"Rozżalenie i poczucie niesprawiedliwości". SOR przyjmował wszystkich, premii nie będzie

16.06.2020 | "Rozżalenie i poczucie niesprawiedliwości". SOR przyjmował wszystkich, premii nie będzie
16.06.2020 | "Rozżalenie i poczucie niesprawiedliwości". SOR przyjmował wszystkich, premii nie będzie
Marek Nowicki | Fakty TVN
16.06.2020 | "Rozżalenie i poczucie niesprawiedliwości". SOR przyjmował wszystkich, premii nie będzie Marek Nowicki | Fakty TVN

Rozżalenie i zaskoczenie w szpitalu jednoimiennym w Krakowie. Ministerstwo obiecało wysoką premię dla tych, którzy zajmowali się pacjentami z koronawirusem. Na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i na Oddziale Intensywnej Terapii byli też pacjenci bez COVID-19 w karcie. Ratownicy, lekarze i pielęgniarki z tych dwóch oddziałów wszystkimi zajmowali się tak samo dzielnie. Teraz zostali na lodzie.

W jednoimiennym Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie przyjmowani byli pacjenci z COVID-19. Pracownicy dostali za to teraz wysokie premie od Ministerstwa Zdrowia - za każdy miesiąc pół dodatkowej pensji. Ale nie wszyscy: ci ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i Oddziału Intensywnej Terapii nie otrzymali nic.

- Decyzja Ministerstwa Zdrowia, która tak naprawdę pozbawia ten zespół tych dodatków, powoduje ogromne rozżalenie w całym tym zespole i takie poczucie dużej niesprawiedliwości - twierdzi Tomasz Drygalski, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Nie ma nagrody, bo ratowali życie

Pieniędzy nie dostaną, ponieważ Szpitalny Oddział Ratunkowy i Oddział Intensywnej Terapii w czasie stanu epidemii przyjmowały też pacjentów niezakażonych nowym koronawirusem. Zatem nie były, tak jak pozostała część szpitala, jednoimienne.

- W takim wypadku te rekompensaty nie przysługują. Rekompensaty przysługują tym pracownikom, którzy pracowali wyłącznie na oddziałach, na których leczono pacjentów z koronawirusem - tłumaczy wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

W Szpitalu Uniwersyteckim na SOR-ze i intensywnej terapii leczono też niezakażonych, bo tego wymagają przepisy Ministerstwa Zdrowia: po prostu ludziom trzeba było ratować życie.

- Zostały wydzielone dwa obszary przyjmujące pacjentów i covidowych, i niecovidowych, po to właśnie, żeby gwarantować dostęp do świadczeń zdrowotnych. I teraz, po tych kilku kolejnych tygodniach, jesteśmy za to karani - skarży się Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni z części "covidowej" tych dwóch oddziałów pracowali na pierwszej linii frontu. W ogromnym stresie codziennie stykali się z zakażonymi i z tego powodu musieli rezygnować z pracy w innych miejscach.

- Nie mamy możliwości pracy dodatkowej, ponieważ pracodawcy nie chcą nas jako pracowników w innych strukturach, w innych szpitalach czy przychodniach - mówi Karol Szwej, ratownik medyczny.

"Dostaliśmy brawa i oklaski"

Dyrektor szpitala odwoływał się w sprawie nagród, bez rezultatu.

- Te osoby czują się pokrzywdzone. Pomimo mojego trzykrotnego zwracania uwagi na ten fakt Ministerstwu Zdrowia, doczekałem się po raz trzeci odpowiedzi negatywnej, że mój wniosek o zmianę tego rozporządzenia nie zostanie rozpatrzony, a uważam, że tak być nie powinno - twierdzi Marcin Jędrychowski. - Szpital Uniwersytecki będący jednym z największych szpitali jednoimiennych w Polsce pada teraz ofiarą bezdusznych przepisów - dodaje.

Szkoda, bo brak nagrody to w tym wypadku pełna kara dla tych najbardziej oddanych, którzy od połowy marca przyjęli 3,5 tysiąca pacjentów z koronawirusem.

- U nas nie uciekł nikt. Wszyscy, tak jak rozpoczęliśmy pracę w marcu, tak ją do tej pory wykonujemy. Nikt nie poszedł na zwolnienie, nikt nie uciekł. Wszyscy pracujemy i trzymamy się dobrze - mówi pielęgniarka Paulina Orkisz ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. - No, dostaliśmy brawa i oklaski. To wszystko, co nam rząd zaproponował - dodaje.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS