"O tym, czy na obowiązywanie w Polsce prawa unijnego będzie ban, zdecyduje Krystyna Pawłowicz"

25.04.2021 | "O tym, czy na obowiązywanie w Polsce prawa unijnego będzie ban, zdecyduje Krystyna Pawłowicz"
25.04.2021 | "O tym, czy na obowiązywanie w Polsce prawa unijnego będzie ban, zdecyduje Krystyna Pawłowicz"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
25.04.2021 | "O tym, czy na obowiązywanie w Polsce prawa unijnego będzie ban, zdecyduje Krystyna Pawłowicz"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Krystyna Pawłowicz ma być przewodniczącą składu sędziowskiego Trybunału Konstytucyjnego, który w środę ma orzec, czy Polska powinna respektować postanowienia o środkach tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. Krystyna Pawłowicz jako posłanka Prawa i Sprawiedliwości w swoich wypowiedziach podkreślała, że wejście Polski do Unii Europejskiej było bezprawne, a unijną flagę nazywała "szmatą".

W środę 28 kwietnia o godzinie 13 w Trybunale Konstytucyjnym kierowanym przez Julię Przyłębską ma odbyć się rozprawa o "obowiązku państwa członkowskiego UE polegającym na wykonywaniu środków tymczasowych odnoszących się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów władzy sądowniczej tego państwa". Przewodniczącą składu orzekającego będzie sędzia Krystyna Pawłowicz, była posłanka PiS.

Krystyna Pawłowicz, zanim została sędzią Trybunału Konstytucyjnego, była aktywną posłanką Prawa i Sprawiedliwości.

Pawłowicz jako posłanka PiS nie tylko jednoznacznie opowiadała się przeciwko polskiej obecności w Unii Europejskiej, ale też nazywała unijną flagę "szmatą" i chciała, żeby zniknęła z budynku Sejmu.

"Ja osobiście w ogóle nie akceptuję naszego członkostwa w UE, o czym prezes Kaczyński wie, i co zaaprobował. Traktat akcesyjny narusza naszą konstytucję, a wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie był polityczny. (...) Jestem z gruntu przeciwna Unii. Czekam i modlę się, żeby to się po prostu samo rozwaliło" - powiedziała w 2013 roku Pawłowicz w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Z uwagi na wypowiedzi Krystyny Pawłowicz Rzecznik Praw Obywatelskich domagał się wyłączenia jej ze składu orzekającego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie dotyczącej kompetencji TSUE.

- Wszyscy musimy sobie uświadomić, że tak zwana reforma sądownictwa doprowadziła do tego, że o tym, czy na obowiązywanie w Polsce prawa unijnego będzie ban, zdecyduje Krystyna Pawłowicz - zwraca uwagę prof. Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

- Rządzący sobie wyobrażają, że mogą pozostać w Unii, a jednocześnie nie stosować się do prawa europejskiego za pomocą właśnie orzeczeń polskiego Trybunału Konstytucyjnego - ocenia Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Sprawa Izby Dyscyplinarnej SN

Trybunał Konstytucyjny, który obecnie kierowany jest przez Julię Przyłębską, ma orzec o tym, czy sędziowie TSUE mieli prawo czasowo zablokować działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Trybunał ma sprawdzić, czy taka decyzja nie narusza polskiej konstytucji.

- Konstytucja nie może być poniżej prawa wspólnotowego. Jeżeli by tak było, to byśmy nie mieli suwerenności - przekonuje Michał Wójcik, członek Rady Ministrów i poseł Solidarnej Polski.

Profesor Marcin Matczak zwraca jednak uwagę, że konstytucja "zawsze była najważniejsza". - Nie było żadnej sprzeczności w tym, co jest w konstytucji, a co jest w prawie unijnym. Dopiero kiedy Prawo i Sprawiedliwość zaczęło rządzić, to się okazało, że jest jakaś sprzeczność - dodaje Matczak.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich zgłoszenie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego to polityczna decyzja, która ma odblokować pracę Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

- To może oznaczać, że Trybunał powie: "zaraz, drogi Trybunale (Sprawiedliwości Unii Europejskiej - przyp.red.), zgodnie z naszą konstytucją wy nie macie prawa nakazywać nam żadnych środków tymczasowych - mówił Adam Bodnar.

W składzie orzekającym w tej sprawie znalazł się też inny były poseł PiS - Stanisław Piotrowicz.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Trybunał Konstytucyjny

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS