W całej Polsce brakuje trumien, na pogrzeb można czekać tygodniami. "Nie było takich sytuacji"

26.04.2021 | W całej Polsce brakuje trumien, na pogrzeb można czekać tygodniami
26.04.2021 | W całej Polsce brakuje trumien, na pogrzeb można czekać tygodniami
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
26.04.2021 | W całej Polsce brakuje trumien, na pogrzeb można czekać tygodniamiMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Z opublikowanych w poniedziałek przez Główny Urząd Statystyczny danych wynika, że w pierwszym kwartale tego roku zmarło aż o 31 tysięcy osób więcej niż w pierwszym kwartale roku 2020. Wysoka śmiertelność w Polsce spowodowała, że na pogrzeby trzeba czekać czasami tygodniami, a producenci trumien nie nadążają z produkcją.

Ci, którzy w szpitalu odchodzą na zawsze, jeśli są w stanie, ostatnie słowa przekazują medykom. Każdego dnia na każdym oddziale, na każdej zmianie, jest wyznaczony lekarz, który musi przekazać złe wieści rodzinie. Czasami to jest kilka takich rozmów dziennie.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

- Przedstawiamy się, skąd dzwonimy, wiedzą, która jest godzina, i jeszcze zanim powiemy, o co chodzi, to już słychać: nie, nie, proszę mi tego nie mówić, tylko proszę nie mówić tego - opisuje Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Łodzi.

Nawet jeśli do ostatniej chwili towarzyszy im uścisk dłoni lekarza, pielęgniarki lub ratownika, to ci, którzy przegrywają z COVID-19, odchodzą w samotności. Bez pożegnania.

Rodzina nie może wejść do prosektorium, by rozpoznać ciało. Najczęściej musi wystarczyć zrobione w kostnicy zdjęcie.

- Musimy upewnić rodzinę, że w trumnie jest na pewno ta osoba bliska. Oni z całą tą sytuacją zostają dalej, oni mogą żyć w niepewności, czy na pewno tam jest ten ich bliski, kiedy oni nie widzieli go w szpitalu, od momentu zabrania przez pogotowie czy dowiezienia do szpitala - opisuje Adam Ragiel z Polskiego Centrum Szkolnictwa Funeralnego.

Producenci trumien nie nadążają z produkcją

Nowo utworzone aleje na polskich cmentarzach COVID-19 zapełnia błyskawicznie. Nekropolie w największych miastach od początku roku powiększyły się nawet o jedną czwartą.

Czas oczekiwania na pochówek jest różny w różnych miejscowościach. Obecnie to minimum tydzień. Najczęściej około 10 dni. Maksymalnie nawet do trzech tygodni.

- Od momentu, kiedy nastąpiła pandemia, nie było sytuacji, żeby było takie spiętrzenie osób zmarłych - przyznaje Grzegorz Janczak, dyrektor Miejskiego Zakładu Pogrzebowego w Pabianicach.

W produkujących trumny stolarniach brakuje rąk do pracy i materiałów. Nawet największy producent trumien w Polsce, a zarazem jeden z największych w Europie, nie nadąża z zamówieniami. Te przyjęte dziś jest w stanie wykonać za prawie trzy miesiące.

- Hurtownie zawsze mają magazyny pełne, tak żeby mogły szybko obsłużyć zakłady pogrzebowe. W tej chwili magazyny hurtowników są puste, ponieważ od wielu miesięcy borykamy się z dużo większym zapotrzebowaniem na trumny, aniżeli producenci są w stanie wyprodukować - tłumaczy Tomasz Kilarski, producent trumien.

Z opublikowanych w poniedziałek przez Główny Urząd Statystyczny danych wynika, że w pierwszym kwartale tego roku zmarło aż o 31 tysięcy osób więcej niż w pierwszym kwartale roku 2020. 70 procent nadmiarowych zgonów w 2020 roku dotyczyło osób zakażonych koronawirusem.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Polskie góry nie są najwyższe na świecie, ale mogą być też niebezpieczne - dla dorosłych, a już na pewno dla najmłodszych. Siedmioletnia dziewczynka spadła z sześciu metrów podczas wspinaczki na Świnicę. Na szczęście dotarli do niej ratownicy. Teraz apelują, byśmy wędrując z dziećmi, byli naprawdę rozsądni wybierając trasę.

Dzieci na trudnych szklakach w Tatrach. Naczelnik TOPR apeluje do rodziców

Dzieci na trudnych szklakach w Tatrach. Naczelnik TOPR apeluje do rodziców

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli nic się nie zmieni, to prawdopodobnie co piąty z nas na jakimś etapie życie usłyszy diagnozę: nowotwór. Co roku w całej Unii Europejskiej słyszy ją ponad dwa i pół miliona osób. Ale wcześnie wykryty to nie jest wyrok. Dlatego lekarze zachęcają do badań.

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych.  "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych. "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS