Ortopedzi, neurolodzy, pediatrzy leczą pacjentów z COVID-19. "Codziennie spotykamy się ze śmiercią"

26.04.2021 | Ortopedzi, neurolodzy, pediatrzy leczą pacjentów z COVID-19. "Codziennie spotykamy się ze śmiercią"
26.04.2021 | Ortopedzi, neurolodzy, pediatrzy leczą pacjentów z COVID-19. "Codziennie spotykamy się ze śmiercią"
Renata Kijowska | Fakty TVN
26.04.2021 | Ortopedzi, neurolodzy, pediatrzy leczą pacjentów z COVID-19. "Codziennie spotykamy się ze śmiercią"Renata Kijowska | Fakty TVN

Do walki z COVID-19 stają obok lekarzy chorób zakaźnych także położne, ortopedzi i lekarze stażyści. Niektórzy przyznają, że się bali. Warunki pracy sprawiają, że czasami wśród medyków dochodzi do omdleń.

- Rozwiązujemy kwestie złamania, urazu, niestabilności stawu. Tutaj musieliśmy zajmować się chorym całościowo - mówi Mateusz Gąciarz, ortopeda w szpitalu MSWiA w Krakowie, który zajmuje się także pacjentami z COVID-19.

Ambicją stała się nie liczba nowatorskich operacji, a poprawa stanu pacjenta, najlepiej bez użycia respiratora. To wymagało "przebranżowienia się" i doszkolenia.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W szpitalu covidowym MSWiA w Krakowie każdy oddział leczy pacjentów z koronawirusem, są w tym gronie także położne. - Pojawiła się na przykład mama karmiąca na oddziale, to wiadomo, że oczy mi się zaświeciły i od razu z chęcią z jakąś poradą laktacyjną do niej biegłam - opowiada położna Agnieszka Posieczek. Chciałaby, jak przedtem, witać życie. - Codziennie spotykamy się ze śmiercią, często są to trudne emocje - przyznaje.

Stażystka Maria Czarnobilska powinna zdobywać doświadczenie jako pediatra, nie zakaźnik. Docenia jednak, że walka na covidowym froncie wiele ją nauczyła.

- Bałam się. Weszłam na oddział i potem, gdy już się przebierałam, wychodziłam, to zastanawiałam się, czy odkaziłam dobrze ręce, czy nie przyniosę tego wirusa. Teraz nie myślę w kategoriach, że się zakażę - przyznaje dr Czarnobilska. - Wielu pacjentów ma ten obraz intensywnej terapii i to powoduje, że się napędza. Trzeba wtedy spokojnie porozmawiać z pacjentem - opowiada.

"Zdarzają się przypadki omdleń"

Lekarze robią wszystko, żeby się ułożyło. Także w szpitalu covidowym w Szczecinie. Nawet jeśli to oznacza, że mdleją ze zmęczenia, bo leczą COVID-19 i operują jednocześnie. - Nastawienie złamania wymaga i siły, i sprytu, i czasami te zabiegi trwają długo - opisuje dr Dariusz Kozerawski, lekarz w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie. - Zdarzają się przypadki omdleń wśród zespołu operacyjnego - dodaje.

Muszą się trzymać także neurolodzy. Zwykły szpital nie przyjmie pacjenta zakażonego koronawirusem, który jednocześnie przechodzi udar. - Z reguły są to pacjenci bardzo ciężcy, pacjenci, którzy trafiają do nas bardzo późno, z licznymi chorobami współistniejącymi - mówi Małgorzata Niekrasz, lekarka w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie.

Dlatego wszyscy lekarze apelują, by chorzy nie czekali ze zgłaszaniem się do szpitali.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie

Pozostałe wiadomości

Ponad miesiąc temu Adam Bodnar wysłał do Krajowego Biura Wyborczego zawiadomienie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Pieniądze, które miały w założeniu pomagać ofiarom przestępstw, miały być przeznaczone na kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości. Teraz podobne zawiadomienie wysyła ministra klimatu, a chodzi o miliony z Funduszu Leśnego.

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

- To jest chyba jasne dla każdego obywatela i też dla tego rządu, że działania związane z Pegasusem były w latach, kiedy władzę sprawowało PiS. To nie jest pierwsza taka sprawa w trybunale, gdzie obecny rząd odpowiada, w sensie formalnym, za działania poprzedniego - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram. Odniosła się do kwestii pytań do polskich władz, jakie sformułował Europejski Trybunał Praw Człowieka, który zbada stosowanie Pegasusa w Polsce.

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

Źródło:
TVN24

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS