Najnowsze

Najnowsze

MEN wciąż zwleka z decyzją o przełożeniu lub odwołaniu matur

Opozycja apeluje o przełożenie matur i przyjęć na studia, a także o odwołanie egzaminów ósmoklasistów i o przyjmowanie do liceów na podstawie świadectw ósmej klasy. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centralna Komisja Egzaminacyjna dają sobie jeszcze czas na ostateczną decyzję.

"Wszyscy potrzebujemy takiego dobrego pokarmu dla duszy"

W sobotę o godzinie 20 rozpocznie się na platformie player.pl #koncertdlabohaterów, czyli transmisja koncertów organizowanych we własnych domach przez polskich artystów dla polskich pracowników ochrony zdrowia. Usłyszymy najlepsze polskie głosy, muzykę różnych nurtów i różnych epok. Artystów, którzy zapragnęli uczestniczyć w tym wyjątkowym koncercie dla bohaterów, jest już ponad trzydziestu, a lista wciąż się powiększa.

Prognoza pogody na piątek 3 kwietnia

W piątek na Górnym Śląsku, Podkarpaciu i w Małopolsce pogodnie. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie zmienne i przelotne opady (1-3 mm) deszczu. Wieczorem na krańcach północnych możliwy deszcz ze śniegiem, a nawet sam śnieg. Temperatura maksymalna od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 13 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami w porywach osiągający prędkość do 40-60 km/h, zachodni. W strefie brzegowej porywy mogą przekraczać prędkość 60 km/h. Ciśnienie rośnie. W południe, w Warszawie, ciśnienie wyniesie 996 hPa.

Próbne matury w domach uczniów

W czwartek o godz. 9 rozpoczęły się tegoroczne próbne matury. Arkusz z języka polskiego, który zaproponowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, nie zawierał nowych zadań. Były to delikatnie zmodyfikowane polecenia z 2015 roku. Próbna matura nie była obowiązkowa, a uczniowie egzamin wypełniali w domach.

Apteki w Żywcu zawieszają nocne dyżury

Ponad 30 aptek w Żywcu zawiesiło dyżury nocne. Farmaceuci tłumaczą, że brakuje osób do pracy. Wielu pracowników zostało w domach, żeby zająć się dziećmi. O decyzji aptek został powiadomiony starosta żywiecki.

Koronawirus w kolejnych domach pomocy społecznej

Domy pomocy społecznej znalazły się w kryzysie z powodu pandemii COVID-19. Koszmar śląskiego Domu Pomocy Społecznej dla kobiet z przewlekłą niepełnosprawnością umysłową w Koszęcinie zaczął się w miniony weekend. Wtedy sanepid nałożył na ośrodek 14-dniową kwarantannę ze względu na zakażoną pensjonariuszkę. Kobietę przewieziono do szpitala, a resztę podopiecznych oraz dwie opiekunki odcięto od świata. Źle wygląda także sytuacja w Domu Pomocy Społecznej w Jakubowicach w województwie opolskim. Wykryto tam 30 przypadków SARS-CoV-2, dwanaście wśród personelu, pozostali chorzy to podopieczni placówki.

Kolejne polskie miasta rozpoczynają akcje dezynfekcji

Skala działań różna, cel jeden: zahamowanie epidemii koronawirusa. Dezynfekcja publicznych przestrzeni - na taki krok decydują się władze kolejnych polskich miast. Czyszczone są pojazdy komunikacji miejskiej i przystanki, ale też chodniki i ławki.

"Pomysł zrodził się z potrzeby serca". Psychologowie uruchamiają bezpłatne infolinie

Jak radzić sobie z emocjami w czasie długotrwałego kryzysu? Psychologowie, psychiatrzy, psychoterapeuci w całej Polsce oferują swoją pomoc, uruchamiają bezpłatne telefony i organizują dodatkowe dyżury. Skorzystać może każdy. Są infolinie dedykowane dla pracowników ochrony zdrowia i farmaceutów, ale także dla seniorów i osób w kwarantannie. Jedną z takich infolinii jest Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123.

Wybory tylko korespondencyjne? Opozycja krytykuje pomysł PiS

Wybory tylko korespondencyjne - to najnowszy pomysł PiS na wybory prezydenckie 10 maja. Wybory bez lokali wyborczych, za to z milionami wyborczych pakietów, które trzeba będzie dostarczyć do wyborców. Opozycja ocenia pomysł jednoznacznie: to nie jest czas na przeprowadzanie wyborów. Sprzeciw zgłasza także wicepremier Jarosław Gowin.

Patrole, ograniczenia i zakazy. Opozycja apeluje o wprowadzenie stanu nadzwyczajnego

Wspólne patrole policji, straży miejskiej i wojska. Ograniczenia w wolności zgromadzeń, przemieszczania się, działalności gospodarczej, zamknięte szkoły i uniwersytety. Sytuacja jest nadzwyczajna, więc opozycja i eksperci wzywają do ogłoszenia jednego z przewidzianych konstytucją stanów nadzwyczajnych - stanu klęski żywiołowej. Rząd nie widzi takiej potrzeby i wprowadza restrykcje na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Gospodarka kontra pandemia. Wiele firm może się nie podnieść

Gospodarka w zderzeniu z pandemią przegrywa. Właściciele firm mówią, że po wielu ciosach mogą się nie podnieść. Z powodu wprowadzonych w Polsce środków ostrożności, wiele firm, zwłaszcza z branży gastronomicznej i hotelarskiej, traci płynność finansową. Wnioski o wsparcie państwowe można już liczyć w tysiącach, a na zmniejszenie skali strat potrzebne są miliardy złotych.

Epidemia COVID-19 w Polsce. Nowe obostrzenia w praktyce

Epidemia COVID-19 w Polsce nadal się rozwija. Rośnie liczba zakażonych i rośnie liczba zgonów. W środę po południu Ministerstwo Zdrowia podało, że w Polsce od początku epidemii wykryto 2420 zakażonych, a 36 osób zmarło. Od 1 kwietnia obowiązują zaostrzone zakazy. Zamknięte zostały parki, plaże i bulwary.

Ognisko koronawirusa w Szpitalu Bródnowskim. Jak do tego doszło?

Szpital Bródnowski w Warszawie stał się ogniskiem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zakazili się także pracownicy szpitala, którzy roznosili wirusa między oddziałami. Personel medyczny narażony jest na zakażenie bardziej niż ktokolwiek inny. W Szczecinie lekarze szukają lokali, gdzie mogliby przenocować, bo nie chcą wracać do domów, by narażać na zakażenie swoje rodziny.

Prognoza pogody na czwartek 2 kwietnia

W czwartek zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy i w centrum Polski okresami duże. Na północy i na północnym-wschodzie kraju przelotne opady deszczu do 1-3 mm, na Suwalszczyźnie i Mazurach - opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 6 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i 9 stopni Celsjusza w centrum kraju do 12 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr zachodni, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach osiągający prędkość do 50-70 km/h.

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie apeluje o lokale mieszkalne dla lekarzy

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie prosi o pomoc dla tych, którzy na co dzień walczą z epidemią COVID-19. Izba zaapelowała do mieszkańców, którzy są w stanie udostępnić swoje mieszkanie lub pokój, a także wysłała pisma do właścicieli hoteli i pensjonatów. Izba chce pozyskać lokale tymczasowe dla lekarzy, którzy nie chcą narażać swoich rodzin na zakażenie koronawirusem.