Producenci opakowań zapłacą za ich utylizację? Samorządowcy chcą zmian

25.04.2021 | Producenci opakowań zapłacą za ich utylizację? Samorządowcy chcą zmian
25.04.2021 | Producenci opakowań zapłacą za ich utylizację? Samorządowcy chcą zmian
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
25.04.2021 | Producenci opakowań zapłacą za ich utylizację? Samorządowcy chcą zmianDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Wiele polskich miast zmienia metody naliczania opłaty za wywóz śmieci, a to wiąże się z podwyżkami w niemal całym kraju. Samorządowcy apelują, by te koszty podzielić i by za utylizację opakowań płacili też producenci.

Ceny za wywóz śmieci poszły w górę i to prawie w całym kraju. W Szczecinie - podobnie jak w Warszawie - oplata za wywóz śmieci naliczana jest od ilości zużytej wody. Do niedawna mieszkańcy płacili 7,50 złotych za każdy zużyty metr sześcienny wody, teraz płacą prawie 9 złotych. W stolicy wprowadzone od kwietnia podwyżki są wyjątkowo odczuwalne. Rekordziści płacą nawet kilkaset procent więcej. Do marca za wywóz śmieci miesięcznie płacono ryczałtowo, czyli 65 złotych za mieszkanie i 94 złotych za dom. Teraz opłata jest uzależniona od ilości wody. Trzyosobowa rodzina średnio co miesiąc za śmieci musi zapłacić ponad 150 złotych.

- To jest jedyna metoda, w której mieszkaniec ma możliwość wpływu na to, jaką kwotę zapłaci. Oczywiście nie przez to, że produkuje mniej śmieci, ale przez to, że zużywa mniej wody - uważa Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Podobne rozwiązanie wprowadzono w wielu podwarszawskich gminach. Samorządy tłumaczą, że po wprowadzeniu segregacji odpadów koszy odbioru śmieci wzrosły.

Producenci też zapłacą?

Do wyboru były też inne metody naliczania opłat: od powierzchni mieszkania, od gospodarstwa czy od liczby osób zamieszkujących dany lokal. Ale pojawiały się problemy z uczciwością mieszkańców.

- Wiele apartamentów na wynajem to są apartamenty, gdzie zgłoszona jest jedna osoba, podczas gdy obieg osób, które tam przebywają jest bardzo duży - wyjaśnia wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Unia Metropolii Polskich - zrzeszająca główne miasta - apeluje do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zmianę przepisów. Samorządowcy domagają się "wprowadzenia Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta". Chodzi między o to, by producenci towarów też dokładali się do opłat za wywóz śmieci. - W Polsce za tonę plastiku, którą wprowadza producent na rynek, płaci 60 eurocentów. W Austrii, w Czechach, we wszystkich krajach Unii Europejskiej producent płaci kilkaset euro - podkreśla Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.

- Ten projekt związany z rozszerzoną odpowiedzialnością producenta czeka na wpis do wykazu prac Rady Ministrów - odpowiada Aleksander Brzózka z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Według resortu klimatu nowe przepisy nakładające opłaty na producentów mają wejść w życie już w przyszłym roku.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS