Najnowsze

Najnowsze

Igor Tuleya bez immunitetu. Tak zdecydowała Izba Dyscyplinarna SN

Sędzia Igor Tuleya został pozbawiony immunitetu decyzją Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, a także zawieszony w wykonywaniu zawodu i pozbawiony części wynagrodzenia. Większość pozostałych izb uważa, że Izba Dyscyplinarna nie powinna orzekać, gdyż nie zapewnia prawa do sądu w standardzie, jakiego wymagają traktaty unijne. Sam Igor Tuleya nie uznaje wyroku. Rząd uważa, że Izba Dyscyplinarna wciąż może orzekać w sprawach związanych z postępowaniem karnym.

Prognoza pogody na piątek 20 listopada

W piątek na ogół pogodnie. Słaby, przelotny deszcz możliwy na Pomorzu, Żuławach i Warmii. W górach, powyżej 300-400 m n.p.m., opady śniegu. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Podlasiu do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, zachodni.

U noworodka w Słupsku wykryto koronawirusa. Jego stan jest już dobry

Sebastian urodził się nieco ponad miesiąc temu, w trzydziestym tygodniu ciąży, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. Wciąż nie został wypisany do domu, bo okazało się, że zakaził się koronawirusem. To nie jest pierwszy taki przypadek - noworodki są zakażane głównie przez matki i innych członków rodzin. Stan Sebastiana jest obecnie dobry.

To nie pożar, to zamgławianie. Dezynfekcja środków komunikacji publicznej w Łodzi

W autobusach miejskich w Łodzi używane jest specjalne urządzenie do oczyszczania powietrza w czasie jazdy, od przystanku do przystanku. Ponadto MPK w Łodzi korzysta z zamgławiacza do dezynfekcji tramwajów i autobusów w zajezdniach. Zamgławiacz to urządzenie rozpylające środek dezynfekujący, który ma unieszkodliwiać obecne w powietrzu i na powierzchniach wirusy, bakterie i zarodniki grzybów. Z zamgławiaczy korzystają także pogotowie w Sosnowcu oraz Koleje Śląskie.

5-latek utopił się w studzience. Zapadł wyrok w tej sprawie

Wyrok w sprawie 5-latka, który utopił się w studzience kanalizacyjnej. Do tragedii doszło w czerwcu 2017 roku w Białogardzie. Teraz skazana została urzędniczka. Naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej magistratu miała nie dopilnować zabezpieczenia studzienki, do której wpadł chłopiec.

Wsparcie Ziobry po wystąpieniu premiera. "Czy Polska w ogóle będzie na mapie?"

Czy Polska w ogóle będzie na mapie? - pyta minister Zbigniew Ziobro i, chwaląc przemówienie premiera, jeszcze zaostrza antyunijny ton. W sytuacji, gdy niemal wszystkie państwa w Unii domagają się praworządności, rządy Polski i Węgier twierdzą, że pozbawi nas to suwerenności, że traktowani będziemy rzekomo nierówno i grożą zawetowaniem unijnego budżetu. Tego budżetu, który rzeczywiście traktuje nas nierówno, bo daje Polsce najwięcej pieniędzy ze wszystkich państw Unii. Wraz z funduszem odbudowy to ponad 700 mld złotych.

23975 nowych zakażeń SARS-CoV-2

Miało być lepiej, ale w tej chwili jest gorzej. Liczba potwierdzonych zakażeń wyniosła 23975. Tylko jednego dnia koronawirus doprowadził do śmierci 637 osób.

"Oczywiście, nie uznaję decyzji Izby Dyscyplinarnej"

Sędzia Igor Tuleya, jeden z najbardziej znanych i krytykowanych przez PiS sędziów, przyszedł do pracy w Sądzie Okręgowym w Warszawie i dowiedział się, że prowadzone przez niego sprawy zostały zdjęte z wokandy przez sędziego Piotra Schaba, nowego szefa tego sądu, wyznaczonego wcześniej przez ministra na rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych. Powodem ma być właśnie sprawa dyscyplinarna i odebranie Tulei immunitetu przez Izbę Dyscyplinarną SN, nieuznawaną przez większość izb Sądu Najwyższego za sąd w rozumieniu prawa unijnego.

