Najnowsze

Najnowsze

"Tutaj czuję się bezpieczna". Kryscina Cimanouska jest już w Polsce, o wszystkim opowiedziała

Kryscina Cimanouska w czwartek w Warszawie spotkała się na konferencji prasowej z dziennikarzami. Opowiedziała między innymi o tym, jak była zmuszana do opuszczenia letnich igrzysk olimpijskich w Tokio i powrotu na Białoruś. - Przyszli do mnie i kazali powiedzieć, że mam kontuzję i chcę wrócić do domu - wyznała białoruska lekkoatletka. Cimanouska ma nadzieję, że będzie mogła zostać w Polsce i kontynuować treningi. Jednocześnie zaapelowała do Białorusinów, by przestali bać się reżimu Łukaszenki.

Tokio 2020. Michał Rozmys stracił buta, ale nie szansę na medal

Reprezentanci Polski nie poddają się w walce o kolejne miejsca na podium na igrzyskach olimpijskich w Tokio. W czwartek kobieca sztafeta 4x400 metrów awansowała do sobotniego finału. O medal w biegu na 1500 metrów będzie mógł też powalczyć Michał Rozmys, który w trakcie biegu półfinałowego stracił buta, ale mimo to ukończył wyścig. Działacze zgłosili protest, który został rozpatrzony pozytywnie.

Gala wręczenia Fryderyków 2021. Transmisja w serwisie Player i TVN

W czwartkowy wieczór odbędzie się gala wręczenia Fryderyków. To święto polskiej muzyki odbędzie się w tym roku w Szczecinie. Transmisja z gali od 19 w serwisie Player, a od 21 także na antenie TVN. Przed rozpoczęciem wręczania nagród na szczecińskiej scenie wystąpią: sanah, Margaret, Natalia Nykiel, Lanberry, Kayah i Viki Gabor, Hania Rani i Mela Koteluk, Natalia Szroeder i Ralph Kaminski, Krzysztof Zalewski, Sobel, Włodi, Grzegorz Hyży, Tomka Lipiński oraz zespoły Nocny Kochanek i EABS.

Prognoza pogody na piątek 6 sierpnia

W piątek zachmurzenie kłębiaste umiarkowane i duże z opadami deszczu do 5-10 l/m2, a na północnym-wschodzie Polski - do 30 l/m2. Na zachodzie kraju niewykluczone burze. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 24 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-zachodni, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach osiągający prędkość do 60 km/h.

Porozumienie opuści Zjednoczoną Prawicę? "Wszystkie scenariusze są na stole"

W sobotę zarząd krajowy Porozumienia ma zadecydować, czy partia Jarosława Gowina pozostanie w Zjednoczonej Prawicy. Powodem jest nagłe zdymisjonowanie przez premiera Mateusza Morawieckiego wiceminister rozwoju Anny Korneckiej. We wtorek Anna Kornecka skrytykowała podnoszenie podatków dla przedsiębiorców, które jest jednym z podstawowych założeń Polskiego Ładu.

Groźny wypadek w Sierakowie. Pijany kierowca wjechał w dom

Kierowca samochodu osobowego uderzył w budynek w Sierakowie. Najpierw przebił się przez barierki przy ulicy, a potem wbił się w ścianę domu. Do zdarzenia doszło w środę nad ranem. W trakcie policyjnych czynności okazało się, że kierujący miał w organizmie prawie 2,5 promila alkoholu. Moment wypadu uchwyciły kamery monitoringu. W chwili wypadku w domu przebywało 8 osób, ale nikomu z domowników nic się nie stało. Kierowcą okazał się 30-letni obywatel Ukrainy. Jechał z pasażerem. Obaj trafili do szpitala.

Komisja Europejska grozi Małopolsce zamrożeniem unijnych funduszy. Chodzi o uchwałę anty-LGBT

Małopolska może stracić pieniądze z nowej perspektywy unijnej ze względu na przyjętą w 2019 roku uchwałę anty-LGBT. Zablokowane mogą zostać pieniądze na inwestycje, ale też fundusze na promocję regionu. Zarząd województwa małopolskiego otrzymał pismo ostrzegawcze od Komisji Europejskiej. Zdaniem Komisji samorząd, podejmując taką uchwałę, sam przyczynia się do kreowania mało przyjaznego wizerunku, więc przeznaczenie środków na promocję kultury i turystyki w regionie nie ma uzasadnienia. Dlatego Komisja Europejska oczekuje, że uchwała zostanie uchylona.

"Jeżeli my mamy tutaj umrzeć, to pójdziemy na wojnę". Rolnicy zignorowani przez rząd

Rolnicy protestowali ponad dobę, blokując drogi województwa łódzkiego. Ich protest rozpoczął się w środę rano, wciąż nie doczekali się rozmów z przedstawicielami rządu, więc zapowiadają kolejne blokady. Przedstawiciele AGROunii zarzucają politykom nieskuteczną walkę z afrykańskim pomorem świń oraz ignorowanie problemów branży takich jak niskie ceny skupu. Protestujący domagają się wsparcia od opozycji.

Tokio 2020. Michał Rozmys stracił buta w biegu na 1500 metrów, kobieca sztafeta 4x400 powalczy o złoto

Polscy reprezentanci wciąż walczą o kolejne medale na letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio. Marcin Lewandowski nie ukończył półfinałowego biegu na 1500 metrów. Na ostatnim okrążeniu dopadła go kontuzja. Z kolei Michał Rozmysa w trakcie wyścigu stracił buta, ale i tak zdecydował się ukończyć bieg - do mety dobiegł ostatni, ze sporą stratą do rywali. Nieco więcej szczęścia miała kobieca sztafeta 4x400 metrów. Polki awansowały do finału i w sobotę powalczą o medale.

Przez czwartą falę wrócą obostrzenia? Co z trzecią dawką szczepionek? Minister zdrowia odpowiada

Eksperci uważają, że czwarta fala zachorowań na COVID-19 w Polsce już się rozpoczyna. Dlatego apelują o to, żeby Polacy się zaszczepili. Według ministra zdrowia Adama Niedzielskiego Rada Medyczna zarekomendowała rozważenie podania trzeciej dawki szczepionki grupom najbardziej narażonym na ciężki przebieg COVID-19. Ponadto w środę szef resortu zdrowia zapowiedział, że jeśli liczba nowych dziennych zakażeń w skali kraju przekroczy tysiąc, to możliwe, że obostrzenia wrócą - zaczynając od regionów, w których zaszczepionych jest najmniej mieszkańców.

Anna Kornecka zdymisjonowana z rządu. Jarosław Gowin: to narusza umowę koalicyjną

Kolejny wstrząs w koalicji Zjednoczonej Prawicy. Tym razem doszło do konfliktu pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim a wicepremierem i liderem Porozumieniem Jarosławem Gowinem. Szef rządu w środę zdymisjonował wiceminister rozwoju Annę Kornecką, która jest członkiem Porozumienia. We wtorek Anna Kornecka skrytykowała podnoszenie podatków dla przedsiębiorców, co jest założeniem Polskiego Ładu. Jarosław Gowin stwierdził, że jej dymisja to naruszeń postanowień umowy koalicyjnej. W sobotę ma odbyć się posiedzenie zarządu krajowego Porozumienia, na którym mają zapaść dalsze decyzje co do obecności tej partii w Zjednoczonej Prawicy.

Terlecki o liście amerykańskich senatorów w sprawie lex TVN: czytają różne głupstwa

W środę republikańscy i demokratyczni senatorowie USA wspólnie wystosowali list otwarty, w którym ostrzegają Polskę przed konsekwencjami wprowadzenia w życie lex TVN. "Nie jest to sposób na przyciągnięcie inwestycji zagranicznych, a na dodatek ograniczy to jeszcze bardziej wolność mediów, o którą Polacy tak długo walczyli" - czytamy. Do sprawy odniósł się wicemarszałek Sejmu i przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki, który stwierdził, że Amerykanie "czytają różne głupstwa", w związku z czym nie wiedzą, co się dzieje w Polsce. Słowa Terleckiego wywołały falę komentarzy. Zdaniem opozycji polski rząd nie powinien bagatelizować ostrzeżeń zza oceanu. TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji.

Lex TVN. Amerykańscy senatorowie informują, że "monitorują projekt ustawy"

Amerykańscy senatorowie wydali ponadpartyjne oświadczenie zaadresowane do polskich władz. Republikanie i demokraci, i to z różnych komisji, nie tylko spraw zagranicznych, stwierdzili, że rząd polski odchodzi od standardów demokratycznych, "czego najnowszym przykładem są wysiłki zmierzające do ograniczenia niezależności mediów i podważenia jednej z największych amerykańskich inwestycji" w Polsce. Chodzi o lex TVN, które w zaproponowanym brzmieniu uniemożliwiłoby TVN S.A. ubieganie się w Polsce o koncesje na nadawanie telewizji. Senatorowie oświadczyli, że monitorują prace nad projektem tej ustawy.

Tadeusz Dziuba, wiceprezes NIK i były poseł PiS, do dymisji? Zdaniem Mariana Banasia popełnił przestępstwo

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przesłał do Sejmu wniosek o odwołanie swojego zastępcy, wiceprezesa Tadeusza Dziuby, a zarazem byłego posła PiS. Zdaniem prezesa NIK Tadeusz Dziuba próbował sparaliżować działanie Kolegium NIK i całej izby w związku z raportem NIK o Funduszu Sprawiedliwości. Dlatego Marian Banaś wysłał też zawiadomienie do prokuratury.

Prognoza pogody na czwartek 5 sierpnia

W czwartek wraz z postępującym z południa na północ frontem atmosferycznym wzrastało będzie zachmurzenie i występowały będą opady deszczu, miejscami nawet do 20 mm. Na północy Polski bez opadów. Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku do 24 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

Polski Ład. Samorządowcy protestują przeciwko utracie przychodów z podatków

Polski Ład to cios dla samorządów - protestują samorządowcy. W ciągu najbliższych dziewięciu lat do samorządów trafiłoby około 145 miliardów złotych mniej - jak wyliczyli sami samorządowcy. Rządowa propozycja zakłada podniesienie kwoty wolnej od podatku, co oznacza straty finansowe w budżetach gmin. Jarosław Gowin ma zaproponować rządowi nowe rozwiązanie - większy udział samorządów w podatkach PIT i CIT.

Kryscina Cimanouska wylądowała w Wiedniu, jeszcze w środę ma dotrzeć do Polski

Białoruska biegaczka Kryscina Cimanouska, którą reżim Łukaszenki chciał sprowadzić do Mińska, wylądowała w Wiedniu. Olimpijka jest pod opieką polskich dyplomatów. Miała lecieć z Tokio bezpośrednio do Warszawy, ale plany zmieniono ze względów bezpieczeństwa. Do Warszawy ma przylecieć jeszcze w środę. Otrzymała polską wizę humanitarną. Mija niemal dokładnie rok od sfałszowanych białoruskich wyborów prezydenckich i reżim nie ustaje w represjach. W Kijowie zginął działacz białoruskiej opozycji i mało kto wierzy, że to było samobójstwo.

Jacek Tyszka odmawia sądzenia z nominatami nowej KRS. Jego przełożony uważa, że "zrzekł się urzędu"

Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Jacek Tyszka odmówił zasiadania w składzie sędziowskim razem z sędziami powołanymi na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Wiceprezes sądu i zarazem wicerzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Przemysław Radzik oświadczenie sędziego Tyszki uznał za zrzeczenie się urzędu i na piśmie poinformował, że sprawę przekazuje ministrowi sprawiedliwości.