Najnowsze

Najnowsze

"Jedynym sposobem na życie jest zbieranie śmieci"

Kryzys humanitarny w Syrii trwa. Dekada wojny kosztowała życie nawet pół miliona ludzi. Miliony zostały wysiedlone, ponad połowie Syryjczyków - według ONZ - grozi głód. Brakuje żywności, wody, opieki medycznej. Dzieci, zamiast do szkoły, idą z całymi rodzinami do ciężkiej pracy.

Pobił chłopców metalową pałką, jeden z nich zmarł. 42-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty po tragedii w Kozłowie. Za zabójstwo dziecka odpowie 42-letni Grzegorz P.. Mężczyzna brutalnie pobił metalową pałką 13-letniego syna i jego 10-letniego kolegę. Młodszy chłopiec nie żyje, starszy w ciężkim stanie trafił do szpitala. Sprawca nie był stanie wyjaśnić prokuratorowi, dlaczego zaatakował dzieci. Mówił, że był zazdrosny o byłą partnerkę. Grozi mu dożywocie.

Premier Morawiecki złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego

Premier pyta Trybunał Konstytucyjny o unijne prawo. Mateusz Morawiecki złożył wniosek w sprawie wyższości konstytucji nad prawem wspólnotowym miesiąc po tym, jak unijny trybunał wydał orzeczenie w sprawie polskiej nowej KRS. Sędzia trybunału profesor Marek Safjan mówi wprost - Polska nie może funkcjonować w Unii, jeśli nie będzie uznawać wyroków TSUE.

Prymas Polski zabrał głos po decyzji papieża Franciszka

To dobry krok. Chcemy oczyszczenia Kościoła - mówi prymas Polski o decyzji Franciszka. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź i biskup Edward Janiak zostali ukarani za zaniedbania w sprawach przestępstw seksualnych popełnianych przez księży, a których ofiarami były dzieci. Duchowni mają zamieszkać poza swoimi diecezjami, na ich terenie nie mogą uczestniczyć w żadnych celebracjach religijnych.

Rząd ogłasza duże zmiany w programie szczepień

Rząd zapowiada przyspieszenie programu szczepień. Miesięcznie chcemy szczepić nawet 10 milionów osób. Do sierpnia docelowo mają zostać zaszczepieni wszyscy chętni - zapowiada premier. W kwietniu do Polski ma trafiać więcej szczepionek. Od 12 kwietnia ruszą zapisy osób urodzonych w roku 1962. W kolejnych dniach będą się mogły zapisywać następne roczniki. Poszerzy się także lista punktów szczepiennych.

Nowa zimna wojna rozegra się między USA a Chinami? "Wygląda na to, że wchodzimy w nową epokę"

Nowa administracja amerykańska uważa, że stosunki USA z Chinami są coraz bardziej wrogie. - Wygląda na to, że wchodzimy w nową epokę. Niektórzy to nazywają nową odsłoną zimnej wojny - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS politolog i sinolog prof. Bogdan Góralczyk. Wyjaśnił, że zdaniem Chin wyszły one zwycięsko z kryzysu finansowego w 2008 roku i dobrze sobie poradziły z epidemią COVID-19. - Jesteśmy na zakręcie dziejowym - zgodził się dr Jacek Bartosiak, założyciel i właściciel Strategy&Future, ekspert ds. geopolityki. - Kto wygra w tym starciu, ten będzie ustanawiał cykle technologiczne, reguły gry, regulacje międzynarodowe, ustalał globalny handel, będzie miał przewagę kapitałową i wojskową - stwierdził. - Myślę, że to jest era początku dziejowej przewagi Chin - powiedział Marek Ostrowski, dziennikarz "Polityki".

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź i biskup Edward Janiak ukarani przez papieża Franciszka

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź i biskup Edward Janiak zostali ukarani przez papieża w związku z zaniedbaniami dotyczącymi pedofilii w Kościele. Obaj muszą opuścić swoje diecezje. Otrzymali też zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie - odpowiednio - archidiecezji gdańskiej i diecezji kaliskiej. Dodatkowo Watykan nakazał im dokonanie wpłat z osobistych funduszy na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom.

WOŚP pobiła rekord. W tym roku zebrano ponad 210 milionów złotych

To rekord wszystkich finałów: ponad 210 milionów złotych w tym roku zebrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. To pieniądze wrzucane do puszek wolontariuszy, a także efekt internetowych aukcji i licytacji. Pieniądze zebrane podczas tegorocznego finału będą przeznaczone na pomoc dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Chorują na COVID-19, nie zgłaszają się na testy. "Zachowanie bardzo niebezpieczne"

W ciągu ostatniej doby odnotowano prawie 17 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Pojawiają się jednak pytania, ilu chorych nie istnieje w systemie. Niektórzy nie chcą poddać się testowi w obawie przed kwarantanną, inni nie chcą zgłaszać się do sanepidu i poddają się "autoizolacji". Bez pełnej wiedzy może być ciężko pokonać pandemię - alarmują lekarze.

Prognoza pogody na wtorek 30 marca

We wtorek na wschodzie zanikające opady deszczu (1-2 mm). Na pozostałym obszarze kraju pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 20 stopni Celsjusza na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

Depresja, otyłość, stany lękowe. Niepokojące skutki zdalnej nauki

Pandemia COVID-19 wywróciła system edukacji do góry nogami. Wymusiła przejście na zdalne nauczanie, które wpływa coraz bardziej negatywnie na uczniów. Dyrektorzy szkół alarmują, że zamknięci w domach nastolatkowie mają coraz większe problemy emocjonalne. Skarżą się na depresję, stany lękowe, wady wzroku.

"Najgorsze będą dwa najbliższe tygodnie"

Liczby zachorowań na COVID-19 pną się do góry, a najgorsze dopiero przed nami - alarmują lekarze. Odciążyć placówki mają szpitale tymczasowe. W poniedziałek pierwsi pacjenci trafią do placówki w Ciechocinku, od poniedziałku działa też szpital tymczasowy na lotnisku w Pyrzowicach. Jak pokazuje przykład szpitala na Stadionie Narodowym - nie tylko o wolne łóżka chodzi. Ważny jest personel medyczny.

Masowe testowanie w Szczuczynie. Dotychczasowe wyniki zaskakują

Mieszkańcy Szczuczyna na Podlasiu mogą sprawdzić, czy byli zakażeni koronawirusem i nabyli odporności. Gmina chce przebadać wszystkich chętnych na obecność przeciwciał w organizmie. Dobrowolne badania trwają już od trzech tygodni. Na razie przebadano 500 mieszańców i u ponad połowy wykryto przeciwciała. Część z nich nawet nie wiedziała, że była chora. W gminie mieszka ponad 5 tysięcy osób.

Szpital tymczasowy w Ciechocinku uruchomiony

Pierwsi pacjenci trafią już w poniedziałek do szpitala tymczasowego w Ciechocinku. Placówka będzie miała 10 respiratorów i dodatkowo 60 łóżek do terapii chorych na COVID-19. Szpital mógłby przyjąć więcej pacjentów niż jest to zaplanowane, ale - jak mówią przedstawiciele placówki - brakuje personelu medycznego.

Pytania o granicę wytrzymałości systemu. "Dochodzimy do skraju wyczerpania fizycznego"

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 16965 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Kluczowe będą dwa kolejne tygodnie. To one pokażą, czy system ochrony zdrowia wytrzyma - mówią lekarze. Trwa relokacja pacjentów chorych na COVID-19 ze Śląska. Przewożeni są karetkami pogotowia do województwa opolskiego. Problemem nie są już łóżka, a brak rąk do pracy, dlatego ważny jest program szczepień. W Gliwicach ruszył nowy punkt, ale są miejsca, gdzie szczepienia są przesuwane nawet o kilka tygodni.