Ortopedzi, neurolodzy, pediatrzy leczą pacjentów z COVID-19. "Codziennie spotykamy się ze śmiercią"

26.04.2021 | Ortopedzi, neurolodzy, pediatrzy leczą pacjentów z COVID-19. "Codziennie spotykamy się ze śmiercią"
26.04.2021 | Ortopedzi, neurolodzy, pediatrzy leczą pacjentów z COVID-19. "Codziennie spotykamy się ze śmiercią"
Renata Kijowska | Fakty TVN
26.04.2021 | Ortopedzi, neurolodzy, pediatrzy leczą pacjentów z COVID-19. "Codziennie spotykamy się ze śmiercią"Renata Kijowska | Fakty TVN

Do walki z COVID-19 stają obok lekarzy chorób zakaźnych także położne, ortopedzi i lekarze stażyści. Niektórzy przyznają, że się bali. Warunki pracy sprawiają, że czasami wśród medyków dochodzi do omdleń.

- Rozwiązujemy kwestie złamania, urazu, niestabilności stawu. Tutaj musieliśmy zajmować się chorym całościowo - mówi Mateusz Gąciarz, ortopeda w szpitalu MSWiA w Krakowie, który zajmuje się także pacjentami z COVID-19.

Ambicją stała się nie liczba nowatorskich operacji, a poprawa stanu pacjenta, najlepiej bez użycia respiratora. To wymagało "przebranżowienia się" i doszkolenia.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W szpitalu covidowym MSWiA w Krakowie każdy oddział leczy pacjentów z koronawirusem, są w tym gronie także położne. - Pojawiła się na przykład mama karmiąca na oddziale, to wiadomo, że oczy mi się zaświeciły i od razu z chęcią z jakąś poradą laktacyjną do niej biegłam - opowiada położna Agnieszka Posieczek. Chciałaby, jak przedtem, witać życie. - Codziennie spotykamy się ze śmiercią, często są to trudne emocje - przyznaje.

Stażystka Maria Czarnobilska powinna zdobywać doświadczenie jako pediatra, nie zakaźnik. Docenia jednak, że walka na covidowym froncie wiele ją nauczyła.

- Bałam się. Weszłam na oddział i potem, gdy już się przebierałam, wychodziłam, to zastanawiałam się, czy odkaziłam dobrze ręce, czy nie przyniosę tego wirusa. Teraz nie myślę w kategoriach, że się zakażę - przyznaje dr Czarnobilska. - Wielu pacjentów ma ten obraz intensywnej terapii i to powoduje, że się napędza. Trzeba wtedy spokojnie porozmawiać z pacjentem - opowiada.

"Zdarzają się przypadki omdleń"

Lekarze robią wszystko, żeby się ułożyło. Także w szpitalu covidowym w Szczecinie. Nawet jeśli to oznacza, że mdleją ze zmęczenia, bo leczą COVID-19 i operują jednocześnie. - Nastawienie złamania wymaga i siły, i sprytu, i czasami te zabiegi trwają długo - opisuje dr Dariusz Kozerawski, lekarz w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie. - Zdarzają się przypadki omdleń wśród zespołu operacyjnego - dodaje.

Muszą się trzymać także neurolodzy. Zwykły szpital nie przyjmie pacjenta zakażonego koronawirusem, który jednocześnie przechodzi udar. - Z reguły są to pacjenci bardzo ciężcy, pacjenci, którzy trafiają do nas bardzo późno, z licznymi chorobami współistniejącymi - mówi Małgorzata Niekrasz, lekarka w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie.

Dlatego wszyscy lekarze apelują, by chorzy nie czekali ze zgłaszaniem się do szpitali.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS