Koniec koszmaru zwierząt ze schroniska w Radysach. Czworonogi trafią do adopcji

05.07.2020 | Koniec koszmaru zwierząt ze schroniska w Radysach. Czworonogi trafią do adopcji
05.07.2020 | Koniec koszmaru zwierząt ze schroniska w Radysach. Czworonogi trafią do adopcji
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
05.07.2020 | Koniec koszmaru zwierząt ze schroniska w Radysach. Czworonogi trafią do adopcjiKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Wolontariusze uratowali ponad tysiąc psów ze schroniska w Radysach. Gdy policja weszła do jednego z największych w Polsce prywatnych schronisk, potwierdziły się szokujące informacje. Już niedługo czworonogi będzie można adoptować, przyjąć do domów i odmienić ich życie.

Psy nie dowierzają, że ludzie mogą zrobić tyle dobrego. Sami ludzie nie dowierzają, że jest ich tu aż tylu. - Śpimy pod namiotami, czasami pod gołym niebem i w samochodach. - Takiego spontanu od 15 lat, jak działam w "Pogotowiu dla zwierząt", nie widziałem - mówi Grzegorz Bielawski ze stowarzyszenia "Pogotowie dla zwierząt".

Uratowano ponad tysiąc psów

Czterystu wolontariuszy z całego kraju zjechało do Radys na Mazurach. Karmią, sprzątają i głaszczą. Bo tego wszystkiego przebywające tu psy dotąd nie miały.

- Dla mnie Radysy to był obóz koncentracyjny dla psów, tak to wygląda - mówi Bartosz Żukowski, aktor, wolontariusz Fundacji "Mikropsy".

W połowie czerwca czterech prokuratorów, czterdziestu policjantów i kilkudziesięciu aktywistów weszło do tego, jednego z największych w Polsce prywatnych schronisk. Akcję szykowali w tajemnicy od dawna, bo od dawna źle się tu działo.

- Tylko przez kilka miesięcy 2020 roku wyjechało stąd 3,5 tony martwych zwierząt - mówi Grzegorz Bielawski ze Stowarzyszenia "Pogotowie dla zwierząt".

W największej akcji w historii polskich organizacji prozwierzęcych udało się uratować ponad tysiąc psów.

Wzór na przyszłość

Olsztyńska prokuratura sprawdza, dlaczego w schronisku nie interweniowała inspekcja weterynaryjna. W areszcie jest już właściciel schroniska i jego syn, którzy od ponad stu gmin brali na utrzymanie zwierząt miliony złotych.

Jak mówił 19 czerwca Krzysztof Stodolny z Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, mężczyzna znęcał się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami nie lecząc ich, nie zapewniając właściwych warunków bytowych.

Organizacje prozwierzęce mówią, że ta akcja to wzór na przyszłość. - Nie pamiętam sytuacji, żeby organy ścigania tak współpracowały z organizacjami, jak to miało miejsce w Radysach. Ta akcja była tak doskonale skoordynowana i zorganizowana, że dzięki temu my tam teraz możemy być i wydawać te psy - mówi Katarzyna Śliwa-Łobacz z fundacji na rzecz ochrony zwierząt "Mondo Cane".

"Radysiaki" czekają na dom

Psy są nie byle jakie. Działacze organizacji mówią o nich: "radysiaki". Teraz zwierzęta szukają domów. Na pomoc ruszyły schroniska z całej Polski.

- Bardzo się cieszymy, że psy, które przeszły ogrom cierpienia, z tego piekła mają możliwość zacząć nowe życie - mówi Jarosław Florek ze schroniska "Ciapkowo" w Gdyni. Każdego dnia "radysiaki" rozjeżdżają się więc po kraju.

Teraz rękę wyciągają do nich specjaliści. - Są bardzo zarobaczone, mają dużo pcheł - opowiada Aleksandra Cukier ze schroniska dla bezdomnych zwierząt we Wrocławiu. - Trzeba je wyleczyć, zaszczepić i nauczyć nawet tego, jak chodzić na smyczy. Bo wcześniej świat oglądały tylko zza krat - dodaje.

Magdalena Migdał ze schroniska dla bezdomnych zwierząt "Na Paluchu" w Warszawie opowiada, że na miejscu, w Radysach niektóre ze zwierząt szczerzyły się na ludzi ze strachu. - Tutaj już do nas normalnie podchodzą - mówi.

Jeszcze tylko kwarantanna i ponad tysiąc "radysiaków" po przejściach będzie do wzięcia.

- W pewnym momencie te zwierzęta się przekonują, że człowiek jest fajny, człowiek fajnie drapie po brzuchu i człowiek też potrafi kochać, a nie tylko niszczyć - zachęca Magdalena Kordas z Fundacji "Mikropsy".

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS