Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na czwartek 26 listopada

W czwartek na ogół pogodnie, choć miejscami zachmurzenie duże. Po południu na Pomorzu przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowo-zachodni.

Problemy z dostawami tlenu medycznego

Zaczyna brakować tlenu i to nie tylko w szpitalach, ale też w sklepach medycznych. Okazuje się, że pojemniki z tlenem ludzie zakupują na własną rękę. Lekarze przestrzegają jednak, by nie nie używać profesjonalnego sprzętu samodzielnie, a w razie pojawienia się poważnych duszności wezwać pogotowie.

Zakażanej kobiecie odmówiono przyjęcia do szpitala. Sprawę wyjaśnia NFZ

Zakażona koronawirusem kobieta z trudem łapała oddech, jej stan się pogarszał. Na karetkę czekała osiem godzin. Personel medyczny jednak nie przyjechał do pacjentki, więc do szpitala trafiła własnym samochodem. 39-latka przed placówką wraz z partnerem czekała kolejne trzy godziny, ale lekarka z Wołowa nie chciała jej przyjąć - tak wynika z relacji partnera kobiety. Teraz sprawę wyjaśnia dolnośląski NFZ i dyrekcja szpitala.

Przybywa dzieci z pocovidowym zespołem zapalnym. Lekarze biją na alarm

Niebezpieczny zespół pocovidowy - lekarze chorobę określają skrótem PIMS: pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny tymczasowo związany z zakażeniem SARS-CoV-2. Choroba coraz częściej pojawia się u dzieci. Tylko do jednego krakowskiego szpitala w ostatnim czasie z tym powikłaniem trafiło dziesięcioro dzieci. Czym ta choroba się objawia i co powinno zwrócić uwagę rodziców?

Najwięcej zgonów od początku epidemii. W ciągu ostatniej doby zmarły 674 osoby

Hamulec awaryjny zadziałał, ale daleko nam do strefy komfortu - mówił w środę na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Trudno mówić o poprawie sytuacji, gdy resort zdrowia przekazał, że w ciągu ostatniej doby zmarły 674 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Ministerstwo Zdrowia w środę poinformowało także o 15362 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Przeprowadzono ponad 48 tysięcy testów.

"Szczepionka będzie na pewno bezpieczna"

Na świecie cały czas trwa walka z COVID-19. W wielu krajach wracają obostrzenia. Jednocześnie pojawia się coraz więcej informacji dotyczących szczepionek. - Szczepionka będzie na pewno bezpieczna i na pewno będzie skuteczna - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych z Uczelni Łazarskiego. - Jest nadzieja, że szczepionka będzie na trzy lata działała - dodał profesor Krzysztof Simon z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Łodzi. - Będą takie przypadki, które, nawet mimo szczepień, mogą przechodzić (COVID-19 - przyp. red.) jako ciężką chorobę - stwierdziła profesor Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, wirusolog.

Jak wygląda praca na oddziałach covidowych? Medycy sami nagrali te filmy

To wyjątkowa relacja z pierwszej linii frontu walki z pandemią COVID-19 - wyjątkowa, bo przygotowali ją ci, którzy na tej pierwszej linii walczą. Pracownicy medyczni opowiedzieli o swoich doświadczeniach i problemach, o pacjentach, których uratowali, i o tych, którzy odeszli. Zdjęcia i rozmowy nagrali pracownicy medyczni z czterech szpitali.

Wielu Polaków żyje w skrajnej biedzie. Raport "Szlachetnej Paczki"

Mają pięć, czasem dziesięć złotych dziennie na przeżycie - nie tylko na jedzenie. W skrajnym ubóstwie żyje półtora miliona Polaków. A będzie więcej. W pandemii tracą pracę i możliwości zarobku. "Raport o biedzie" pomoże, by Szlachetne Paczki trafiły do najbardziej potrzebujących.

Prognoza pogody na środę 25 listopada

W kraju będzie pogodnie. Temperatura wyniesie od 4 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Szczepionki najpierw dla wybranych grup. Minister ujawnia plany

Najpierw seniorzy, pracownicy medyczni i służby mundurowe, potem, w miarę dostępności, wszyscy Polacy, ale tylko dobrowolnie. Taki harmonogram szczepień na COVID-19 przedstawił minister zdrowia Adam Niedzielski. Pierwsze szczepionki mają do Polski trafić w grudniu, a pierwsze szczepienia mają się rozpocząć w styczniu. Tymczasem na świecie przybywa podmiotów, które ogłaszają, że zakończyły prace nad szczepionką na COVID-19. Firmy konkurują nie tylko w kwestii skuteczności, ale także w łatwości przechowywania i transportu szczepionki.

Różne formy strajków kobiet. Większość Polaków je popiera i chodzi już nie tylko o aborcję

W Warszawie w formie demonstracji przed gmachem MEN, w Gliwicach w formie spontanicznego spaceru, we Wrocławiu na rowerach, w Bolesławcu w samochodach - tak właśnie wyglądają strajki kobiet. Polki i Polacy wciąż są oburzeni wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który niemal całkowicie zakazuje aborcji. Ostatnio protesty dotyczą także brutalności policji. Popiera je niemal 60 procent Polaków ankietowanych przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24.

Polska grozi UE wetem dla budżetu. "Polexit absolutnym absurdem"

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau jednoznacznie stwierdził, że polexit jest "absolutnym absurdem". Najwyraźniej zgadzają się z tym Polacy, bo w najnowszym sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN 24 blisko 90 procent ankietowanych popiera członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Jednocześnie prawie połowa badanych uważa, że polityka rządu może doprowadzić od wyjścia Polski z UE. Rząd, zwłaszcza minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, sprzeciwia się wprowadzeniu mechanizmu powiązania wypłat z funduszy unijnych do oceny praworządności państwa członkowskiego. Polska i Węgry grożą wetem dla wieloletnich rama finansowych UE na lata 2021-2027.

Spada liczba nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2, ale liczba zgonów wciąż jest wysoka

W poniedziałek 15002, a we wtorek 10139 nowych przypadków zakażenia koronawirusem wykryto w Polsce - według tego, co podaje Ministerstwo Zdrowia. Wciąż wysoka jest liczba zgonów osób zakażonych. We wtorek odnotowano śmierć 540 osób, które zakaziły się koronawirusem. Ponadto rząd podał, że 22 tysiące przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce nie zostały wcześniej zsumowane.

Fotoreporterka zatrzymana podczas protestu przed MEN. Jest reakcja RPO

Fotoreporterka Agata Grzybowska wykonywała swoje dziennikarskie obowiązki i okazywała legitymację prasową. Pomimo tego policja wepchnęła ją do radiowozu, przewiozła na komisariat i postawiła zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza. Prezes Press Club Polska złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez policjantów. Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się wyjaśnień od komendanta stołecznego policji.

Retoryka podobna do polskiej, inne kwestie sporne. Co dzieli Brukselę i Budapeszt?

Polska i Węgry to dwa kraje, które najbardziej ścierają się z resztą Unii Europejskiej. Pola sporu to przestrzeganie zasad praworządności czy podejście do praw mniejszości. Ale czym innym straszy swoich wyborców Fidesz, czym innym Zjednoczona Prawica. Choć Warszawa i Budapeszt ostro spierają się z Brukselą, to natura tych sporów często jest całkiem inna. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"To jest nokaut dla klientów i śmierć dla branży turystycznej"

Jak pandemia COVID-19 wpłynie na turystykę i podróżowanie? - Przyszły rok będzie jeszcze rokiem bardzo trudnym dla branży, będzie jeszcze sporo rynków zamkniętych - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Sebastian Mikosz, wiceprezes IATA. - Myślę, że to powoli będzie wracało do normy, ale wydaje mi się, że Polacy najpierw zaczną od kierunków europejskich - ocenił Michał Cessanis z National Geographic i "Dzień Dobry TVN". - To się wyprostuje, ale nikt nie jest w stanie podać dokładnej daty kiedy to nastąpi, ale i Barcelona będzie znów zatłoczona, i Rzym będzie pełen turystów - dodał Jakub Porada, dziennikarz i podróżnik. - Mamy nadzieje, że uda dokonać pewnych zmian w podjętych decyzjach, tak żeby zapewnić ochronę, i żeby zminimalizować negatywne skutki dla branży - powiedział Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki.