Straciły dom, rodzinę i dzieciństwo. To dzieci, z którymi walczy Władimir Putin

16.03.2022 | Straciły dom, rodzinę i dzieciństwo. To dzieci, z którymi walczy Władimir Putin
16.03.2022 | Straciły dom, rodzinę i dzieciństwo. To dzieci, z którymi walczy Władimir Putin
Arleta Zalewska | Fakty TVN
16.03.2022 | Straciły dom, rodzinę i dzieciństwo. To dzieci, z którymi walczy Władimir PutinArleta Zalewska | Fakty TVN

13-letni Wowa w ataku stracił tatę i młodszego brata, 9-letnia Sasza straciła rękę, a 6-letnia Ewa straciła beztroskie dzieciństwo. Każdy dzień wojny wyrządza krzywdę ukraińskim dzieciom.

Siedmioletnia Warija z Irpienia do szpitala została przyjęta razem z mamą. Gdy uciekały na Zachód do rodziny, tuż obok ich samochodu wybuchła bomba.

- Bomba wybuchła na drodze, zaledwie 10 metrów od nas. Z lewej strony odłamki uderzyły w samochód, w którym jechałam z mamą - opowiada Warija.

W tym samym szpitalu w Kijowie leży też 13-letni Wowa. W ataku w czasie ewakuacji stracił 6-letniego brata i ojca. Sasza też próbowała uciekać i też została ranna - na tyle poważnie, że lekarze musieli amputować jej rękę. Dziewczynka dzień przed wybuchem wojny obchodziła swoje 9. urodziny.

Julia Janczar z 6-letnią córką Ewą po prawie dwóch tygodniach wojny spędzonych w domu pod Kijowem zdecydowały się wyjechać na zachód Ukrainy, do rodziny. W domu kończyły się zapasy, było też zagrożenie, że Rosjanie mogą odciąć jedyną wówczas drogę ewakuacji. - Ja już nie mam siły płakać - mówi Julia.

W okolicy Lwowa też rozbrzmiewają syreny alarmowe, ale pani Juli udało się tam stworzyć jakąś namiastkę dzieciństwa swojej córce. - Jak wyjechaliśmy, powiedziała: mamusiu, jest mi bardzo strasznie, bardzo boję się umrzeć. Cały czas mówię, że jestem z tobą, że wszystko będzie dobrze, że wojna się zakończy, że musimy to przeżyć - opowiada Julia.

"Jeśli wszyscy wyjedziemy, to kto zostanie w tym kraju?"

Olena Gnesz razem z trójką małych dzieci została w Kijowie. Jej mąż walczy w obronie terytorialnej.

To właśnie z dziećmi walczy dziś Putin. Z dziećmi, które Rosjanie atakują w czasie próby ewakuacji. Z matkami, które w czasie kolejnego alarmu i nocy spędzonej w piwnicy, muszą odpowiadać na pytania swoich kilkuletnich dzieci: dlaczego Rosjanie zaatakowali ich domy i ich rodziny.

- Dzisiaj zapytałam swoje dzieci, że może wyjedziemy, że może powinniśmy wyjechać. A moje dzieci odpowiedziały: mama, jeśli wszyscy wyjedziemy, to kto zostanie w tym kraju? Sam prezydent zostanie? - opowiada Olena.

Gdy pytamy naszych rozmówców z Ukrainy, dlaczego zostają w swoim kraju, to najczęściej słyszymy, że na ich ewakuację przyjdzie jeszcze czas, a na razie chcą organizować pomoc i wspierać ludzi, którzy wyjechać nie mogą.

- Bardzo lubię swoją Ukrainę i nie mogę jej teraz zostawić. Na jej ciężki czas muszę być tutaj i robić to, co mogę - podkreśla Julia Janczar.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie, jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS