Wsparcie dla mieszkańców Nowej Białej. "Nie znam ludzi. Przychodzą i pytają, w czym pomóc"

22.06.2021 | Wsparcie dla mieszkańców Nowej Białej. "Nie znam ludzi. Przychodzą i pytają, co pomóc"
22.06.2021 | Wsparcie dla mieszkańców Nowej Białej. "Nie znam ludzi. Przychodzą i pytają, co pomóc"
Renata Kijowska | Fakty TVN
22.06.2021 | Wsparcie dla mieszkańców Nowej Białej. "Nie znam ludzi. Przychodzą i pytają, co pomóc"Renata Kijowska | Fakty TVN

W pożarze, do którego doszło w ten weekend w Nowej Białej, spłonęło ponad 40 budynków. Sprzątanie jeszcze trwa, ale już wywieziono 50 ton odpadów. Za chwilę Nowa Biała będzie wielkim placem budowy. Jest tylu chętnych do pomocy, że - jak wierzą mieszkańcy - do zimy wieś będzie jak nowa.

Sprzątanie po pożarze w Nowej Białej idzie bardzo sprawnie. Z gruzowiska wywieziono już 50 ton odpadów, a to nie koniec. Mieszkańcom pomaga nie tylko rodzina.

Do pracujących non stop 150 strażaków i wielu sąsiadów we wtorek dołączyło 22 żołnierzy WOT.

- Nie znam ludzi. Przychodzą i pytają się, w czym trzeba pomóc - opisuje Justyna Bendik, mieszkanka wsi.

Cel jest jasny: odbudować i budynki, i poczucie bezpieczeństwa.

- "Mieszkańcy - przyp. red.) są zrozpaczeni i myślę, że nas już ktoś ustrzeże i takiej sytuacji więcej nie będziemy mieć - mówi Krystyna Węglarz, sołtys wsi Nowa Biała.

Niespełnione wymogi

Nadzieja na ochronę może nie wystarczyć. Przy odbudowie warto pamiętać, że w ciągu ostatnich 12 lat - oprócz tego największego - w Nowej Białej wybuchły trzy inne, duże pożary.

Wszystko dlatego, że regionalna architektura zakładała budowanie przylegających do siebie domów w jednej linii, a w drugiej, oddalonej, stały na przykład stodoły.

- Pomiędzy tymi liniami zabudowy powstało bardzo dużo budynków gospodarczych, które były budowane - można powiedzieć - ze wszystkiego i nie do końca legalnie - tłumaczy Andrzej Macałka, małopolski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.

Bariery między nowo stawianymi budynkami mogłyby poprawić bezpieczeństwo. - Pożar, który by ewentualnie wybuchł, w jakimś tam stopniu zatrzymałby się na ścianie. Byłaby możliwość, mówiąc kolokwialnie, "złapania go" - wyjaśnia mł. bryg. Piotr Krygowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu.

Stodoły pewnie pozostaną drewniane, ale i one mogą być mniej palne.

- Przy odbudowie trzeba o to zadbać, żeby te wszystkie elementy drewniane, konstrukcja dachowa głównie, były pociągnięte środkami uniepalniającymi - wyjaśnia Jan Karpiel-Bułecka z Podhalańskiej Pracowni Architektonicznej "Buduj a Woloj" w Zakopanem.

Nastąpi też koniec z przybudówkami. - Te budynki gospodarcze będą musiały powstawać stricte zgodnie z warunkami przeciwpożarowymi, z zachowaniem odpowiednich odległości - zapewnia Andrzej Macałka.

Mieszkańcy mówią, że przed zimą wieś będzie jak nowa.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policja przeprowadziła eksperyment na ulicy w ramach kampanii społecznej. Funkcjonariusze chcieli sprawdzić, czy ktoś z przechodniów zwróci uwagę na starszą panią w szlafroku, wyglądająca na zagubioną. Czy zatroszczą się o nią, pomogą? Starsi ludzie często tracą orientację w czasie i przestrzeni. Ratunkiem dla nich jest spostrzegawczość oraz wrażliwość obcych ludzi, którzy podejdą i zapytają.

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Źródło:
Fakty TVN

Prawie milion polskich dzieci czeka na alimenty. Rodzice - głównie ojcowie - nie wywiązują się z zasądzonych płatności. W sumie długi alimentacyjne w Polsce są wielomiliardowe. Pomaga fundusz alimentacyjny. Świadczenia miały wzrosnąć od 1 października, co rząd obiecał, ale już jest opóźnienie, dlatego teraz jest zapowiedź wyrównania.

Przybywa rodziców niepłacących na swoje dzieci. Dług alimentacyjny w Polsce sięga ponad 15 miliardów złotych

Przybywa rodziców niepłacących na swoje dzieci. Dług alimentacyjny w Polsce sięga ponad 15 miliardów złotych

Źródło:
Fakty TVN

Od powodzi minął już miesiąc, ale zniszczenia były tak wielkie, że nadal trwa wielki sprzątanie. Głuchołazy zostały niemal całkowicie zniszczone. Potrzebne są lata na ich odbudowę. Straty szacowane są na ponad miliard złotych - ta kwota zapewne będzie jeszcze wyższa, bo inżynierowie nadal oceniają stan techniczny budynków i infrastruktury.

Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"

Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Uważam, że Jarosław Kaczyński na tym kongresie PiS namaścił Przemysława Czarnka na bardzo ważną osobistość. To pokazuje, w którą stronę Prawo i Sprawiedliwość będzie szło, czyli w stronę bardzo radykalną, nie chcę powiedzieć "czarnkową" - mówiła europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus w "Faktach po Faktach".

"Kaczyński namaścił Czarnka"

"Kaczyński namaścił Czarnka"

Źródło:
TVN24

Polska musi mieć taką strategię migracyjną, dlatego że Polacy są zaniepokojeni tym, że państwo nie kontroluje swoich granic - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Zapewnił, że zna założenia nowej strategii, a w czterech resortach trwają "zmiany ustawowe" w oparciu o nie. W najbliższy czwartek minister przedstawi założenia strategii przygotowań Polski do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2040 roku w Warszawie.

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS