"Chamska hołota", "zdradzieckie mordy", "kanalie", czyli nieparlamentarne wypowiedzi prezesa PiS

"Chamska hołota", "zdradzieckie mordy", "kanalie", czyli nieparlamentarne wypowiedzi prezesa PiS
"Chamska hołota", "zdradzieckie mordy", "kanalie", czyli nieparlamentarne wypowiedzi prezesa PiS
Tomasz Pupiec | Fakty po południu
"Chamska hołota", "zdradzieckie mordy", "kanalie", czyli nieparlamentarne wypowiedzi prezesa PiSTomasz Pupiec | Fakty po południu

"Chamska hołota" to nie pierwsze obraźliwe sformułowanie, które pada z ust Jarosława Kaczyńskiego. W trakcie długiej obecności prezesa Prawa i Sprawiedliwości na polskiej scenie politycznej podobnych padło ich wiele, a niektóre na stałe wpisały się do języka polityki i tej mniej chlubnej części historii parlamentaryzmu.

Pocałunek w dłoń na przywitanie bądź pożegnanie, demonstracyjna szarmanckość wobec kobiet i wizerunek polityka starej daty towarzyszyły Jarosławowi Kaczyńskiemu przez całą karierę polityczną.

Jednak podczas czwartkowej debaty nad wotum nieufności wobec ministra Szumowskiego prezes PiS pokazał swoją inną twarz.

-Takiej hołoty chamskiej, to jeszcze nikt nie widział w tym sejmie - powiedział Jarosław Kaczyński, a jego słowa były kierowane w stronę opozycji.

To jednak nie pierwsza z sytuacji, kiedy prezes PiS zachowywał się w sposób mało parlamentarny. 18 lipca 2017 roku Borys Budka na sali plenarnej Sejmu wspomniał Lecha Kaczyńskiego. Jego słowa wywołały reakcję prezesa PiS.

- Wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego świętej pamięci brata. Niszczyliście go, zamordowaliście, jesteście kanaliami - grzmiał "bez żadnego trybu" w Sejmie Jarosław Kaczyński.

Określenie "zdradzieckie mordy" oraz "bez żadnego trybu" przeszły do mało chlubnej części historii polskiego parlamentaryzmu i języka polityki. Podobnie jak inne. "Komuniści i złodzieje" - tak Jarosław Kaczyński, wespół z Joachimem Brudzińskim, 13 grudnia 2015 roku określili uczestników marszu Komitetu Obrony Demokracji. Dwa dni wcześniej padły słowa o "gorszym sorcie" Polaków.

- To się powtarza. To jest też ten nawyk donoszenia na Polskę za granicę. W Polsce jest taka fatalna tradycja zdrady narodowej. I to jest właśnie nawiązywanie do tego. To jest jakby w genach niektórych ludzi, tego najgorszego sortu Polaków - stwierdził 11 grudnia 2015 roku w Telewizji Republika Jarosław Kaczyński.

"Jesteśmy ludzkimi panami"

16 grudnia 2016 roku wybuchł jeden z najpoważniejszych kryzysów parlamentarnych w najnowszej historii Polski. Michał Szczerba powiedział do Marszałka Sejmu, że "muzyka łagodzi obyczaje". Poseł został wykluczony z obrad. Na znak protestu opozycja rozpoczęła blokadę sejmowej mównicy, a później sali plenarnej. Dwa i pół miesiąca później opozycja próbować za to marszałka odwołać.

- Myśmy siły nie użyli, choć były wszelkie przesłanki prawne do tego, żeby jej użyć. I nie użyjemy jej - tłumaczył w Sejmie 22 lutego 2017 roku Jarosław Kaczyński, który następnie przyznał, że "tak, jesteśmy ludzkimi panami, bo jesteśmy panami w przeciwieństwie do niektórych".

Obraźliwe sformułowania i sugestie padały z ust Jarosława Kaczyńskiego głównie pod adresem przeciwników politycznych, ale nie tylko. - Twierdzenie, że istnieje naród śląski, my rzeczywiście traktujemy jako w istocie zakamuflowaną opcję niemiecką - mówił 2 kwietnia 2011 roku prezes PiS.

Te słowa padły pół roku przed wyborami parlamentarnymi w 2011. Wówczas Prawo i Sprawiedliwość na terenie województwa śląskiego zdobyło niewiele ponad 26 procent głosów.

Autor: Tomasz Pupiec / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN