Awaria w rafinerii państwowego giganta? Orlen: nie zidentyfikowaliśmy żadnego ryzyka

21.06.2021 | Awaria w rafinerii państwowego giganta? Orlen: nie zidentyfikowaliśmy żadnego ryzyka
21.06.2021 | Awaria w rafinerii państwowego giganta? Orlen: nie zidentyfikowaliśmy żadnego ryzyka
Arleta Zalewska | Fakty TVN
21.06.2021 | Awaria w rafinerii państwowego giganta? Orlen: nie zidentyfikowaliśmy żadnego ryzykaArleta Zalewska | Fakty TVN

Trzy miesiące temu wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski oficjalnie zapytał, czy doszło do awarii w rafinerii Orlenu. Odpowiedzi nie dostał. W czwartek pojawiły się maile, które - jeśli są prawdziwe - opisują przebieg tamtych wydarzeń i działania premiera Mateusza Morawieckiego w tej sprawie. W poniedziałek do sprawy odniósł się PKN Orlen, informując, że nie zidentyfikowano "żadnego ryzyka związanego z brakiem dostaw paliw wynikającego z awarii".

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski jako pierwszy - jeszcze w marcu, czyli na długo przed wybuchem sprawy wycieku rządowych maili - pytał o awarię instalacji produkującej paliwo w rafinerii Orlen, która miała zagrozić ograniczeniem dostaw paliwa do stacji benzynowych.

- Kiedy podnosiłem kwestię potężnej awarii w Orlenie, która mogła skutkować miliardowymi stratami, odbijałem się po prostu od ściany - mówi Zgorzelski. - Rząd i Orlen na ten temat milczy, to jest dla mnie bardzo dziwne - dodaje.

Od pół roku zarówno państwowy PKN Orlen, jak i kancelaria premiera nie odpowiadają na konkretne pytania wicemarszałka Sejmu z PSL-u, choć mają obowiązek udzielania takich informacji.

Dlatego sprawą zajęła się Najwyższa Izba Kontroli. - Kiedy zgłosiłem ten fakt do NIK-u, że nikogo to nie interesuje, że jest milczenie, a nawet straszenie, to tylko NIK zobowiązał się podjąć w tej kwestii działania - informuje Zgorzelski.

Wątek awarii w PKN Orlen pojawił się także na koncie w komunikatorze Telegram, gdzie pojawiają się zdjęcia korespondencji mailowej, które mają pochodzić z prywatnej skrzynki szefa KPRM Michała Dworczyka.

- Właśnie chodzi o to, żeby siać zamęt, siać dezinformację - mówi Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, zapytany przez redakcję "Faktów" TVN o to, jak można zweryfikować treść publikowanych w komunikatorze Telegram maili.

W przesłanej w poniedziałek do redakcji "Faktów" TVN odpowiedzi PKN Orlen twierdzi, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesiącach nie zidentyfikowano "żadnego ryzyka związanego z brakiem dostaw paliw wynikającego z awarii". Koncern poinformował też, że nie będzie odnosił się do "doniesień mogących mieć związek z atakami hakerskimi".

Rozmowa o Orlenie

Opisywana przez media korespondencja - o ile jest prawdziwa i nie została zmanipulowana - miała odbyć się między szefem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (dawniej Agencja Rezerw Materiałowych) Michałem Kuczmierowskim a premierem Mateuszem Morawieckim, szefem KPRM Michałem Dworczykiem i doradcą premiera Mariuszem Chłopikiem.

Z opublikowanej korespondencji ma wynikać, że do awarii w rafinerii doszło, a prezes Kuczmierowski miał o pomoc dla Orlenu pytać premiera.

Miał również pytać o to, czy premier "chce to jakoś wykorzystać".

Z kolei Mateusz Morawiecki miał zlecić, by odpowiednie instytucje zbadały, dlaczego do awarii doszło. Miał też potwierdzić, że Orlen potrzebuje w tej sprawie pomocy.

Wszyscy w tej korespondencji korzystali z prywatnych skrzynek mailowych.

Żaden z uczestników omawianej korespondencji nie zdecydował się w poniedziałek sprawy skomentować.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PKN Orlen

Pozostałe wiadomości

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze kilka pokoleń temu była to sytuacja rzadka. Obecnie to wyraźny trend. Wczesne macierzyństwo jest w odwrocie. To 40-latki chcą, planują i zachodzą w ciąże - częściej niż kobiety przed dwudziestką. To dane z amerykańskiego raportu, ale tendencja wyraźna też w Polsce. Jakie są tego powody?

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Źródło:
Fakty TVN

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widzieć siebie nawzajem i nie zapomnieć o sobie w święta wielkanocne - to zadanie dla nas wszystkich. O osobach ubogich i samotnych pamiętali również w tym roku organizatorzy miejskich świątecznych spotkań.

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS