"Nazywam się Trzaskowska". To kobiety zadecydują, kto zasiądzie w Pałacu Prezydenckim?

"Nazywam się Trzaskowska". To kobiety zadecydują, kto zasiądzie w Pałacu Prezydenckim?
"Nazywam się Trzaskowska". To kobiety zadecydują, kto zasiądzie w Pałacu Prezydenckim?
Aleksandra Kąkol | Fakty po południu
"Nazywam się Trzaskowska". To kobiety zadecydują, kto zasiądzie w Pałacu Prezydenckim?Aleksandra Kąkol | Fakty po południu

Ostatniej wyborczej prostej Rafał Trzaskowski nie pokonuje już sam, ale ramię w ramię z żoną. Małgorzata Trzaskowska nie chce dłużej milczeć i na każdym przystanku w kampanijnej trasie mówi coraz więcej i coraz śmielej. Agaty Kornhauser-Dudy w tej kampanii nie widać. Tymczasem z danych sondażowych wynika, że większość wyborców to kobiety, bo kobiety głosują częściej. Czy Małgorzata Trzaskowska przeważy szalę zwycięstwa na rzecz męża?

- Trzeba zwiększyć wynagrodzenia pielęgniarek, lekarzy i innych pracowników służby zdrowia - powiedziała Małgorzata Trzaskowska na wiecu męża.

Żona Rafała Trzaskowskiego angażuje się w jego kampanię, ale chce też działać sama. Jak na spotkaniu z częstochowskimi amazonkami, gdzie również mówiła o zdrowiu, a szczególnie o profilaktyce raka piersi.

- To jest próba obiecania kobietom, że ja będę innego rodzaju pierwszą damą, że ja będę aktywnie uczestniczyła i broniła kobiet, będę broniła naszej grupy, w przeciwieństwie do obecnej pierwszej damy - tak działanie żony Trzaskowskiego ocenia politolog Tomasz Płudowski.

Różne wizje pierwszej damy

Również inna wizja działań pierwszej damy jest tym, co dzieli Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego. - Ja jedyne, kogo się mogę czasami obawiać odrobinę, to Gosia. Natomiast pan prezydent obawia się po prostu prezesa - ocenił kandydat KO na prezydenta.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński kiedyś zachwalał Andrzeja Dudę, mówiąc, że jedną z jego zalet jest żona. Jednak Agata Kornhauser-Duda praktycznie milczała i w czasie poprzedniej kampanii prezydenckiej, i w trakcie upływającej kadencji męża, rzadko zabierając głos. - Z całym szacunkiem panie prezesie, ja się pana nie boję - powiedziała w trakcie poprzedniej kampanii.

Również podczas tej kampanii Agata Kornhauser-Duda jest niewidoczna, w przeciwieństwie do Małgorzaty Trzaskowskiej. - Rola małżonki, pierwszej damy, jest bardzo ważna w polityce. To nie jest rola decydująca, natomiast wyborcy, wybierając prezydenta, dokonują takiego psychologicznego "zakupu" pewnego pakietu, całości - tłumaczy Tomasz Płudowski.

- Nigdy się nie spodziewałem, że moja żona powie mi tak: "Rafał, musimy iść razem zmieniać Polskę". (...) Stroniła od polityki. My nawet w domu o polityce nie rozmawialiśmy - powiedział na wiecu Rafał Trzaskowski.

Wyborcy to w większości kobiety

Kiedy w czerwcu Małgorzata Trzaskowska założyła konto na Instagramie, w błyskawicznym tempie zyskała licznych obserwujących. Również dzięki prywatnym zdjęciom. W kilka godzin prześcignęła liczbę obserwujących oficjalny profil na Instagramie pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Małgorzata Trzaskowska chce to wykorzystać. - Chcę, żeby nasz głos był słyszalny, bo w nas, kobietach, jest moc - powiedziała na wiecu męża.

- Została taką trochę kobietą z sąsiedztwa. Przez to, że pani Agata Duda jest troszeczkę wyniesiona i widać, że jest taka dumna, blada i się nie odzywa - skomentował Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku.

Wizerunek "kobiety z sąsiedztwa" może się Trzaskowskim opłacić. W pierwszej turze kobiety najchętniej głosowały na Andrzeja Dudę, ale przekonać można jeszcze te, które poparły Szymona Hołownię. Szczególnie, że to kobiety nieco chętniej w ogóle idą do lokalu wyborczego. Według danych sondażowych frekwencja wśród kobiet 28 czerwca wyniosła 67,1 procent, a wśród mężczyzn - 56,7 procent.

- To może być ta kampania, gdzie kobiety mogą przeważyć. Zawsze, jeżeli mówimy o wyborach prezydenckich w Polsce, to albo żona przysparza, najczęściej przysparza, głosów, albo jest neutralna - zwraca uwagę Mirosław Oczkoś.

Może się okazać, że to będą pierwsze wybory, kiedy to kobiety zadecydują, kto zamieszka w Pałacu Prezydenckim.

Autor: Aleksandra Kąkol / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Mamy XXI wiek, a Polska od 20 lat jest w Unii Europejskiej. Dostęp do wiedzy nie powinien być problemem. A jednak - Polska jest na ostatnim miejscu w rankingu krajów pod względem użycia antykoncepcji. Różnice są znaczące, a wytłumaczenie jedno - brak systemowej edukacji.

Antykoncepcji w Polsce używa co druga młoda osoba. To daje nam ostatnie miejsce w europejskim rankingu

Antykoncepcji w Polsce używa co druga młoda osoba. To daje nam ostatnie miejsce w europejskim rankingu

Źródło:
Fakty TVN

Jest przedsiębiorcą i mieszka w Nowym Mieście nad Pilicą koło Grójca. Pan Witold Wójcik dwa lata temu niósł pomoc ukraińskim kobietom i dzieciom. Przyjął ich pod swój dach. Teraz pomaga powodzianom ze Stronia Śląskiego.

Dwa lata temu przyjął pod swój dach 80 uchodźczyń z dziećmi. Teraz pomaga powodzianom

Dwa lata temu przyjął pod swój dach 80 uchodźczyń z dziećmi. Teraz pomaga powodzianom

Źródło:
Fakty TVN

Coraz więcej osób w Polsce choruje na raka skóry. Co roku w Polsce diagnozuje się około czterech tysięcy nowych przypadków. Częstość zachorowania na czerniaka wzrasta znacznie szybciej niż innych nowotworów. Powinniśmy zdecydowanie unikać ostrego słońca, stosować kremy z filtrem i badać każdą, nawet najmniejszą zmianę na skórze.

Pani Justyna walczy z czerniakiem. Ostatnią dla niej szansą jest leczenie za granicą. Trwa zbiórka

Pani Justyna walczy z czerniakiem. Ostatnią dla niej szansą jest leczenie za granicą. Trwa zbiórka

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dwie ustawy, dwie próby reformy Trybunału Konstytucyjnego, zostały - zdaje się - całkowicie przekreślone przez prezydenta. Na pewno zablokowane. Andrzej Duda mówi o groźbie chaosu ustrojowego i kieruje je do Trybunału Julii Przyłębskiej. To oznacza, że ich los jest praktycznie przesądzony. Koalicja rządząca przyznaje, że ze zmianami trzeba poczekać do ewentualnej zmiany w Pałacu Prezydenckim.

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musimy uporządkować system prawny, bez prezydenta tego nie zrobimy - mówił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Mówił, że mimo "blokowania zmian" przez Andrzeja Dudę rząd "robi wszystko, co jest możliwe". - Nie jest to metoda na przeczekanie. Przygotowane są ustawy, projekt zmiany konstytucji. To nie jest tak, że my siedzimy, czekamy - zaznaczył gość "Faktów po Faktach".

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Źródło:
TVN24

- Ocena jest jednoznaczna, negatywna, jeśli chodzi o okres wydawania wiz w 2018-2023 roku - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes NIK Marian Banaś, odnosząc się do raportu Izby na temat afery wizowej. Dokument ma zostać zaprezentowany w czwartek.

Szef NIK o aferze wizowej: ocena jednoznaczna, negatywna

Szef NIK o aferze wizowej: ocena jednoznaczna, negatywna

Źródło:
TVN24

Dwa huragany z rzędu - to może wywrócić do góry nogami każdą kampanię. Na polityczny efekt huraganów Helene i Miltona liczą przede wszystkim republikanie i atakują administrację Joe Bidena. Niektóre zarzuty są jawnie nieprawdziwe, a jednak niosą się w mediach społecznościowych. W ostatnich dniach nawet sam prezydent Biden uznał, że trzeba się do nich odnieść i je odkłamać.

Mnożą się fake newsy dotyczące huraganów w USA. Donald Trump wykorzystuje katastrofę politycznie

Mnożą się fake newsy dotyczące huraganów w USA. Donald Trump wykorzystuje katastrofę politycznie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Chiny podbijają stawkę w nasilającej się wojnie handlowej z Unią Europejską - tak pisze między innymi portal Politico. Pekin nakłada bowiem cła na luksusową europejską brandy - wkrótce po tym, jak Bruksela poparła cła na chińskie samochody elektryczne. Chińska decyzja uderza głównie we Francję. Właśnie Paryż najmocniej oskarżał chiński sektor pojazdów elektrycznych o korzystanie z praktyk, które dają mu niesprawiedliwą przewagę nad producentami europejskimi.

Wojna handlowa między Chinami a Europą nabiera rozpędu. Pekin nałożył cło na brandy, ale "chodzi o samochody"

Wojna handlowa między Chinami a Europą nabiera rozpędu. Pekin nałożył cło na brandy, ale "chodzi o samochody"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W wojnie w Strefie Gazy zginęło ponad 40 tysięcy Palestyńczyków, jak podaje kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia. Wiele dzieci straciło całe rodziny. To właśnie zwykli ludzie, którzy żyją w nieludzkich warunkach, ponoszą ciężar tej wojny. Sytuacja humanitarna jest katastrofalna. Palestyńczycy cierpią nie tylko z powodu chorób i obrażeń odniesionych na skutek ostrzałów. Wielu z nich mierzy się ze stanami lękowymi czy zespołem stresu pourazowego.

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS