Kandydaci walczą o głosy szerokiego grona wyborców. Który z nich byłby bardziej niezależny?

04.07.2020 | Kandydaci walczą o głosy szerokiego grona wyborców. Który z nich byłby bardziej niezależny?
04.07.2020 | Kandydaci walczą o głosy szerokiego grona wyborców. Który z nich byłby bardziej niezależny?
Arleta Zalewska | Fakty TVN
Arleta Zalewska | Fakty TVN04.07.2020 | Kandydaci walczą o głosy szerokiego grona wyborców. Który z nich byłby bardziej niezależny?

Polsce jest potrzebny silny i niezależny prezydent, jak przekonuje Rafał Trzaskowski. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zapewnia, że jego szefem są wyborcy. Premier Mateusz Morawiecki, który jest zaangażowany w kampanię Andrzeja Dudy, podkreśla, że Rafał Trzaskowski wciąż jest wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej.

Kampanijnie gorąca sobota. - Dajmy szansę panu prezydentowi, dajmy szansę na kolejne pięć lat, żeby Polska była dalej Polską - przekonywał premier Mateusz Morawiecki. - Liczy się każdy głos. Nie było takich wyborów po 1989 roku, które byłyby tak nieoczywiste w swym rozstrzygnięciu - stwierdził przewodniczący PO Borys Budka.

Ten etap wyścigu, który kandydaci rozpoczęli 28 czerwca, po pierwszej turze głosowania, to walka o głosy innych wyborców niż wyborcy swoich partii. Sprowadza się to do wyścigu o tytuł prezydenta niezależnego. Ponad połowa wyborców potrzebnych do wygrania wyborów to więcej niż liczba wyborców PiS i liczba wyborców Koalicji Obywatelskiej.

- To nas różni, że pan prezydent, którego tutaj nie ma, ma tylko jednego szefa, a ja mam szefa, który liczy miliony - powtarza Rafał Trzaskowski, mówiąc o wyborach. Kandydat największej opozycyjnej partii przekonuje, że on od własnej partii się dystansuje, a jego kancelaria będzie złożona z osób bezpartyjnych. To wyraźny ukłon w stronę wyborców Szymona Hołowni.

W odpowiedzi premier Mateusz Morawiecki powtarza, że Rafał Trzaskowski jest obecny we władzach Platformy Obywatelskiej. - Jest wiceprzewodniczącym - podkreśla. - Co z tego, że Andrzej Duda pięć lat temu rzucił legitymacją partyjną? Czy ktokolwiek w Polsce ma wątpliwości, kto kieruje Andrzejem Dudą? - pyta retorycznie przewodniczący PO Borys Budka.

Sondaż. Kto będzie bardziej niezależnym prezydentem?

W najnowszym sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 zadaliśmy respondentom następujące pytanie: "Kto, w przypadku wygranej w wyborach, będzie według Pana(i) bardziej niezależnym prezydentem?".

Respondenci jako bardziej niezależnego na urzędzie prezydenta wskazali Rafała Trzaskowskiego. Odpowiedź tę wybrało 45 procent ankietowanych. Andrzeja Dudę wskazało 34 procent biorących udział w sondażu.

21 procent pytanych wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Pytanie o niezależność - wyniki sondażu
Pytanie o niezależność - wyniki sondażuArleta Zalewska | Fakty TVN

Sondaż telefoniczny dla "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez Kantar w dniach 2-3 lipca na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 pełnoletnich osób.

Czytaj więcej: Sondaż prezydencki dla "Faktów" TVN i TVN24 z 2-3 lipca

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS