Nagły wniosek o wotum zaufania. Jednym z powodów miało być niezadowolenie otoczenia prezydenta

04.06.2020 | Nagły wniosek o wotum zaufania. Jednym z powodów miało być niezadowolenie otoczenia prezydenta
04.06.2020 | Nagły wniosek o wotum zaufania. Jednym z powodów miało być niezadowolenie otoczenia prezydenta
Arleta Zalewska | Fakty TVN
04.06.2020 | Nagły wniosek o wotum zaufania. Jednym z powodów miało być niezadowolenie otoczenia prezydentaArleta Zalewska | Fakty TVN

Przedwyborczy pokaz siły PiS-u w Sejmie, czyli nagły wniosek premiera o wotum zaufania dla rządu. To była okazja do pokazania, że PiS wciąż ma na Wiejskiej większość, a także do ataku na opozycję, którą premier wezwał, by "przestała judzić".

Prezydent i premier w trybie pilnym zwołali w czwartek w Sejmie debatę w sprawie wotum zaufania dla rządu.

- Jeżeli macie wystarczającą liczbę głosów, to odwołajcie nas, albo przestańcie jątrzyć, przestańcie judzić, przestańcie wymyślać tematy zastępcze - apelował z trybuny sejmowej Mateusz Morawiecki.

Taki zabieg w polityce nazywa się próbą wyjścia do przodu, próbą przykrycia wyborczych kłopotów i PiS-u, i prezydenta.

- Polska dzisiaj potrzebuje zgody i dobrego współdziałania władz wykonawczych: rządu i prezydenta - mówił prezydent Andrzej Duda.

W działaniach PiS-u chodzi przede wszystkim o odwrócenie uwagi od rozpędzającej się coraz bardziej kampanii Rafała Trzaskowskiego i od wieczornego głosowania nad odwołaniem ministra Łukasza Szumowskiego.

Ale nie tylko.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji ekipy "Faktów" TVN pomysł z wezwaniem rano do pałacu Mateusza Morawieckiego, a kilka godzin później przeprowadzenia głosowania nad wnioskiem o wotum zaufania dla rządu, to również efekt tego, że otoczenie prezydenta w pałacu słabo ocenia dotychczasową pracę sztabowców PiS-u. Stąd plan na przejęcie inicjatywy.

- Pali im się grunt pod nogami. Boją się i robią sobie kampanię w parlamencie - ocenia działania PiS-u Robert Biedroń, kandydat na prezydenta z ramienia Lewicy.

- Pięć lat tej władzy minęło, więc lepiej chyba byłoby mówić o własnych dokonaniach, a nie przez cały czas próbować odnosić się do opozycji - mówił o wystąpieniu szefa rządu Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski.

Wniosek Tuska, krytyka opozycji

To nie pierwszy raz, gdy szef rządu mówi "sprawdzam" sejmowej większości, i gdy oczywiście takie głosowanie wygrywa.

Po wotum zaufania po wybuchu afery taśmowej sięgał na przykład premier Donald Tusk, co krytykowała ówczesna opozycji.

- Pan premier konsekwentnie robi wszystko, żeby odwrócić uwagę opinii publicznej od treści taśm - mówił w 2014 roku Jarosław Gowin.

Dziś to PiS z jednej strony próbuje odwrócić uwagę od swoich problemów, a z drugiej mobilizować własny elektorat przed pierwszą turą wyborów.

- To wszystko są polityczne sztuczki, które mają przykryć naszą rzeczywistość, a rzeczywistość jest taka, że wychodzimy z najgłębszego kryzysu co najmniej od 30 lat - mówił o działaniach opozycji Morawiecki.

Bez niespodzianki

Nawet nagła wizyta prezydenta w Sejmie nie zmieniła tego, że Andrzej Duda po trwającym 12 minut wystąpieniu po prostu wyszedł nie odpowiadając na żadne pytanie dziennikarzy.

- Dzisiaj Morawiecki z Dudą na polecenie Kaczyńskiego próbują zaklinać rzeczywistość, a rzeczywistość jest taka, że w sierpniu Polska będzie miała nowego prezydenta - uważa Tomasz Trela, szef sztabu Roberta Biedronia.

Głosowanie w Sejmie poprzedziły pytania, na które każdy poseł miał minutę.

- Gdyby pan był człowiekiem honoru, za Szumowskiego, za Banasia podałby się pan do dymisji, a nie błagał o wotum zaufania - mówił w Sejmie szef PO Borys Budka.

- To było jedno z najbardziej bezczelnych wystąpień w historii tej Izby. To nie było historyczne wystąpienie, tylko histeryczne. Ustawka pod Andrzeja Dudę - przekonywał Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat na prezydenta z KP Koalicji Polskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Niespodzianki nie było. Zjednoczona Prawica obroniła swój rząd.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN