Najnowsze

Najnowsze

Sejm rozpoczął prace nad "tarczą antykryzysową"

- To, co się dzieje na naszych oczach, to największe wyzwanie ostatnich dziesięcioleci - stwierdził w piątek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Sejm rozpoczął prace nad rządowymi propozycjami pomocy gospodarczej, które mają łagodzić skutki pandemii COVID-19. Politycy obozu rządzącego nazywają je "tarczą antykryzysową".

Obrady Sejmu w specjalnych warunkach. Decydowano o zmianie regulaminu

W czwartek Sejm obradował pod specjalnym nadzorem. Wszystkim posłom udostępniono maseczki, gumowe rękawiczki i płyny dezynfekujące. Politycy debatowali nad zmianą regulaminu izby tak, by parlamentarzyści mogli przystąpić do pracy zdalnej. Jednocześnie politycy opozycji przekonywali, że chcą pracować nie tylko nad zmianami w regulaminie Sejmu.

Sondaż: wybory prezydenckie powinny zostać przełożone

Francja już wie, jaką cenę płaci się za wybory w czasie epidemii. Zachorowali członkowie niemal wszystkich komisji wyborczych. Czy Polska pędzi w tę sama stronę? Politycy opozycji apelują o przełożenie wyborów prezydenckich, bo czas walki o życie nie jest czasem walki o władzę.

Jej ojciec zmarł po zakażeniu SARS-CoV-2, sama jest hospitalizowana. "Ludzie, musicie zachować izolację"

Wynajmowali turystom apartamenty w Szczyrku i zakazili się nowym koronawirusem. Źródłem zakażenia okazali się goście z Holandii. U pana Józefa objawy wystąpiły tydzień po tym, jak wyjechali. Niestety, zmarł niedługo po przyjęciu do szpitala w Tychach. Zakaziła się także jego córka i jej mąż. Maria i Zbigniew Książkiewiczowie wciąż są hospitalizowani. Apelują do Polaków, by potraktowali koronawirusa poważnie.

Prognoza pogody na piątek 27 marca

W piątek zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 11 stopni Celsjusza na Wybrzeżu Gdańskim i Suwalszczyźnie, 14 stopni Celsjusza w centrum kraju do 15 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i w Małopolsce. Wiatr wschodni i południowo-wschodni, słaby i umiarkowany.

Mija termin składania list poparcia do PKW

Teoretycznie kampania wyborcza wciąż trwa, ale praktycznie jej nie ma. Nie ma spotkań z wyborcami i konwencji wyborczych. Nie mogą się odbyć, bo rząd zakazał zgromadzeń. W czwartek mija termin na złożenie w PKW list poparcia dla kandydatów na prezydenta. Aby kandydat został zarejestrowany, to musi ich zebrać co najmniej 100 tysięcy podpisów. Wielu najważniejszych kandydatów już dawno to zrobiło, ale nie udało się to wielu mniej znanym kandydatom. Zbieranie podpisów w ostatnich tygodniach uniemożliwiła pandemia COVID-19. Nie cichną apele o przełożenie wyborów prezydenckich.

Jakich zasad przestrzegać przy wyjściu na spacer?

Zgodnie z nowymi regulacjami dotyczącymi ograniczenia przemieszczania się, są sytuacje, które uzasadniają wyjście z domu. Jedną z nich jest załatwianie "niezbędnych spraw życia codziennego". Do tej kategorii zaliczane są spacery. Warto zatem czasem wyjść z domu, zachowując odpowiednie środki ostrożność.

"System zaczyna się już dławić"

Pracownicy systemu ochrony zdrowia są obecnie na wagę złota. Wraz z wojną z koronawirusem toczy się jednocześnie walka o ich bezpieczeństwo - bo tylko zdrowi lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni będą w stanie nas ochronić.

Nowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Co wolno po wprowadzeniu rozporządzenia?

Na terenie całego kraju obowiązuje zakaz zgromadzeń oraz zakaz przemieszczania się, z określonymi wyjątkami. W ten sposób rząd chce spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Od wprowadzonych rozporządzeniem ograniczeń przewidziane są wyjątki. Można wyjść między innymi do pracy, po zakupy lub w innych niezbędnych sprawach życiowych.

Harcerze z Zambrowa opracowali strategię pomagania w czasie pandemii

W niewielkich miastach robią wielkie rzeczy, choć często za niewielkie pieniądze. Harcerze z Zambrowa na Podlasiu opracowali strategię niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują w czasach pandemii. Rozwiesili plakaty i zaangażowali lokalnych przedsiębiorców. Zasada jest prosta: potrzebujący mówią, czego potrzebują, młodzi ludzie robią zakupy za swoje pieniądze, a płatność następuje przy odbiorze. Nie tylko harcerze pomagają. We wsi Trzebież w Zachodniopomorskiem mieszkańcy zorganizowali zbiórkę środków ochronnych i środków dezynfekcji dla ochotniczej straży pożarnej.

Przedsiębiorcy czekają na wsparcie od rządu. "Kryzys jest dopiero przed nami"

Rządowe propozycje antykryzysowe są już w Sejmie, w piątek mają zająć się nimi posłowie. Priorytetem na tę chwilę jest utrzymanie miejsc pracy, w czym mają pomóc między innymi dopłaty do pensji czy zwolnienie z płacenia składek ZUS. Przedsiębiorcy natychmiast potrzebują pomocy, ale jednocześnie z bólem przyznają, że wszystkich nie uda się uratować przed upadkiem.

Ponad 1100 przypadków SARS-CoV-2 w Polsce

Do czwartku do godziny 15 odnotowano w Polsce w sumie 1120 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Ministerstwo Zdrowia podaje, że 14 osób jest uznawanych za ofiary śmiertelne COVID-19. Choć chorobę najtrudniej przechodzą osoby starsze i z innymi schorzeniami, to Światowa Organizacja Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia apelują do młodych, by nie lekceważyli zagrożenia.

Liczba odnotowanych zakażeń przekroczyła 1000. Nowe ograniczenia na granicach

W środę liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 przekroczyła w Polsce tysiąc. Ministerstwo Zdrowia podało przed godziną 18 w środę bilans 1031 potwierdzonych przypadków i 14 ofiar śmiertelnych. Dynamika wzrostu liczby zachorowań nie zwalnia. Granice Polski pozostaną zamknięte do 13 kwietnia, zostają też wprowadzone nowe regulacje dla Polaków pracujących za granicą. We wtorek wszyscy pacjenci oddziału pulmonologicznego Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu zostali ewakuowani do izolatorium w Obornikach Śląskich. Okazało się, że były pacjent oddziału jest zakażony nowym koronawirusem. Niemal połowa z tych osób, którzy mieli z nim kontakt, też ma już koronawirusa. Większość tych osób to pielęgniarki i salowe.

Ograniczenia w przemieszczaniu się już obowiązują. Służby czuwają nad ich przestrzeganiem

Od środy policja może sprawdzać, czy osoby przebywające na ulicy nie łamią nowych zasad przemieszczania się. Sądząc po pustych ulicach, apele i regulacje odnoszą skutek. Policja czuwa też nad tym, aby osoby, które zostały umieszczone w kwarantannie domowej, nie opuszczały swoich domów w ogóle. Dwie kobiety z Gniezna zostały powtórnie przyłapane na bezprawnym opuszczeniu kwarantanny. Grozi im kara do trzydziestu tysięcy złotych.

Sejm ma się zebrać w 12 salach. PO podejrzewa, że PiS nie ma większości

Zanim Sejm zajmie się ustawą o pomocy dla gospodarki dotkniętej kryzysem z powodu pandemii COVID-19, najpierw musi się zająć swoim własnym regulaminem. W czwartek posłowie zbiorą się w 12 różnych salach budynku parlamentu - tylko po to, żeby przyjąć regulacje umożliwiające Sejmowi pracę zdalną. Platforma podejrzewa, że PiS nie chce zwoływać Sejmu normalnie, bo brakuje mu większości. Wielu posłów jest w kwarantannie domowej.