Lawina komentarzy po niespodziewanym wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego

Z sejmowej mównicy niespodziewanie w środę przemówił Jarosław Kaczyński. Już po tym, jak marszałek Sejmu zarządziła przerwę. W odpowiedzi na oskarżenia, że sprawa aborcji podpala Polskę, wicepremier - odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa - powiedział, że wielu z posłów opozycji nie powinno być w Sejmie i zagroził im, że będą siedzieć. Pożegnały go okrzyki, że siedzieć będzie on.

"Bandyteria policyjna w przebraniu". Interwencje podczas demonstracji w Warszawie

Podczas Strajku Kobiet policja użyła siły. Interweniowali tajniacy. Kobiety sądziły początkowo, że to może neofaszyści, a okazało się, że to antyterroryści. W środę wieczorem na użycie siły wobec niego skarżył się wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. W czwartek rano usłyszał oskarżenia, że to on miał użyć siły wobec policjanta.

Dlaczego Orban zapowiada weto? "Działa przede wszystkim we własnym interesie"

Premier Węgier już zapowiedział, że zawetuje wieloletnie ramy finansowe i fundusz odbudowy dla Unii Europejskiej, jeśli mechanizm praworządności zostanie wprowadzony. Węgry grają jednak o mniejszą kwotę niż Polska, a poza tym to Węgry są uznawane za kraj, w którym dochodzi do nadużyć finansowych wobec funduszy unijnych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Premier Holandii nie wyklucza stworzenia funduszu odbudowy bez Polski i Węgier

Premier Holandii twierdzi, że jego kraj nie chce się zgodzić na to, żeby nie było powiązania wypłaty funduszy unijnych z oceną praworządności w państwach członkowskich. Mówi, że jedną z opcji jest to, aby fundusz odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19 był instrumentem międzyrządowym dla chętnych państw. Sam jednak podkreśla, że to opcja "atomowa". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Wśród wszystkich państw członkowski Unii Europejskiej jedynie Polska i Węgry czują się zagrożone"

- To nie jest kwestia zasad czy mechanizmów powiązania wypłaty funduszy z zasadami praworządności, ale jest to gra polityczna - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Robert Sobiech z Centrum Polityki Publicznej Collegium Civitas, komentując spór o budżet unijny. - Dzisiejszy krytycy połączenia funduszy z uznaniem za praworządnych bądź niepraworządnych zapominają, że dzisiaj o tym, co jest praworządne, a co nie, decydują ci którzy mają większość w Parlamencie Europejskim, którzy tworzą Komisję Europejską, czyli siły polityczne, które są dominującymi aktorami w brukselskiej demokracji - powiedział prof. Maciej Drzonek z Uniwersytetu Szczecińskiego. - Zapowiedzi zastosowania "broni atomowej", a weto taką jest w warunkach unijny, niczego dobrego tutaj nie przyniesie - ocenił dr hab. Tomasz Słomka, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Zdaniem dr Heleny Chmielewskiej-Szlajfer, socjolożki Akademii Leona Koźmińskiego, w węgierskiej i polskiej retoryce "widać silne kwantyfikatory: my-oni, jakby Unia Europejska nie stanowiła wspólnoty wszystkich 27 członków".

Niepokojące dane o liczbie zgonów w Polsce. "Nie można lekceważyć objawów"

Zaledwie dzień po tym, jak minister zdrowia Adam Niedzielski oświadczył, że "to, co jest najgorsze, mamy w pewnym sensie za nami", Ministerstwo Zdrowia podało, że w ciągu doby zmarły 603 osoby zakażone koronawirusem. Ze statystyk GUS wyraźnie wynika, że tej jesieni umiera w Polsce więcej ludzi niż rok temu, a same oficjalne liczby o zgonach z powodu COVID-19 tego wzrostu nie tłumaczą. Lekarze apelują, żeby osoby chore na inne choroby nie bały się zgłaszać do lekarza, kiedy jest to potrzebne.

Polski rząd zdecyduje się na weto? "To jest gra o suwerenność"

Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry twierdzi, że jeśli Unia Europejska będzie wymagała praworządności od swych członków, to Polska straci suwerenność. Dlatego domaga się, by rząd zawetował unijny budżet. Opozycja mówi o "absurdzie", ale premier Morawiecki wspiera ministra Ziobrę twierdząc, że to nie jest Unia, do której wstępowaliśmy.

Prognoza pogody na czwartek 19 listopada

W czwartek na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie będzie pogodnie. Poza tym w pozostałych regionach wystąpią przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 9 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 13 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, południowo-zachodni.