzymać homoterror", otrzymali listy od Komisji Europejskiej

04.06.2020 | Chcieli "zatrzymać homoterror", otrzymali listy od Komisji Europejskiej
04.06.2020 | Chcieli "zatrzymać homoterror", otrzymali listy od Komisji Europejskiej
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
04.06.2020 | Chcieli "zatrzymać homoterror", otrzymali listy od Komisji EuropejskiejKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Marszałkowie województw, w których na różne sposoby potępiano "ideologię LGBT", szykują teraz zapewnienia dla Komisji Europejskiej, że chcą walczyć z dyskryminacją. Wszystko dlatego, że boją się o unijne dotacje.

Radni ponad stu gmin, powiatów i województw ostatnio zajmowali się "zatrzymaniem homoterroru". Teraz może się okazać, że wraz z "zatrzymaniem homoterroru" zatrzymają też strumień unijnej gotówki.

Marszałkowie województw łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego, gdzie przyjmowano uchwały anty-LGBT oraz tak zwane samorządowe karty praw rodzin pisane samorządowcom przez skrajnie konserwatywną organizację Ordo Iuris, otrzymali właśnie listy od Komisji Europejskiej.

Komisja informuje, że "otrzymała szereg skarg dotyczących nasilania się retoryki anty-LGBT w Polsce". Pisze o dyskryminacji, uprzejmie przypomina o wartościach i przechodzi do konkretów.

"Przyjęte przez samorządy deklaracje i uchwały stawiają pod znakiem zapytania zdolność regionalnych instytucji do zapewnienia zgodności z zasadą niedyskryminacji przy wdrażaniu europejskich funduszy" - brzmi fragment pisma.

- Homofobia może być dla niektórych tych jednostek (samorządu terytorialnego - przyp. red.) bardzo kosztowna - uważa Anna Błaszczak-Banasiak z biura Rzecznika Praw Obywatelskich. - Konsekwencją takiego działania może być decyzja o odebraniu środków unijnych - dodaje.

Unia mówi wprost: unijne pieniądze wydajemy zgodnie z unijnymi wartościami. Homofobia nie jest jedną z nich.

Wyjaśnić "nieporozumienie"

- Nie ma takiego czegoś jak ideologia. Są ludzie. Walczą z ludźmi, którzy mieszkają w tych miejscowościach, z własnymi mieszkańcami - ocenia działania niektórych samorządów Bartosz Staszewski, aktywista LGBT.

Niektórzy urzędnicy już szykują się do odpisania Komisji.

O to, czy Komisja Europejska przyjmie wyjaśnienia, w Świętokrzyskiem są spokojni. - Dobra informacja przekazana Komisji Europejskiej wyjaśni to nieporozumienie - jest przekonany Jacek Sułek z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS