Najnowsze

Najnowsze

Kolejny wyrok w sprawie "skoku stulecia". Grzegorz Łuczak skazany

Niemal sześć lat temu dokonano "skoku stulecia". Łupem padło osiem milionów złotych. W czwartek Sąd Okręgowy w Łodzi skazał Grzegorza Łuczaka, który miał być mózgiem całej operacji. Mężczyzna przez lata się ukrywał. Jako były policjant doskonale mylił tropy, wielu myślało, że już nie żyje. Łuczak w więzieniu spędzić ma 8 lat. Wyrok nie jest prawomocny.

Prognoza pogody na piątek 25 czerwca

W piątek zachmurzenie w kraju będzie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu. Na północy, wschodzie i południowym-wschodzie kraju wystąpią burze z gradem. Temperatura maksymalna wyniesie od 22 stopni Celsjusza na Pomorzu i Kujawach, 24 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 29 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie zachodni i północno-zachodni, tylko na wschodzie południowy.

Grzegorz Łuczak skazany w sprawie "skoku stulecia"

Sąd Okręgowy w Łodzi skazał Grzegorza Łuczaka za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która w 2015 roku ukradła blisko osiem milionów złotych. Skazany w czwartek mężczyzna po kradzieży zniknął i ukrywał się za granicą. - Jako były policjant doskonale mylił tropy, wielu myślało, że już nie żyje - opowiadali "łowcy głów", czyli policjanci specjalnej jednostki poznańskiej policji. Wyrok nie jest prawomocny.

Sąd: delegacje prokuratora Krasonia były bezprawne

Delegacje prokuratorów jako kara za niewygodne dla rządzących decyzje jest bezprawna - tak orzekł w środę sąd w Krakowie. Mariusz Krasoń, jeden z najczęściej delegowanych prokuratorów, wygrał proces. Zdaniem prokuratora ten wyrok ma znaczenie nie tylko w jego sprawie, ale też dla innych prokuratorów delegowanych do innych jednostek.

Zalane ulice, połamane drzewa. Gwałtowne burze przechodzą nad Polską

Instytut Metrologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla większości kraju. Alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają też przed podtopieniami. Nawałnice idą z zachodu na wschód. W czwartek rano do Warszawy dotarły potężne burze, którym towarzyszyły silne opady deszczu i porywisty wiatr. Wcześniej nawałnica przeszła między innymi przez Łódź.

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został sołtysem w Piaskach

Arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź, który musiał opuścić w kwietniu swoją rezydencję w Gdańsku, został sołtysem w Piaskach. To część jego rodzinnej Bobrówki na Podlasiu. Głódź był jedynym kandydatem w wyborach. Głosowało na niego dziewięć osób, czyli wszyscy, którzy przyszli na wybory. W marcu arcybiskup został ukarany przez Stolicę Apostolską za zaniedbania w sprawie nadużyć seksualnych w podległej mu diecezji.

Kwarantanna dla przyjeżdżających spoza strefy Schengen. Zmiany weszły w życie

Nowe warianty koronawirusa są kolejnym zagrożeniem, stąd decyzja rządu o nowych ograniczeniach. Od czwartku przyjeżdżający do Polski spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego są objęci 10-dniową kwarantanną. Kwarantanna będzie zdejmowana najwcześniej po 7 dniach od przyjazdu, pod warunkiem otrzymania negatywnego wyniku testu. Wyjątek dotyczy osób w pełni zaszczepionych oraz dzieci do 12. roku życia.

Sejmowa większość obroniła trzech ministrów. Dworczyk, Kamiński i Sasin zostają

Posłowie z środy na czwartek w nocy odrzucili wnioski opozycji o odwołanie trzech ministrów: szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, szefa resortu aktywów państwowych Jacka Sasina oraz szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. - Jest stabilność parlamentarna Zjednoczonej Prawicy - powiedział rzecznik rządu Piotr Mueller po nocnych głosowaniach w Sejmie. Głosowania były szeroko komentowane przez polityków. Zdaniem opozycji "to był pokaz obłudy".

Opozycja chce dymisji Przemysława Czarnka, PiS nagradza go brawami

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w środę rano skomentował sobotnią paradę równości w Warszawie. - Czy to są ludzie normalni? - zastanawiał się na antenie telewizji publicznej. Słowa Przemysława Czarnka kilka godzin później wywołały burzę podczas posiedzenia Sejmu. Posłowie PiS nagrodzili ministra oklaskami.

Losy Terleckiego, Dworczyka, Sasina i Kamińskiego w rękach posłów

W Sejmie w nocy ze środy na czwartek ma odbyć się głosowanie nad wnioskami opozycji o odwołanie wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego oraz trzech ministrów wskazanych w raporcie Najwyższej Izby Kontroli w sprawie organizacji wyborów kopertowych: Michała Dworczyka, Jacka Sasina i Mariusza Kamińskiego. Czy wynik głosowania jest przesądzony? Rano Prawo i Sprawiedliwość przegrało głosowanie w sprawie prezesa Orlenu Daniela Obajtka.

Liczne szkody po burzach, które przeszły, a już idą kolejne

Zerwane dachy, zalane domy, ulice i szpitale, połamane drzewa i tysiące domów bez prądu - to efekt potężnych burz i nawałnic, które przeszły we wtorek nad Polską. W środę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie przed gwałtownymi burzami z ulewnym deszczem, gradem oraz silnym wiatrem. Alert pogodowy dotyczy pięciu województw: mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz podkarpackiego.

W Wielkiej Brytanii dużo więcej osób choruje na COVID-19, ale śmiertelność mamy wyższą

Minister zdrowia Adam Niedzielski twierdzi, że dzięki szczepieniom nawet kolejna fala zachorowań na COVID-19 nie przełoży się na wzrost liczby osób hospitalizowanych. Czy faktycznie? Polski neurochirurg profesor Wojciech Maksymowicz zwrócił uwagę w Sejmie, że w Polsce więcej osób umiera na COVID-19 niż w Wielkiej Brytanii, choć na Wyspach odnotowuje się znacznie więcej nowych zakażeń koronawirusem.

Tomasz Kaczmarek o swoich zarzutach: śledczy zajmują się wybielaniem Kamińskiego i Wąsika

Były agent CBA Tomasz Kaczmarek po raz kolejny zeznawał w katowickiej prokuraturze. Ma to związek z jego słowami o tym, jak przełożeni naciskali na niego, by spreparował dowody w tak zwanej sprawie willi Kwaśniewskich. Prokuratura postawiła Kaczmarkowi zarzuty tworzenia fałszywych dowodów, fałszywego oskarżenia oraz składania fałszywych zeznań. Według prokuratury Tomasz Kaczmarek bezpodstawnie oskarża swoich byłych przełożonych, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Wyrok po tragedii w Suszku. Tylko urzędnik starostwa uznany winnym

W środę Sąd Rejonowy w Łodzi wydał wyrok w sprawie śmierci dwóch harcerek, które zginęły w czasie potężnej nawałnicy na obozie w Suszku cztery lata temu. Tylko ówczesny dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa w Chojnicach został uznany winnym niedopełnienia obowiązków służbowych. Komendant obozu i jego zastępca zostali uniewinnieni. Takim wyrokiem zaskoczone są rodziny harcerek i prokuratura, dla których ta sprawa się nie kończy.

Dwa samochody, dwie takie same rejestracje. Nietypowa sytuacja w Gdańsku

Mieszkanka Gdańska odkryła, że po mieście jeździ samochód do złudzenia przypominający jej Volkswagen Polo. Ten sam kolor i nawet ta sama rejestracja. Okazało się, że auto należy do Białorusina, który kupił tak zwaną tablicę kolekcjonerską i ją sobie zamontował. Mężczyzna otrzymał mandat, ale grożą mu kolejne kary.

Prognoza pogody na czwartek 24 czerwca

W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże. Na wschodzie, południu i w centrum Polski burze (suma opadu 10-30 mm, porywy wiatru o prędkości do 70-90 km/h, grad). Na pozostałym obszarze kraju miejscami przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 24 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 33 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby, zmienny.

Na obozie zginęły dwie harcerki. Jest wyrok sądu w sprawie tragedii w Suszku

W środę zapadł wyrok w sprawie tragedii w Suszku, gdzie cztery lata temu podczas nawałnicy zginęły dwie harcerki. Sąd Rejonowy w Łodzi uniewinnił komendanta obozu harcerskiego oraz jego zastępcę. Natomiast ówczesny dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa w Chojnicach został uznany winnym tego, że nie przekazał alertu pogodowego do odpowiednich władz. Wyrok nie jest prawomocny.

PiS przegrało głosowanie w Sejmie w sprawie prezesa Orlenu Daniela Obajtka

Prawo i Sprawiedliwość przegrało w środę rano głosowanie w Sejmie. Posłowie zaakceptowali wniosek opozycji o udzielenie informacji przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry na temat działań prokuratury w sprawie prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Za wnioskiem opozycji było 170 posłów, a przeciw - 151. W głosowaniu nie wzięło udziału aż 81 posłów PiS. Zbigniew Ziobro informacje dotyczące sprawy Obajtka ma przedstawić podczas czwartkowych obrad Sejmu.

Kontrowersje po słowach Czarnka. "Jedyny język, jaki pan zna, to język nienawiści i szczucia"

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w wywiadzie dla telewizji publicznej skomentował paradę równości, która odbyła się w sobotę w Warszawie. Stwierdził, że to "osobnicy, którzy nie zachowują się w sposób zgodny ze standardami i normalnie". Po tym kolejnym uderzeniu w środowisko LGBT przez ministra edukacji i nauki opozycja jest przekonana, że powinien on odejść z pełnionego urzędu. Wniosek Koalicji Obywatelskiej o odwołanie Czarnka trafił już do Sejmu. Kolejny zapowiada także Lewica.

Terlecki, Dworczyk, Kamiński i Sasin. Sejm w środę zajmie się wnioskami o odwołanie

W środę podczas obrad Sejmu posłowie mają zająć się między innymi rozpatrywaniem wniosków o wota nieufności. Na celowniku opozycji znalazły się kluczowe postaci obozu władzy: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, minister aktywów państwowych i wicepremier Jacek Sasin oraz szef MSWiA Mariusz Kamiński. W przypadku ministrów chodzi o wyniki kontroli Najwyższej Izby Kontroli w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych. Z kolei wicemarszałek Sejmu będzie rozliczany za wypowiedź o liderce białoruskiej opozycji Swiatłanie Cichanouskiej.

Nawałnice nad Polską. Tylko w Poznaniu ponad 1500 zgłoszeń

To będzie bardzo trudny wieczór i ciężka noc w wielu miejscach w Polsce - wszędzie tam, gdzie dotrą burze i nawałnice, które już przeszły nad zachodnią Polską. Tylko w Poznaniu strażacy odebrali ponad 1500 zgłoszeń. Woda zalała ulice, samochody, piwnice szpitala i zniszczyła dach hali sportowej.

"Zamiast chęci dialogu i porozumienia mamy raczej utwardzanie stanowisk i dalsze podkopywanie europejskiej praworządności"

We wtorek w Radzie Unii Europejskiej odbyło się - bez udziału mediów - wysłuchanie w sprawie praworządności w Polsce w ramach procedury artykułu 7. unijnego traktatu. Atak na niezależne sadownictwo, ignorowanie wyroków europejskich i polskich sądów, upolitycznienie struktur sądownictwa oraz atak na niezależne media - to zarzuty, jakie Warszawie stawia Bruksela. Sędziowie i inicjatywy obywatelskie apelują do obozu władzy o opamiętanie.