Naukowcy ostrzegają przed wariantem Delta. "Mówi się nawet o kilkudziesięciu sekundach kontaktu"

22.06.2021 | Naukowcy ostrzegają przed wariantem Delta. "Mówi się już nawet o kilkudziesięciu sekundach kontaktu"
22.06.2021 | Naukowcy ostrzegają przed wariantem Delta. "Mówi się już nawet o kilkudziesięciu sekundach kontaktu"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
22.06.2021 | Naukowcy ostrzegają przed wariantem Delta. "Mówi się już nawet o kilkudziesięciu sekundach kontaktu"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Patrząc na ulice, można odnieść wrażenie, że pandemia odeszła, ale naukowcy i lekarze apelują o powstrzymanie się z ogłoszeniem jej końca. Delta, czyli najgroźniejsza do tej pory mutacja koronawirusa, jest o wiele bardziej zakaźna od tych znanych poprzednio.

Już w czterech próbkach w laboratorium w Sosnowcu wykryto najgorszy obecnie znany wariant koronawirusa SARS-CoV-2 - wariant Delta. Jedna z fiolek pochodzi z Oświęcimia, trzy z Pszczyny.

- Łatwiej jest tym wariantem się zakazić w momencie, kiedy dochodzi nawet do krótkiego kontaktu z osobą, która jest nosicielem - wyjaśnia Emilia Morawiec z Laboratorium Genetycznego "Gyncentrum" w Sosnowcu. - Mówi się nawet, że wystarczy kilkadziesiąt sekund kontaktu - dodaje Matylda Kłudkowska, wiceprezeska Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Naukowcy, którzy badali wariant Delta, uważają, że i kilka sekund kontaktu wystarczy, by się zakazić.

Potwierdzają to statystyki. Na samym początku pandemii jedna osoba zakażała mniej więcej dwie osoby, z którymi miała kontakt. Wariant Alfa (odnotowany najpierw w Wielkiej Brytanii) był znacznie gorszy, bo jeden chory zakażał nawet pięć osób. Wariantem Delta jedna osoba zakaża nawet osiem osób. Znacznie łatwiej i znacznie szybciej.

- Dzięki sekwencjonowaniu i szybkiemu wyłapywaniu osób zakażonych wariantem Delta mamy ten wariant obecnie pod kontrolą, ale to nie oznacza, że on się nie może rozwinąć - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Najważniejsze są szczepienia

W Australii zanotowano już przypadek mężczyzny, który tylko przeszedł i otarł się o chorego, i w ten sposób sam się zakaził.

W Wielkiej Brytanii szacuje się, że już 90 procent nowych zakażeń to wariant Delta. Na Wyspach sytuacja jest jednak o wiele lepsza niż w szczycie poprzedniej fali zakażeń, ponieważ zaszczepiono tam ponad 75 milionów osób. Dwiema dawkami zaszczepionych jest prawie 60 procent populacji.

Potencjalny scenariusz dla ludzi niezaszczepionych, w przypadku wariantu Delta jest gorszy od tego, który realizował się w Polsce jeszcze wiosną.

- Osoby, które się teraz nie zaszczepiły bądź nie są odporne, będą się coraz częściej zakażały tymi nowymi wariantami, co jest niebezpieczne - ostrzega profesor Tomasz Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jest też dobra informacja. Polski przedstawiciel w Europejskiej Agencji Leków potwierdził, że szczepionki AstraZeneki i Pfizera świetnie działają na wariant Delta. Tylko trzeba je przyjąć.

- Dopiero 14 dni po drugiej dawce jesteśmy w pełni zabezpieczeni - przypomina Mariusz Gujski, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tweet Grzegorza Cessakatwitter.com/GCessak

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS