Ortopedzi, neurolodzy, pediatrzy leczą pacjentów z COVID-19. "Codziennie spotykamy się ze śmiercią"

26.04.2021 | Ortopedzi, neurolodzy, pediatrzy leczą pacjentów z COVID-19. "Codziennie spotykamy się ze śmiercią"
26.04.2021 | Ortopedzi, neurolodzy, pediatrzy leczą pacjentów z COVID-19. "Codziennie spotykamy się ze śmiercią"
Renata Kijowska | Fakty TVN
26.04.2021 | Ortopedzi, neurolodzy, pediatrzy leczą pacjentów z COVID-19. "Codziennie spotykamy się ze śmiercią"Renata Kijowska | Fakty TVN

Do walki z COVID-19 stają obok lekarzy chorób zakaźnych także położne, ortopedzi i lekarze stażyści. Niektórzy przyznają, że się bali. Warunki pracy sprawiają, że czasami wśród medyków dochodzi do omdleń.

- Rozwiązujemy kwestie złamania, urazu, niestabilności stawu. Tutaj musieliśmy zajmować się chorym całościowo - mówi Mateusz Gąciarz, ortopeda w szpitalu MSWiA w Krakowie, który zajmuje się także pacjentami z COVID-19.

Ambicją stała się nie liczba nowatorskich operacji, a poprawa stanu pacjenta, najlepiej bez użycia respiratora. To wymagało "przebranżowienia się" i doszkolenia.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W szpitalu covidowym MSWiA w Krakowie każdy oddział leczy pacjentów z koronawirusem, są w tym gronie także położne. - Pojawiła się na przykład mama karmiąca na oddziale, to wiadomo, że oczy mi się zaświeciły i od razu z chęcią z jakąś poradą laktacyjną do niej biegłam - opowiada położna Agnieszka Posieczek. Chciałaby, jak przedtem, witać życie. - Codziennie spotykamy się ze śmiercią, często są to trudne emocje - przyznaje.

Stażystka Maria Czarnobilska powinna zdobywać doświadczenie jako pediatra, nie zakaźnik. Docenia jednak, że walka na covidowym froncie wiele ją nauczyła.

- Bałam się. Weszłam na oddział i potem, gdy już się przebierałam, wychodziłam, to zastanawiałam się, czy odkaziłam dobrze ręce, czy nie przyniosę tego wirusa. Teraz nie myślę w kategoriach, że się zakażę - przyznaje dr Czarnobilska. - Wielu pacjentów ma ten obraz intensywnej terapii i to powoduje, że się napędza. Trzeba wtedy spokojnie porozmawiać z pacjentem - opowiada.

"Zdarzają się przypadki omdleń"

Lekarze robią wszystko, żeby się ułożyło. Także w szpitalu covidowym w Szczecinie. Nawet jeśli to oznacza, że mdleją ze zmęczenia, bo leczą COVID-19 i operują jednocześnie. - Nastawienie złamania wymaga i siły, i sprytu, i czasami te zabiegi trwają długo - opisuje dr Dariusz Kozerawski, lekarz w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie. - Zdarzają się przypadki omdleń wśród zespołu operacyjnego - dodaje.

Muszą się trzymać także neurolodzy. Zwykły szpital nie przyjmie pacjenta zakażonego koronawirusem, który jednocześnie przechodzi udar. - Z reguły są to pacjenci bardzo ciężcy, pacjenci, którzy trafiają do nas bardzo późno, z licznymi chorobami współistniejącymi - mówi Małgorzata Niekrasz, lekarka w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie.

Dlatego wszyscy lekarze apelują, by chorzy nie czekali ze zgłaszaniem się do szpitali.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS