"Nie potrafię opisać tego uczucia, ale moje serce pękło"

17.03 | "Nie potrafię opisać tego uczucia, ale moje serce pękło"Donbas Frontliner/Instagram/alexlourie.photo

Rosja walczy z całym państwem ukraińskim i z milionami konkretnych ludzi. Każdy z nich ma swoją historię. Są podobne, bo życie ich wszystkich zmieniło się 24 lutego, gdy na Ukrainę spadły pierwsze bomby, ale każda jest też wyjątkowa.

Jeden z amerykańskich fotografów na zdjęciu uchwycił moment ucieczki 86-letniej kobiety po tym, jak jej dom zaatakowali Rosjanie. Jak mówi Dmitrij, wnuczek kobiety, on sam czuł ból, gdy zobaczył to zdjęcie. - Nie potrafię opisać tego uczucia, ale moje serce pękło - wspomina.

Dmitrij jest marynarzem. Gdy z nim rozmawialiśmy, był na statku. Z Charkowa wyjechał kilka tygodni przed wybuchem wojny. Jego babcia mieszkała w Charkowie od urodzenia. W czasie II wojny światowej jej dom zbombardowali Niemcy. Wtedy jako mała dziewczynka straciła trzy palce u dłoni. Teraz też musiała uciekać.

- Wiele osób zna moją babcią, wiele osób ją kocha, tak jak ja. Od zawsze zastępowała mi matkę, której nie mam - opowiada Dmitrij i dodaje, że jego babcia jest już bezpieczna i czeka na ewakuację z ostrzeliwanego przez Rosjan miasta.

Ich życie zmieniło się po wybuchu wojny

Trwająca od trzech tygodni wojna to miliony historii osób, których życie 24 lutego zmienili Rosjanie. Ta wojna to dramat rodziny Sergieja, jego żony Tatiany i dwójki dzieci - Mykyty i Alisy. Sergiej o śmierci żony i dzieci, którzy zginęli w ostrzale Irpienia, dowiedział się z internetu.

- Pojawił się news na Twitterze, że w wyniku ataku zginęła rodzina, dwójka dzieci i rodzice. Na zdjęciu rozpoznałem moje dzieci, ich walizkę i rzeczy - opowiada Sergiej Perebyinis.

Alisa miała 9 lat lubiła tańczyć i rysować. Mykyta miał 18 lat i był na drugim roku studiów. Chciał zostać specjalistą od IT. Cała rodzina miała plany i marzenia.

- (Żona - przyp.red.) była bardzo wesołą osobą. Była dyrektorem finansowym w dużej amerykańskiej spółce. Jako rodzina spędzaliśmy mnóstwo czasu razem. Lubiliśmy jeździć na rowerach, zimą na nartach - wspomina Sergiej.

W tej wojnie nie ma anonimowych ofiar Putina. Nie ma też anonimowych cywilnych bohaterów, którzy każdego dnia tak, jak Ksenia i jej córka pomagają organizować codzienne życie rodzinie i sąsiadom.

- Na podwórkach urządzamy kuchnie polowe. Ludzie się schodzą, przygotowują jedzenie, kto co ma. Jakieś zupy, wrzątek na herbatę, bo w mieszkaniach nie ma ogrzewania - mówi Ksenia Domaszenko.

W przesłanym do nas w czwartek nagraniu Ksenia opowiedziała o swoim mieście niszczonym i niemal cały czas bombardowanym przez Rosjan, ale nawet tam jest w stanie znaleźć chwile dla córki. - Spacerujemy zanim nie zacznie się godzina policyjna i póki jest cisza na ulicy - mówiła na nagraniu Ksenia.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Donbas Frontliner/Instagram/alexlourie.photo

Pozostałe wiadomości

Uwaga na mistrzów wymuszanych stłuczek. Tak oczywiste jest to, co robią, że na filmach z monitoringu widać to czarno na białym. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pokazuje, jak wygląda polowanie oszustów na kierowców, których można wrobić w kolizję.

Prowokował kolejne stłuczki. Nie wiedział, że znalazł się w oku kamery. Zgubiła go rutyna

Prowokował kolejne stłuczki. Nie wiedział, że znalazł się w oku kamery. Zgubiła go rutyna

Źródło:
Fakty TVN

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20 w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

Brytyjska para królewska odbyła państwową wizytę we Włoszech, a przy okazji świętowała 20. rocznicę ślubu. Karola i Kamilę z tej okazji przyjął papież Franciszek, który wraca do zdrowia po ostrym kryzysie związanym z zapaleniem płuc. Sam król Karol także jeszcze kilkanaście dni temu był w szpitalu, gdzie przechodził terapię nowotworową.

Bankiet na Kwirynale, spacer po Koloseum i audiencja u papieża. Brytyjska para królewska zawitała we Włoszech

Bankiet na Kwirynale, spacer po Koloseum i audiencja u papieża. Brytyjska para królewska zawitała we Włoszech

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS