Nagły wniosek o wotum zaufania. Jednym z powodów miało być niezadowolenie otoczenia prezydenta

04.06.2020 | Nagły wniosek o wotum zaufania. Jednym z powodów miało być niezadowolenie otoczenia prezydenta
04.06.2020 | Nagły wniosek o wotum zaufania. Jednym z powodów miało być niezadowolenie otoczenia prezydenta
Arleta Zalewska | Fakty TVN
04.06.2020 | Nagły wniosek o wotum zaufania. Jednym z powodów miało być niezadowolenie otoczenia prezydentaArleta Zalewska | Fakty TVN

Przedwyborczy pokaz siły PiS-u w Sejmie, czyli nagły wniosek premiera o wotum zaufania dla rządu. To była okazja do pokazania, że PiS wciąż ma na Wiejskiej większość, a także do ataku na opozycję, którą premier wezwał, by "przestała judzić".

Prezydent i premier w trybie pilnym zwołali w czwartek w Sejmie debatę w sprawie wotum zaufania dla rządu.

- Jeżeli macie wystarczającą liczbę głosów, to odwołajcie nas, albo przestańcie jątrzyć, przestańcie judzić, przestańcie wymyślać tematy zastępcze - apelował z trybuny sejmowej Mateusz Morawiecki.

Taki zabieg w polityce nazywa się próbą wyjścia do przodu, próbą przykrycia wyborczych kłopotów i PiS-u, i prezydenta.

- Polska dzisiaj potrzebuje zgody i dobrego współdziałania władz wykonawczych: rządu i prezydenta - mówił prezydent Andrzej Duda.

W działaniach PiS-u chodzi przede wszystkim o odwrócenie uwagi od rozpędzającej się coraz bardziej kampanii Rafała Trzaskowskiego i od wieczornego głosowania nad odwołaniem ministra Łukasza Szumowskiego.

Ale nie tylko.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji ekipy "Faktów" TVN pomysł z wezwaniem rano do pałacu Mateusza Morawieckiego, a kilka godzin później przeprowadzenia głosowania nad wnioskiem o wotum zaufania dla rządu, to również efekt tego, że otoczenie prezydenta w pałacu słabo ocenia dotychczasową pracę sztabowców PiS-u. Stąd plan na przejęcie inicjatywy.

- Pali im się grunt pod nogami. Boją się i robią sobie kampanię w parlamencie - ocenia działania PiS-u Robert Biedroń, kandydat na prezydenta z ramienia Lewicy.

- Pięć lat tej władzy minęło, więc lepiej chyba byłoby mówić o własnych dokonaniach, a nie przez cały czas próbować odnosić się do opozycji - mówił o wystąpieniu szefa rządu Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski.

Wniosek Tuska, krytyka opozycji

To nie pierwszy raz, gdy szef rządu mówi "sprawdzam" sejmowej większości, i gdy oczywiście takie głosowanie wygrywa.

Po wotum zaufania po wybuchu afery taśmowej sięgał na przykład premier Donald Tusk, co krytykowała ówczesna opozycji.

- Pan premier konsekwentnie robi wszystko, żeby odwrócić uwagę opinii publicznej od treści taśm - mówił w 2014 roku Jarosław Gowin.

Dziś to PiS z jednej strony próbuje odwrócić uwagę od swoich problemów, a z drugiej mobilizować własny elektorat przed pierwszą turą wyborów.

- To wszystko są polityczne sztuczki, które mają przykryć naszą rzeczywistość, a rzeczywistość jest taka, że wychodzimy z najgłębszego kryzysu co najmniej od 30 lat - mówił o działaniach opozycji Morawiecki.

Bez niespodzianki

Nawet nagła wizyta prezydenta w Sejmie nie zmieniła tego, że Andrzej Duda po trwającym 12 minut wystąpieniu po prostu wyszedł nie odpowiadając na żadne pytanie dziennikarzy.

- Dzisiaj Morawiecki z Dudą na polecenie Kaczyńskiego próbują zaklinać rzeczywistość, a rzeczywistość jest taka, że w sierpniu Polska będzie miała nowego prezydenta - uważa Tomasz Trela, szef sztabu Roberta Biedronia.

Głosowanie w Sejmie poprzedziły pytania, na które każdy poseł miał minutę.

- Gdyby pan był człowiekiem honoru, za Szumowskiego, za Banasia podałby się pan do dymisji, a nie błagał o wotum zaufania - mówił w Sejmie szef PO Borys Budka.

- To było jedno z najbardziej bezczelnych wystąpień w historii tej Izby. To nie było historyczne wystąpienie, tylko histeryczne. Ustawka pod Andrzeja Dudę - przekonywał Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat na prezydenta z KP Koalicji Polskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Niespodzianki nie było. Zjednoczona Prawica obroniła swój rząd.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS