Duda, Trzaskowski i ryzyko, że Polska może opuścić Unię. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Ryzyko polexitu - wyniki sondażu
Ryzyko polexitu - wyniki sondażu
Fakty po południu TVN24
Ryzyko polexitu - wyniki sondażuFakty po południu TVN24

Osiem dni przed drugą turą wyborów kandydaci na prezydenta walczą o każdy głos. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski są w rozjazdach, na dziesiątkach spotkań z wyborcami, w pełnej mobilizacji. Ostatni sondaż prezydencki - badanie Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 - pokazuje, że wszystko może się zdarzyć. W sondażu padło także pytanie o to, czy wygrana któregoś z kandydatów niesie ze sobą ryzyko, że Polska opuści Unię Europejską.

Respondentom zadano następujące pytanie: "Wygrana którego z kandydatów niesie ryzyko, że Polska może opuścić Unię Europejską?".

Na Andrzeja Dudę wskazało 34 procent ankietowanych. Na Rafała Trzaskowskiego - 11 procent.

23 procent odpowiadających wybrało odpowiedź "obaj kandydaci tak samo". Odpowiedź "żaden z nich" wybrało 16 procent ankietowanych. Tyle samo - 16 procent - wskazało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Wygrana którego z kandydatów niesie ryzyko, że Polska może opuścić Unię Europejską?tvn24

Sondaż telefoniczny dla "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez Kantar w dniach 2-3 lipca na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 pełnoletnich osób.

W ciągu swojej pięcioletniej prezydentury Andrzej Duda nie raz atakował Unię Europejską w związku z konfliktem o praworządność. Dziś Andrzej Duda zapewnia, że będzie umacniał pozycję Polski w UE - jak mówił w Wałbrzychu - "jako państwa stowarzyszonego, ale narodowego".

- Pan prezydent chce tam naszej podmiotowej roli, a nie chce, żebyśmy tylko przyjmowali polecenia z Brukseli - mówi Patryk Jaki, eurodeputowany PiS.

- To koledzy i koleżanki Andrzeja Dudy negują miejsce Polski w Unii Europejskiej - stwierdził w czasie wiecu wyborczego przewodniczący PO Borys Budka.

Czytaj więcej: Sondaż prezydencki dla "Faktów" TVN i TVN24 z 2-3 lipca

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Autor: Marta Warchoł / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Jest wniosek o zgodę na przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. Wcześniej on sam w innej sprawie przyszedł w Sieradzu do prokuratury. Pytania do Ziobry w sprawie Pegasusa to jedno, pytania w sprawie Funduszu Sprawiedliwości to drugie. 

Czarne chmury nad Zbigniewem Ziobrą. "Procedura mobilizująca do przestrzegania prawa"

Czarne chmury nad Zbigniewem Ziobrą. "Procedura mobilizująca do przestrzegania prawa"

Źródło:
Fakty TVN

Alarmy przeciwrakietowe w Kijowie to codzienność. 7 listopada wstrzymał rozmowę w "Faktach po Faktach". W stolicy Ukrainy spadły z nieba na szczęście tylko odłamki, ale w Charkowie bomba spadła na blok mieszkalny. Ukraina potrzebuje wsparcia, żeby bronić się przed terrorem Putina. Wsparcie to nie tylko broń od Zachodu, ale także zagraniczni ochotnicy, którzy udają się na front.

Ochotnicy w Ukrainie nie boją się ryzykować życie. "Wolni ludzie powinni bronić ludzi, którzy próbują być wolni"

Ochotnicy w Ukrainie nie boją się ryzykować życie. "Wolni ludzie powinni bronić ludzi, którzy próbują być wolni"

Źródło:
Fakty TVN

Opowiedziana w "Uwadze!" TVN historia Emila nikogo nie zostawia obojętnym. 8-latek rok temu stracił mamę, a teraz choroba odbiera mu też tatę. Gdy taty zabraknie, Emil zostanie sam. Pan Mikołaj ma jedno marzenie: by w czasie, jaki mu pozostał, znaleźć synkowi kochającą rodzinę. 

Pan Mikołaj jest śmiertelnie chory i szuka rodziny zastępczej dla swojego syna. "Wierzę w dobro ludzi"

Pan Mikołaj jest śmiertelnie chory i szuka rodziny zastępczej dla swojego syna. "Wierzę w dobro ludzi"

Źródło:
Fakty TVN

Przeżyła 99 lat, a w ostatnich godzinach życia padła ofiarą złodziei, którzy ukradli jej ćwierć miliona złotych. W ciągu ostatnich trzech lat policjanci ujawnili prawie dziesięć tysięcy przestępstw wyłudzenia pieniędzy i kosztowności tak zwaną metodą na wnuczka czy na policjanta. Łupem przestępców padło ponad ćwierć miliarda złotych.

99-latka padła ofiarą telefonicznego oszustwa, straciła ćwierć miliona złotych. Niedługo później zmarła

99-latka padła ofiarą telefonicznego oszustwa, straciła ćwierć miliona złotych. Niedługo później zmarła

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To druga próba, ale tym razem ma być skuteczna. Kolejny raz posłowie będą głosować nad ustawą depenalizującą aborcję. Wieczorne głosowanie ma rozstrzygnąć, czy projekt trafi do dalszych prac w sejmowej komisji. Z tym nie powinno być problemów. Tym razem ustawa o depenalizacji ma szansę na uchwalenie, bo został zawarty kompromis z PSL. 

Część posłów PSL zmienia zdanie w sprawie depenalizacji aborcji. "Nasz konserwatyzm chyba jest trochę większy niż naszego elektoratu"

Część posłów PSL zmienia zdanie w sprawie depenalizacji aborcji. "Nasz konserwatyzm chyba jest trochę większy niż naszego elektoratu"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Uważam, że Donald Trump chce zakończenia wojny jak najszybciej. Jeżeli ucięcie pomocy Ukrainie przyspieszy zakończenie wojny na jakichkolwiek zasadach, to on jest gotów to zrobić - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Katarzyna Pisarska ze Szkoły Głównej Handlowej, która od kilku dni przebywa w Kijowie. W pewnym momencie ekspertka musiała przerwać swoje połączenie. Powodem była informacja o alarmie przeciwrakietowym, który uruchomiono w ukraińskiej stolicy.

"Przepraszam, właśnie słyszę alarm przeciwrakietowy". Przerwana rozmowa w "Faktach po Faktach"

"Przepraszam, właśnie słyszę alarm przeciwrakietowy". Przerwana rozmowa w "Faktach po Faktach"

Źródło:
TVN24

- Wszyscy mówimy o taktyce, ale po prostu ta kadencja prezydenta Joe Bidena była niedobra. Amerykanie oceniają politykę ostatnich czterech lat jako porażkę - powiedział w TVN24 profesor Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych w latach 2018-2020. Jednocześnie ocenił, że "Kamala Harris dobrze wypadła na to, co mogła zrobić".

Czaputowicz: Kamala Harris nie mogła zrobić z wody wina

Czaputowicz: Kamala Harris nie mogła zrobić z wody wina

Źródło:
TVN24

Co dalej z rządem Olafa Scholza? Po dymisji ministra finansów z FDP rządząca w Berlinie koalicja przestała istnieć. Opozycja chce przyspieszonych wyborów, i to jak najszybciej. Wątpliwości zdają się też nie mieć wyborcy i w sondażach wskazują jasno - czas na nowego kanclerza. W sondażach prowadzi CDU/CSU, ale raczej nie uzyska samodzielnej większości, a trudno powiedzieć, kto mógłby zostać ich koalicjantem.

Co po upadku rządzącej koalicji? Opozycja nalega na szybkie wybory, szef rządu ma inny plan

Co po upadku rządzącej koalicji? Opozycja nalega na szybkie wybory, szef rządu ma inny plan

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS