W całej Polsce brakuje trumien, na pogrzeb można czekać tygodniami. "Nie było takich sytuacji"

26.04.2021 | W całej Polsce brakuje trumien, na pogrzeb można czekać tygodniami
26.04.2021 | W całej Polsce brakuje trumien, na pogrzeb można czekać tygodniami
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
26.04.2021 | W całej Polsce brakuje trumien, na pogrzeb można czekać tygodniamiMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Z opublikowanych w poniedziałek przez Główny Urząd Statystyczny danych wynika, że w pierwszym kwartale tego roku zmarło aż o 31 tysięcy osób więcej niż w pierwszym kwartale roku 2020. Wysoka śmiertelność w Polsce spowodowała, że na pogrzeby trzeba czekać czasami tygodniami, a producenci trumien nie nadążają z produkcją.

Ci, którzy w szpitalu odchodzą na zawsze, jeśli są w stanie, ostatnie słowa przekazują medykom. Każdego dnia na każdym oddziale, na każdej zmianie, jest wyznaczony lekarz, który musi przekazać złe wieści rodzinie. Czasami to jest kilka takich rozmów dziennie.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

- Przedstawiamy się, skąd dzwonimy, wiedzą, która jest godzina, i jeszcze zanim powiemy, o co chodzi, to już słychać: nie, nie, proszę mi tego nie mówić, tylko proszę nie mówić tego - opisuje Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Łodzi.

Nawet jeśli do ostatniej chwili towarzyszy im uścisk dłoni lekarza, pielęgniarki lub ratownika, to ci, którzy przegrywają z COVID-19, odchodzą w samotności. Bez pożegnania.

Rodzina nie może wejść do prosektorium, by rozpoznać ciało. Najczęściej musi wystarczyć zrobione w kostnicy zdjęcie.

- Musimy upewnić rodzinę, że w trumnie jest na pewno ta osoba bliska. Oni z całą tą sytuacją zostają dalej, oni mogą żyć w niepewności, czy na pewno tam jest ten ich bliski, kiedy oni nie widzieli go w szpitalu, od momentu zabrania przez pogotowie czy dowiezienia do szpitala - opisuje Adam Ragiel z Polskiego Centrum Szkolnictwa Funeralnego.

Producenci trumien nie nadążają z produkcją

Nowo utworzone aleje na polskich cmentarzach COVID-19 zapełnia błyskawicznie. Nekropolie w największych miastach od początku roku powiększyły się nawet o jedną czwartą.

Czas oczekiwania na pochówek jest różny w różnych miejscowościach. Obecnie to minimum tydzień. Najczęściej około 10 dni. Maksymalnie nawet do trzech tygodni.

- Od momentu, kiedy nastąpiła pandemia, nie było sytuacji, żeby było takie spiętrzenie osób zmarłych - przyznaje Grzegorz Janczak, dyrektor Miejskiego Zakładu Pogrzebowego w Pabianicach.

W produkujących trumny stolarniach brakuje rąk do pracy i materiałów. Nawet największy producent trumien w Polsce, a zarazem jeden z największych w Europie, nie nadąża z zamówieniami. Te przyjęte dziś jest w stanie wykonać za prawie trzy miesiące.

- Hurtownie zawsze mają magazyny pełne, tak żeby mogły szybko obsłużyć zakłady pogrzebowe. W tej chwili magazyny hurtowników są puste, ponieważ od wielu miesięcy borykamy się z dużo większym zapotrzebowaniem na trumny, aniżeli producenci są w stanie wyprodukować - tłumaczy Tomasz Kilarski, producent trumien.

Z opublikowanych w poniedziałek przez Główny Urząd Statystyczny danych wynika, że w pierwszym kwartale tego roku zmarło aż o 31 tysięcy osób więcej niż w pierwszym kwartale roku 2020. 70 procent nadmiarowych zgonów w 2020 roku dotyczyło osób zakażonych koronawirusem.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS