Była szefowa sztabu Dudy: działacze Zjednoczonej Prawicy mówili mi "dobrą idziesz drogą"

Była szefowa sztabu Dudy: "dziś zdecydowanie bliżej mi do tego, co mówi Trzaskowski"
Była szefowa sztabu Dudy: "dziś zdecydowanie bliżej mi do tego, co mówi Trzaskowski"
Jacek Tacik | Fakty po południu
Była szefowa sztabu Dudy: "dziś zdecydowanie bliżej mi do tego, co mówi Trzaskowski"Jacek Tacik | Fakty po południu

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło to była szefowa sztabu prezydenta Andrzeja Dudy. O kulisach swojego odejścia opowiedziała pierwszy raz w Magazynie TVN24. Kim jest i co się stało, że po kilku miesiącach mówi, że jest jej bliżej do Rafała Trzaskowskiego niż Andrzeja Dudy?

Jolantę Turczynowicz-Kieryłło spotkaliśmy w Mikołajkach na Mazurach. To idealne miejsce, żeby przestać myśleć o tym, co mogłoby być, gdyby sprawy potoczyły się zupełnie inaczej. - Uwielbiam Mazury - przyznaje.

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło szefową kampanii Andrzeja Dudy była miesiąc, ale zdążyła w tym czasie zająć miejsce Beaty Szydło w Dudabusie, obok prezydenta Dudy. Stanowisko straciła, bo - jak powiedziała w wywiadzie dla Magazynu TVN24 - została do tego zmuszona przez sztab prezydenta.

- Jeśli widzimy prezydenta jako prezydenta niezależnego, prezydenta silnego, to oczekujemy, że w jego otoczeniu znajdują się osoby z różnych środowisk. To chyba wszystko wyjaśnia. Jeśli prezydent jest otoczony tylko osobami, które reprezentują analogiczny do niego pogląd, bądź go jeszcze bardziej radykalizują, to zaczyna być prezydentem w kokonie - opisuje.

To mocna deklaracja, która uderza w najbliższe środowisko polityczne Andrzeja Dudy, ale na tym była szefowa sztabu, która miała być architektem zwycięstwa prezydenta, nie skończyła. W wywiadzie dla Magazynu TVN24 Jolanta Turczynowicz-Kieryłło powiedziała, że "dziś zdecydowanie bliżej mi do tego, co mówi Trzaskowski".

- Ja nadal potwierdzam: jestem za silnym prezydentem - twierdzi była szefowa sztabu Andrzeja Dudy. Przyznaje, że po publikacji wywiadu w Magazynie TVN24 otrzymała wiele telefonów. - Były też telefony od tych działaczy Zjednoczonej Prawicy, którzy mówili: "dobrą idziesz drogą" - twierdzi.

To droga poza polityką, chociaż to nie jest tak, że Jolanta Turczynowicz-Kieryłło przestała się nią interesować. Wręcz przeciwnie - z kampanią jest na bieżąco, ale nie chciałaby wrócić do sztabu Andrzeja Dudy. - Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Czuję się wolnym człowiekiem - mówi.

- Jestem rzeczywiście rozczarowana taką niemocą, która w którymś momencie w sztabie nastąpiła, odtwarzaniem utartych stereotypów w kampanii, takim brakiem świeżości - wymienia.

LGBT w kampanii wyborczej

Kwestie LGBT, które za sprawą Andrzeja Dudy stały się tematem numer jeden w kampanii, były sondowane przez jego sztab, jeszcze gdy szefową była Turczynowicz-Kieryłło, ale wtedy ich nie wykorzystano.

- Kwestia LGBT, oprócz kwestii związanych z aborcją, jest, można powiedzieć, takim tematem dyżurnym, który pojawia się w określonych sytuacjach. W momencie, kiedy ja byłam szefową kampanii, jedyna taka sytuacja była związana z problematyką adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Analizowaliśmy badania społeczne, jak wygląda akceptacja dla tego typu projektu - opowiada.

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło idzie o zakład, że strategia straszenia LGBT zakończy się klęską, bo ludzie potrzebują realnej, gospodarczej pomocy, a nie tylko sloganów.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pani Marlena 24 godziny na dobę będzie pacjentem słyszącym. Tylko ona i operujący lekarze wiedzą, w którym miejscu pod skórą został wszczepiony implant. Lekarze ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadzili pionierską operację. Mają powody do dumy.

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa rozpatrzył 9 grudnia wniosek Prokuratury Krajowej o areszt wobec Marcina Romanowskiego. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że sąd zastosował areszt wobec byłego wiceministra na okres trzech miesięcy. Zapowiedział odwołanie od tej decyzji sądu.

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Te wydarzenia pokazują, że Federacja Rosyjska ma ograniczone możliwości oddziaływania na kilku teatrach jednocześnie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do sytuacji w Syrii. Dodał, że z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa i interesów Polski widzi "wiele potencjalnych zagrożeń".

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Źródło:
TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Wielka szansa na pozyskanie nowych rynków kontra mordowanie europejskiego rolnictwa - takie argumenty pojawiają się w związku z umową o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami strefy wolnego handlu w Ameryce Południowej. Umowa została właśnie wynegocjowana przez Komisję Europejską i państwa tworzące znaną jako Mercosur. Negocjacje trwały ćwierć wieku. Ursula von der Leyen chciałaby ogłosić sukces na starcie swojej kolejnej kadencji na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej, ale może to nie być łatwe - spora część krajów Unii takiej umowy nie chce. Obawiają się zalania rynku tańszymi produktami rolnymi.

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie pomogły ani "szczere" przeprosiny w orędziu do narodu, ani nieważne głosowanie nad jego impeachmentem. Prezydent Korei Południowej Jun Suk-Yeol opuści swój urząd - tak zdecydowała jego partia. Opozycja naciska, by stało się to jak najszybciej i by prezydent, który w zeszłym tygodniu zszokował świat nagle wprowadzając stan wojenny, odpowiedział za swoje czyny.

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS