Najnowsze

Najnowsze

Kaszubska parafia uczciła tablicą wizytę premiera

Można sobie wyobrazić, jak trudna do opisania była wdzięczność proboszcza za udział premiera we mszy i wizytę na plebanii kościoła w Łebczu na Kaszubach. Każdy teraz może przeczytać kościelną tablicę pamiątkową. Jednych bawi, innych zawstydza lub irytuje.

Prognoza pogody na niedzielę 22 listopada

Na Podkarpaciu będzie pogodnie. Poza tym mogą wystąpić przelotne opady deszczu, a na Wybrzeżu po południu możliwe są lokalne burze. Temperatura wyniesie od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 10 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr dość silny, południowo-zachodni.

"Ja nie wiem, jakie diabły przy tym kręciły". Ardanowski krytykuje otoczenie Jarosława Kaczyńskiego

Jan Krzysztof Ardanowski mówi, że jest zadowolony po rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim na temat "piątki dla zwierząt". Według byłego ministra rolnictwa prezes PiS nie został zapoznany z konsekwencjami, jakie ustawa o ochronie zwierząt miałaby dla polskiego rolnictwa. Winą obarczył ludzi z otoczenia Jarosława Kaczyńskiego. Opozycja ocenia, że Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił prezesa PiS jako osobę nieświadomą sytuacji w kraju i konsekwencji swoich czynów.

Rodzina i znajomi przyszli odebrać 17-letniego Janka z prokuratury. Interweniowała policja

17-letni Janek Radziwon został zatrzymany w czwartek pod Sądem Okręgowym w Warszawie, gdzie odbywała się demonstracja solidarności z aktywistką zatrzymaną 26 października na Placu Trzech Krzyży podczas strajku kobiet. Janek Radziwon usłyszał zarzut naruszenia nietykalności funkcjonariusza, za co grozi do 3 lat więzienia. Nastolatek nie przyznał się i odmówił składania wyjaśnień. W piątek został zwolniony. Przed prokuraturą przywitali go rodzina i znajomi. Jego ojciec usłyszał od funkcjonariuszy, że sam uczestniczy w nielegalnym zgromadzeniu. Ponadto policja wystawiła mu mandat, bo jego samochód przekroczył dozwolony czas postoju.

Wątpliwości wokół działań policji. Opozycja domaga się wyciągnięcia konsekwencji

Po działaniach policji podczas środowego strajku kobiet w Warszawie Koalicja Obywatelska nie tylko chce odwołania Jarosława Kaczyńskiego z funkcji wicepremiera odpowiedzialnego za bezpieczeństwo, ale też wnioskuje o dymisję komendanta stołecznego policji. Największe oburzenie i kontrowersje budzą działania nieumundurowanych funkcjonariuszy z pałkami teleskopowymi. Jeden z nich kilkakrotnie uderzył tym narzędziem demonstrujących.

Liczba nowych zakażeń wciąż to ponad 24 tysiące. W szpitalach nie widać poprawy

W trzech województwach mają zostać przeprowadzone badania przesiewowe w kierunku wykrycia osób, które były zakażone koronawirusem SARS-CoV-2. Prace nad organizacją tego przedsięwzięcia trwają. Liczba zajętych covidowych łóżek w szpitalach od kilku dni utrzymuje się na podobnym, wysokim poziomie. W sobotę Ministerstwo Zdrowia odnotowało 24213 nowych zakażeń koronawirusem oraz 574 zgony osób zakażonych.

"Sto dni solidarności". Rząd przedstawił plany dotyczące restrykcji

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że przed nami "sto dni solidarności", po których w Polsce może pojawić szczepionka na COVID-19. Pierwsze dawki mają do nas trafić 18 stycznia. Już od przyszłej soboty wszystkie sklepy w centrach handlowych, a nie tylko spożywcze, drogerie i apteki, znów będą mogły być otwarte.

"Mieliśmy już doświadczenie, jak PiS-owski rząd kupuje i dystrybuuje szczepionki"

Komisja Europejska i polski rząd już myślą o kupowaniu i dystrybucji szczepionki na COVID-19. - Liczę na to, że ta szczepionka będzie jak najszybciej dostępna, ale powiem szczerze, że najbardziej boję się tego, że jest ogólna zapaść w ochronie zdrowia - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Katarzyna Lubnauer, posłanka Koalicji Obywatelskiej. - Ważne jest, żeby zachować w przestrzeni publicznej spokój, umiar i mobilizację społeczną - stwierdził drugi gość programu, prof. Aleksander Bobko, filozof, były senator PiS. - Mieliśmy już doświadczenie, jak PiS-owski rząd kupuje i dystrybuuje szczepionki. Myślę o szczepionkach na grypę. To była, delikatnie mówiąc, porażka - przypomniał trzeci gość, Andrzej Rozenek, poseł Lewicy.

"Najlepsza lekcja WOS". 17-latek na "dołku" słyszał protestujący tłum

17-latek zatrzymany po proteście - przed Sądem Okręgowym w Warszawie - całą dobę spędził na komendzie. Rodzice Janka o zatrzymaniu ich syna dowiedzieli się od jego kolegów. 17-letni chłopak miał naruszyć nietykalność funkcjonariusza. 14-letni Maciek miał namawiać do udziału w zgromadzeniu. Do niego też przyszła policja.

Tajniacy na strajku kobiet. Nieumundurowany policjant użył gazu wobec posłanki

W Warszawie, na środowym strajku kobiet, pojawili się mężczyźni w maskach i z pałkami teleskopowymi w rękach. Okazało się, że są to policjanci. Ponadto funkcjonariusze używali wobec protestujących gazu łzawiącego. Posłanka Lewicy Magdalena Biejat została potraktowana takim środkiem przez nieumundurowanego policjanta. Opozycja postanowiła złożyć wniosek o wotum nieufności wobec wicepremiera odpowiedzialnego za bezpieczeństwo - Jarosława Kaczyńskiego.

Jarosław Pinkas podał się do dymisji. Powód: stan zdrowia

Główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas podał się do dymisji - oficjalnie z powodu złego stanu zdrowia. Poseł PO Cezary Tomczyk odejście Jarosława Pinkasa z Państwowej Inspekcji Sanitarnej nazwał "chyba pierwszą pozytywną wiadomością od początku pandemii". W ciągu ostatnich miesięcy dyrektorzy szkół narzekali, że nie mogą się do sanepidu dodzwonić, a pewien 19-latek wykazał różnice między danymi o epidemii podawanymi przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne a danymi zbiorczymi podawanymi przez Ministerstwo Zdrowia. W niektórych miastach sanepidowi pomagają urzędnicy i pracownicy instytucji miejskich.

Prognoza pogody na sobotę 21 listopada

W sobotę pogodnie, tylko na północy kraju stopniowy wzrost zachmurzenia do dużego, a na Wybrzeżu i Pomorzu słabe opady deszczu lub mżawki do 1-5 mm. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na wschodzie i południu do 6 stopni Celsjusza na zachodzie i Pomorzu. Wiatr południowo-zachodni i zachodni, słaby i umiarkowany, na zachodzie i północy okresami dość silny, w porywach osiągający prędkość do 50-70 km/h.

Fundacja z Suwałk organizuje zbiórkę produktów, niezbędnych dla chorych w szpitalu

Pacjenci, którzy w ciężkim stanie przywożeni są na tak zwane oddziały covidowe trafiają do nich tak jak stoją. Kiedy walka toczy się o każdy oddech, nikt nie myśli o wzięciu szczoteczki do zębów czy dodatkowej pary ubrań. Jednak pacjenci w szpitalu spędzają wiele dni z dala od rodzin i wtedy okazuje się, że potrzebne są podstawowe rzeczy. W Suwałkach trwa zbiórka takich produktów.

500 dni oczekiwania na przeszczep. "Otchłań" zwraca uwagę na ten problem

W Polsce na przeszczep narządów dzieci czekają średnio ponad 500 dni, jak alarmują transplantolodzy jest to za długi okres czasu. W Hiszpanii ten okres jest nawet cztery razy krótszy. W Polsce najdłużej czeka się na nowe serce i płuca. "Otchłań" to kampania społeczna, która ma zwrócić uwagę na problem transplantacji w pediatrii. Pomysłodawca jest Fundacja "Serce Anielki"

Jedyna taka amreykańska jednostka w Europie. Uroczystość w Poznaniu

W piątek odbyła się inauguracja działalności wysuniętego dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA z siedzibą w Poznaniu. W uroczystości wzięli udział między innymi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i ambasador stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. Korpus ma być centrum koordynacyjnym amerykańskich wojsk lądowych na wschodniej flance NATO. To kolejny krok pogłębiający polsko-amerykańską współprace wojskową.

Od "radzimy sobie dobrze" do "skala nas przerosła". Rząd ma nowy plan

Pandemia poturbowała system opieki zdrowotnej - przyznaje wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski i przedstawia planu odbudowy systemu ochrony zdrowia. Polska na tle innych krajów zalicza się do najwyższego poziomu transmisji wirusa w społeczności. Ministerstwo Zdrowa poinformowało w piątek o 22464 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmarło 626 osób, u których wcześniej potwierdzono infekcję SARS-CoV-2.

Wątpliwości wokół działań policji podczas protestów

W związku z protestami w ostatnich dniach w Warszawie pojawiają się pytania o działania funkcjonariuszy. Chodzi między innymi o środowy Strajk Kobiet w trakcie którego kamery TVN24 zarejestrowały sytuację, gdy w tłumie doszło do przepychanek. Do akcji wkroczyli zamaskowani mężczyźni z pałkami teleskopowymi i gazem łzawiącym. Część z nich miała odblaskowe opaski z napisem "policja" na ramieniu, ale nie wszyscy. Wątpliwości pojawiają się także wokół czwartkowej demonstracji przed siedzibą Sądu Okręgowego w Warszawie, która była wyrazem solidarności z aktywistką zatrzymaną 26 października. Na miejscu miało dojść do przepychanek z policjantami. Eksperci pytają czy działania funkcjonariuszy były odpowiednie do przebiegu wydarzeń. Wyjaśnień w tej sprawie ze strony policji oczekuje biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Eurodeputowany PiS: mechanizm praworządności jest czysto uznaniowy

- Jest weto, które oznacza, że nie zgadzamy się na propozycję mechanizmu praworządnościowego, czysto uznaniowego mechanizmu, i ono tak długo będzie się utrzymywać, jak długo ten mechanizm będzie się utrzymywać - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Kosma Złotowski, eurodeputowany PiS. - To rozporządzenie w ogóle eliminuje mechanizm uznaniowy. To ma być Rada Unii Europejskiej, która będzie wydawać decyzję większością kwalifikowaną - oponował drugi gość programu, Bogusław Liberadzki, eurodeputowany SLD. - To jest kwestia suwerenności Polski i naszego bezpieczeństwa. (…) Polskie bezpieczeństwo wiążemy z Zachodem, z NATO i ze wspólnotą europejską. Dzisiaj to weto jest drogą do wyjścia z Unii Europejskiej - przekonywał trzeci gość, Andrzej Halicki, eurodeputowany PO.