Najnowsze

Najnowsze

Gospodarcza katastrofa na horyzoncie. Przedsiębiorcy apelują do rządu

Przedsiębiorcy nie chcą odkładania podatków w czasie. Chcą, aby rząd całkowicie z nich zrezygnował na czas kryzysu, bo inaczej nie uda się utrzymać miejsc pracy, a czasami upadek jednej firmy pociąga za sobą upadek kolejnych. Spadają wpływy do budżetu i w konsekwencji może nas czekać gospodarcza katastrofa.

GIS podał dane. Co szósty zakażony w Polsce to medyk

Jak podało Ministerstwa Zdrowia w czwartek około godziny 17, w Polsce wykryto do tej pory 2692 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, a 51 osób zmarło z powodu COVID-19. Okazuje się, że mniej więcej co szósty zakażony w Polsce to pracownik ochrony zdrowia. W dodatku około 4,5 tysiąca pracowników polskiej ochrony zdrowia jest w kwarantannie. Do wielu zakażeń dochodzi właśnie w szpitalach. W czwartek dane dotyczące pracowników ochrony zdrowia po raz pierwszy podał Główny Inspektorat Sanitarny.

PiS dąży do zmian w Kodeksie wyborczym. "To będzie farsa"

Wybory prezydenckie mają się odbyć w terminie - przekonują politycy PiS. W piątek Sejm ma uchwalić zmiany w Kodeksie wyborczym, które umożliwią głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom. Kontrolowany przez opozycję Senat zapowiada pogłębione konsultacje.

15. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II

Mija 15 lat od śmierci Jana Pawła II, jedynego Polaka, który został papieżem. Karol Wojtyła był nim ponad 26 lat. Zaczął swój pontyfikat od apelu, by się nie lękać i otworzyć drzwi Chrystusowi. Wielokrotnie pielgrzymował do Polski. Odegrał dużą rolę w upadku komunizmu.

MEN wciąż zwleka z decyzją o przełożeniu lub odwołaniu matur

Opozycja apeluje o przełożenie matur i przyjęć na studia, a także o odwołanie egzaminów ósmoklasistów i o przyjmowanie do liceów na podstawie świadectw ósmej klasy. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centralna Komisja Egzaminacyjna dają sobie jeszcze czas na ostateczną decyzję.

"Wszyscy potrzebujemy takiego dobrego pokarmu dla duszy"

W sobotę o godzinie 20 rozpocznie się na platformie player.pl #koncertdlabohaterów, czyli transmisja koncertów organizowanych we własnych domach przez polskich artystów dla polskich pracowników ochrony zdrowia. Usłyszymy najlepsze polskie głosy, muzykę różnych nurtów i różnych epok. Artystów, którzy zapragnęli uczestniczyć w tym wyjątkowym koncercie dla bohaterów, jest już ponad trzydziestu, a lista wciąż się powiększa.

Prognoza pogody na piątek 3 kwietnia

W piątek na Górnym Śląsku, Podkarpaciu i w Małopolsce pogodnie. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie zmienne i przelotne opady (1-3 mm) deszczu. Wieczorem na krańcach północnych możliwy deszcz ze śniegiem, a nawet sam śnieg. Temperatura maksymalna od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 13 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami w porywach osiągający prędkość do 40-60 km/h, zachodni. W strefie brzegowej porywy mogą przekraczać prędkość 60 km/h. Ciśnienie rośnie. W południe, w Warszawie, ciśnienie wyniesie 996 hPa.

Próbne matury w domach uczniów

W czwartek o godz. 9 rozpoczęły się tegoroczne próbne matury. Arkusz z języka polskiego, który zaproponowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, nie zawierał nowych zadań. Były to delikatnie zmodyfikowane polecenia z 2015 roku. Próbna matura nie była obowiązkowa, a uczniowie egzamin wypełniali w domach.

Apteki w Żywcu zawieszają nocne dyżury

Ponad 30 aptek w Żywcu zawiesiło dyżury nocne. Farmaceuci tłumaczą, że brakuje osób do pracy. Wielu pracowników zostało w domach, żeby zająć się dziećmi. O decyzji aptek został powiadomiony starosta żywiecki.

Koronawirus w kolejnych domach pomocy społecznej

Domy pomocy społecznej znalazły się w kryzysie z powodu pandemii COVID-19. Koszmar śląskiego Domu Pomocy Społecznej dla kobiet z przewlekłą niepełnosprawnością umysłową w Koszęcinie zaczął się w miniony weekend. Wtedy sanepid nałożył na ośrodek 14-dniową kwarantannę ze względu na zakażoną pensjonariuszkę. Kobietę przewieziono do szpitala, a resztę podopiecznych oraz dwie opiekunki odcięto od świata. Źle wygląda także sytuacja w Domu Pomocy Społecznej w Jakubowicach w województwie opolskim. Wykryto tam 30 przypadków SARS-CoV-2, dwanaście wśród personelu, pozostali chorzy to podopieczni placówki.

Kolejne polskie miasta rozpoczynają akcje dezynfekcji

Skala działań różna, cel jeden: zahamowanie epidemii koronawirusa. Dezynfekcja publicznych przestrzeni - na taki krok decydują się władze kolejnych polskich miast. Czyszczone są pojazdy komunikacji miejskiej i przystanki, ale też chodniki i ławki.

"Pomysł zrodził się z potrzeby serca". Psychologowie uruchamiają bezpłatne infolinie

Jak radzić sobie z emocjami w czasie długotrwałego kryzysu? Psychologowie, psychiatrzy, psychoterapeuci w całej Polsce oferują swoją pomoc, uruchamiają bezpłatne telefony i organizują dodatkowe dyżury. Skorzystać może każdy. Są infolinie dedykowane dla pracowników ochrony zdrowia i farmaceutów, ale także dla seniorów i osób w kwarantannie. Jedną z takich infolinii jest Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123.

Wybory tylko korespondencyjne? Opozycja krytykuje pomysł PiS

Wybory tylko korespondencyjne - to najnowszy pomysł PiS na wybory prezydenckie 10 maja. Wybory bez lokali wyborczych, za to z milionami wyborczych pakietów, które trzeba będzie dostarczyć do wyborców. Opozycja ocenia pomysł jednoznacznie: to nie jest czas na przeprowadzanie wyborów. Sprzeciw zgłasza także wicepremier Jarosław Gowin.

Patrole, ograniczenia i zakazy. Opozycja apeluje o wprowadzenie stanu nadzwyczajnego

Wspólne patrole policji, straży miejskiej i wojska. Ograniczenia w wolności zgromadzeń, przemieszczania się, działalności gospodarczej, zamknięte szkoły i uniwersytety. Sytuacja jest nadzwyczajna, więc opozycja i eksperci wzywają do ogłoszenia jednego z przewidzianych konstytucją stanów nadzwyczajnych - stanu klęski żywiołowej. Rząd nie widzi takiej potrzeby i wprowadza restrykcje na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Gospodarka kontra pandemia. Wiele firm może się nie podnieść

Gospodarka w zderzeniu z pandemią przegrywa. Właściciele firm mówią, że po wielu ciosach mogą się nie podnieść. Z powodu wprowadzonych w Polsce środków ostrożności, wiele firm, zwłaszcza z branży gastronomicznej i hotelarskiej, traci płynność finansową. Wnioski o wsparcie państwowe można już liczyć w tysiącach, a na zmniejszenie skali strat potrzebne są miliardy złotych.