Najnowsze

Najnowsze

"Wzniecono w Parlamencie Europejskim niepotrzebny pożar, który nie wiadomo, jak ugasić"

Co powinna zrobić Polska w sprawie budżetu UE na posiedzeniu Rady Europejskiej 10-11 grudnia? - Przedstawiciel nas wszystkich Polaków w Radzie Europejskiej powinien powiedzieć, że na pewno będzie przestrzegać prawa (...) i zagłosować za tym budżetem i funduszem odbudowy - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS eurodeputowana PO Róża Thun. - Niestety, po lipcowym szczycie, które było bardzo dobrym uzgodnieniem między 27 państwami Unii Europejskiej, wzniecono w Parlamencie Europejskim niepotrzebny pożar, który nie wiadomo, jak ugasić - powiedział drugi gość programu, eurodeputowany PiS Bogdan Rzońca. - Interes Polski nie może być wbrew zasadom i interesowi Unii Europejskiej - ocenił eurodeputowany SLD Bogusław Liberadzki, który podkreślił, że mechanizm praworządności został wspomniany także w ustaleniach z lipcowego szczytu UE.

Polska i Węgry podtrzymują twarde stanowisko. "Zdrada, gigantyczny błąd i głupota"

Premierzy Polski i Węgier zadeklarowali, że chcą porozumienia z pozostałymi państwami członkowskimi w sprawie budżetu, ale weto wciąż jest na stole. Wieloletnie ramy finansowe, czyli budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027, musi też zatwierdzić Parlament Europejski, a w nim trudno szukać sojuszników polskiego rządu. Parlament Holandii chce, żeby pozwać Polskę przed Trybunałem Sprawiedliwości UE za uchybianie obowiązkom traktatowym.

Andrzej Duda miał interweniować w sprawie stoków narciarskich

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że prezydent Andrzej Duda osobiście zadzwonił, żeby rząd nie zamykał stoków narciarskich z powodu pandemii. Opozycja zastanawia się, czemu głowa państwa równie silnie nie interesuje się innymi problemami, z jakimi mamy obecnie do czynienia.

Prognoza pogody na środę 2 grudnia

W środę pogodnie i zimno, miejscami przejściowy wzrost zachmurzenia. Temperatura maksymalna od -1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie, Podlasiu oraz w Małopolsce i na Górnym Śląsku do 3 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. Wiatr wschodni i południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, okresami silniejszy.

Policjanci wkroczyli na teren Politechniki Warszawskiej. Rektor domaga się wyjaśnień

Autonomia naruszona, choć gwarantowana przez Konstytucję RP. Rektor Politechniki Warszawskiej chce od Komendanta Stołecznego Policji wyjaśnień dotyczących wkroczenia funkcjonariuszy na teren uczelni podczas sobotniego protestu Strajku Kobiet. - Takich aktów nie notowaliśmy od dekad - napisał w oświadczeniu rektor. Rzecznik KSP tłumaczy, że akcja była dynamiczna, a funkcjonariusze nie wiedzieli gdzie weszli.

Jest decyzja wojewody w sprawie zamku w Puszczy Noteckiej

Starosta wydał pozwolenie na budowę z naruszeniem prawa, ale to nie zablokuje inwestycji w samym sercu Puszczy Noteckiej, na obszarze Natura 2000. Mimo szeregu kontrowersji i zastrzeżeń, śledztwa CBA i poznańskiej prokuratury, budowa będzie kontynuowana. Wojewoda wielkopolski uznał ważność zgody na budowę zamku w Stobnicy – poinformował w poniedziałek Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

"Dni Alaksandra Łukaszenki są policzone"

Na Białorusi od wyborów prezydenckich z 9 sierpnia dochodzi regularnie do demonstracji przeciwko sfałszowaniu ich wyników. Mimo brutalności służb, walka obywateli wciąż trwa. - Widać, że korzenie i geneza tego buntu jest dużo głębsza niż wcześniej się wydawało. To jest bunt wynikający z totalnego zmęczenia 26-letnimi rządami Alaksandra Łukaszenki - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Kacewicz z telewizji Biełsat. - Białorusi już się nie boją i chcą zakończyć tą walkę, i wygrać w tej walce - stwierdził Aleś Zarembiuk, szef Fundacji Dom Białoruski w Polsce. - Wyobrażenia Białorusinów o jakie państwo walczą są zupełnie różne (...) na pewno chodzi o wolność i szeroko rozumianą demokrację - powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie, dyrektor Instytutu Strategie 2050. - Ludzie zrozumieli, że Łukaszenka jest absolutnym balastem, obciążeniem, który nie pozwala ich krajowi się normalnie rozwijać - dodał korespondent "Faktów" TVN
 Andrzej Zaucha.

Kolejki i tłok na stokach. Minister zapowiada kontrole

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5733 nowych zakażeniach koronawirusem. To prawie czterokrotnie mniej niż dwa tygodnie temu, ale nie oznacza to znoszenia obostrzeń. Nie ma mowy ani o zmianie terminu ferii, ani o ich wydłużeniu. Minister zdrowia uprzedza, że jeśli wyciągi narciarskie miałyby działać tak, jak w miniony weekend, to będzie rekomendował ich zamknięcie.

Rada Przedsiębiorczości przeciw groźbie zawetowania unijnego budżetu

Stanowisko reprezentowane przez rząd w sprawie unijnego budżetu jest sprzeczne z polską racją stanu - to fragment apelu Rady Przedsiębiorczości, która zrzesza największe polskie organizacje gospodarcze. Ich prezesi wzywają premiera, by nie wetował budżetu Unii Europejskiej, na którym - ich zdaniem - to Polska korzysta najbardziej.

Co z tegoroczną wizytą duszpasterską? "O formie decyduje biskup diecezjalny"

Nie ma wspólnego stanowiska polskiego Kościoła w sprawie tegorocznych wizyt duszpasterskich. W niektórych parafiach zostały one odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie. - O formie decyduje każdy biskup diecezjalny, a decyzja ta zależy od sytuacji epidemiologicznej panującej na danym terenie - informuje rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak.