Butli z tlenem brakuje nawet na czarnym rynku. "Szukamy zapasów, ale na próżno. Nie ma już nadziei"


W szpitalach w Indiach nie ma miejsc dla chorych, brakuje lekarzy i sprzętu. Tylko w niedzielę potwierdzono tam ponad 350 tysięcy nowych zakażeń. Zakażeni koronawirusem pacjenci nierzadko umierają z powodu braku tlenu. Do Indii płynie międzynarodowe wsparcie.

Na obrzeżach Delhi wolontariusze próbowali jak najszybciej podać tlen kobiecie, która z trudem łapała oddech - ta scena została nagrana, jednak podobne rozgrywają się w całym kraju. Każdego dnia mieszkańcy Indii umierają, czekając na przyjęcie do szpitali.

- Mój mąż zmarł z powodu braku tlenu. Powiedzieli, że jego serce się zatrzymało. Jak ponad 20 osób może umrzeć w ten sam sposób w tym samym czasie? - powiedziała dziennikarzom jedna z kobiet na ulicy.

Indie toną pod ciężarem nowych infekcji. Od kilku dni liczba nowych zakażeń odnotowywanych w ciągu doby przekracza trzysta tysięcy. W ciągu niespełna tygodnia w Indiach potwierdzono ponad dwa miliony nowych przypadków. Może być jeszcze gorzej, bo laboratoria są tak przeciążone, że na wynik testu trzeba czekać nawet kilka dni.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

- Druga fala uderzyła jak tsunami. Nadeszła nagle. Potrzebujemy wszystkiego: tlenu, łóżek, wszystkiego - powiedział dziennikarzom D. S. Rana, lekarz z Delhi.

Nieprzytomne osoby leżą w samochodach i rikszach. Wszyscy powinni trafić do szpitali, gdzie otrzymaliby specjalistyczną pomoc, ale w wielu placówkach nie ma już wolnych łóżek, brakuje nawet noszy.

Nie tylko brak miejsc dla chorych jest problemem. Dziś tlen w Indiach jest na wagę złota.

- Mamy blisko dwudziestu pacjentów covidowych. Około 10-12 z nich wymaga stałego dostępu do tlenu. Łącznie w placówce mamy 60 pacjentów. Natychmiast potrzebujemy tlenu. Włóczymy się, szukając zapasów, ale na próżno. Nie ma już nadziei - stwierdził Sharat, lekarz z Delhi.

Zdesperowane rodziny robią, co mogą, by uratować swoich bliskich. Na czarnym rynku toczy się walka o koncentratory tlenu i butle tlenowe. W ostatnich dniach ich ceny dramatycznie wzrosły. Do niedawna za taką butlę trzeba było zapłacić równowartość około 300 złotych. Dziś nawet dziesięć razy więcej.

- Mój ojciec ma 70 lat. Wczoraj w nocy kupiłem na czarnym rynku butlę z tlenem. Dziś jest już pusta. Przyszedłem sprawdzić, czy są tu wolne łóżka, ale nie ma ani miejsc, ani tlenu. Butli z tlenem brakuje już nawet na czarnym rynku - opisuje D. K. Sharma, mieszkaniec Delhi.

Pomoc międzynarodowa dla Indii

Polski rząd ewakuował z Indii polskiego dyplomatę ciężko chorego na COVID-19. Samolot wylądował w niedzielę na Lotnisku Chopina. Mężczyzna, jego ciężarna żona i czworo dzieci zostali przewiezieni do szpitali. Ewakuację zorganizowano w ciągu 48 godzin.

- Do polskiej placówki samolotem, który zabrał chorego wraz z rodziną, dotarły koncentratory tlenu i dodatkowy sprzęt, który może być potrzebny w ambasadzie. Już niektóre z tych koncentratorów zostały użyczone innym placówkom, które też mają podobne potrzeby - oświadczył szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Do Indii płynie międzynarodowe wsparcie. Pomoc obiecały Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Wielka Brytania, która już wysłała część niezbędnych środków.

- Wysyłamy pomoc w postaci ponad sześciuset urządzeń: respiratorów i koncentratorów tlenu. Naszym celem jest zapewnienie Indiom pomocy, jakiej potrzebują w tej trudnej chwili, którą obserwujemy na tych niepokojących zdjęciach - oświadczył Dominic Raab, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

Najtrudniejsza sytuacja jest w stolicy kraju, dlatego władze Delhi podjęły decyzję o przedłużeniu lockdownu do 3 maja. Krematoria w mieście pracują całą dobę, na cmentarzach zaczyna brakować miejsc. Dziś w Delhi co cztery minuty umiera osoba zakażona koronawirusem.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kary nałożone na Polskę przez unijne trybunały za czasów rządu PiS to ogromne sumy. Łącznie kary za Izbę Dyscyplinarną przekroczyły 557 milionów euro, za konflikt z Czechami o Turów - ponad 68 milionów. Razem to niemal 2 miliardy 700 milionów złotych. Jednak sama zmiana władzy nie zatrzymała licznika, bo niektóre sprawy wciąż nie są zamknięte.

Polska wciąż musi płacić setki milionów euro unijnych kar. "To jest efekt 8 lat PiS w Ministerstwie Sprawiedliwości"

Polska wciąż musi płacić setki milionów euro unijnych kar. "To jest efekt 8 lat PiS w Ministerstwie Sprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

W czwartek w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory parlamentarne. Sondaże wskazują, że rządzący krajem od 14 lat torysi oddadzą władzę Partii Pracy. Eksperci oceniają, że to będzie spektakularna poraża partii Rishiego Sunaka.

Sondaże wieszczą dotkliwą porażkę po 14 latach u władzy. "Ludzie mają dość kłamstw i niekompetencji "

Sondaże wieszczą dotkliwą porażkę po 14 latach u władzy. "Ludzie mają dość kłamstw i niekompetencji "

Źródło:
Fakty TVN

Radnym małopolskiego sejmiku po raz kolejny nie udało się wybrać nowego marszałka województwa. Choć PiS ma w sejmiku większość, to kandydatura rekomendowanego przez władze partii Łukasza Kmity znów przepadła. Pat w Małopolsce każe też pytać, co z potęgą prezesa Jarosława Kaczyńskiego i czy jego przywództwo jest w poważnym kryzysie?

Kryzys w małopolskim sejmiku narasta. Czy to wpłynie na przywództwo Jarosława Kaczyńskiego w PiS?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci obarczają winą poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Pan Romanowski nie radzi sobie psychicznie z tą sytuacją - stwierdził w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski. W ten sposób odniósł się do sprawy byłego wiceszefa Ministerstwa Sprawiedliwości Marcina Romanowskiego i poparcia przez sejmową komisję regulaminową wniosku prokuratury o odebranie mu immunitetu. Przewodniczący klubu Polska 2050 Mirosław Suchoń mówił, że środowe posiedzenie komisji regulaminowej i informacja prokuratury w sprawie Romanowskiego były "druzgocące".

"Informacja o wielkim bezprawiu za czasów PiS i Zbigniewa Ziobry"

"Informacja o wielkim bezprawiu za czasów PiS i Zbigniewa Ziobry"

Źródło:
TVN24, PAP

- Piotr W., czyli generalny wykonawca ośrodka, który budowała Fundacja Profeto, opowiedział nam o ustawionym konkursie z Funduszu Sprawiedliwości - relacjonowała w "Faktach po Faktach" Maria Pankowska z OKO.press, dodając, że wcześniej można było to podejrzewać. Według Sebastiana Klauzińskiego z nowych ustaleń wyłania się obraz Funduszu, który służył "do tego, żeby wspierać swoich". - A chyba taką perłą w koronie tego była właśnie Fundacja Profeto - podkreślił.

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

Źródło:
TVN24

- Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał, "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

Zakazać Koranu, zamknąć granice, rozpisać referendum w sprawie obecności w Unii Europejskiej - to najbardziej ekstremalne pomysły zwycięzcy holenderskich wyborów parlamentarnych. Teraz wiemy, że Geert Wilders zapewne ich nie zrealizuje, bo kontrowersyjny polityk musiał usunąć się w cień. Nowy premier zapewnia, że Wilders nie będzie sterował jego gabinetem z tylnego siedzenia. To jednak niejedyne zastrzeżenie, które się pojawia wokół nowego rządu.

223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"

223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska należy do coraz węższego grona państw, które formalnie nie uznają związków osób tej samej płci. Zawieranie związków partnerskich umożliwiła od 1 lipca Łotwa. Pierwsza para, która zdecydowała się na ten krok, mówi krótko: "jesteśmy razem od lat, więc ma to dla nas głównie wymiar praktyczny".

Łotwa wprowadza związki partnerskie. "W oczach rządu zostaniemy wreszcie dostrzeżeni"

Łotwa wprowadza związki partnerskie. "W oczach rządu zostaniemy wreszcie dostrzeżeni"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Pozostaje nam się tylko modlić" - to słowa rdzennych Amerykanów na widok migrantów, którzy dostają się na terytorium Stanów Zjednoczonych i przy okazji - na ich ziemie. Mówią o sobie, że są ludem pustyni, który mieszka tam od tysięcy lat i teraz mierzą się z problemem, którego nigdy wcześniej nie zaznali. Materiał telewizji CNN.

Plemię rdzennych Amerykanów mierzy się z nielegalną migracją. "Ma to na nas ogromny wpływ"

Plemię rdzennych Amerykanów mierzy się z nielegalną migracją. "Ma to na nas ogromny wpływ"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS